A fekete üröm allergia - Az egyik legerősebb allergén

WEBBeteg
megjelent:

A fekete üröm (Artemisia vulgaris) pollenje az egyik legerősebb allergén. Virágzási időszaka nagyrészt egybe esik a parlagfű pollenszezonjával. A nyár második felében és ősszel jelentkező szénanáthás tünetekért sok allergiás betegnél a fekete üröm felel.

A fekete üröm fűszerként és gyógynövényként is ismert, teája étvágyjavító, epeműködést serkentő, görcsoldó, idegerősítő hatású. Pollenje ugyanakkor az arra érzékenyekből allergiás reakciót válthat ki. A fekete üröm virágpora az egyik legerősebb, Magyarországon is elterjedt, a parlagfű mellett a legtöbb szénanáthás megbetegedésért felelős allergén.

A fekete üröm elterjedése és virágzása

A fekete üröm elsősorban Európában elterjedt gyomnövény: a parlagfűvel szemben Észak-Amerikában kevésbé jellemző, ellenben Európa középső és nyugati területein pollenje magas koncentrációt érhet el, Skandináviától a mediterrán országokig. Elsősorban az útszéleken, szántóföldeken, vízpartokon található, félszáraz környezetben, más gyomnövényekkel együtt.

Fekete üröm (Artemisia vulgaris)

Pollenszezonja hazánkban a nyár második fele és az ősz eleje, júliustól kezdődően fokozatosan növekvő mennyiségben. Virágzásának csúcs időszaka augusztus és szeptember, de október végéig mérhető a levegőben. Jellemzően kissé korábban kezd tüneteket okozni a fekete ürömre érzékeny allergiásoknál, de szezonja nagyrészt átfedést mutat a parlagfűallergiával. Pollenje rendkívül apró és könnyű, ezért a széllel nagy távolságokba is eljut.

A fekete üröm allergia és tünetei

Felmérések szerint Európában a pollenallergiások 10-15 százaléka érzékeny a fekete üröm virágporára. Jelentkezhet más növényi allergiákkal párhuzamosan is, megfigyelések szerint gyakran együtt fordul elő a fűfélékre, égerre, nyírre, egyes virágokra (tátika, krizantém, árnika) és parlagfűre való érzékenységgel.

A fekete üröm allergia esetén jelentkező tünetek azonosak a pollenallergiák általános tüneteivel. Ezek: orrfolyás, tüsszögés, torokkaparás, szemviszketés. Napos és szeles időben általában intenzívebbek a panaszok.

Gyakori a keresztallergia

Amennyiben egy allergén molekuláris szerkezete hasonlít egy másik, rokon növényfajéra, a szervezet gyakran hasonló allergiás tüneteket produkál. Ez a jelenség a keresztreakció.

A pollenek közül a fekete üröm és a parlagfű keresztallergén, ez az oka annak, hogy a legtöbb parlagfűre érzékeny betegeknek az üröm is okoz panaszokat.

A keresztreakciók másik formája, amikor bizonyos ételek fogyasztásának hatására lépnek fel allergiás panaszok, akár a szénanáthás panaszok erősödésével, akár múló kiütésekként, akár az ún. orális allergia szindróma formájába. Ez az étel elfogyasztását követően rövid időn belül jelentkező ajak-, garat- és nyelvreakció, amely a viszketéstől az égő érzésen át a duzzanatig terjedhet, továbá ritkán hasi fájdalmat okoz. A keresztreakció gyakorisága az érintett betegek körében 6-8 százalék.

A fekete üröm keresztallergénjei (vastagon szedve a legjellemzőbbek):

  • fűszer- és gyógynövények: kömény, csilibors, koriander, kapor, petrezselyem, kamilla, ánizs, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregánó;
  • zöldségek: zeller, paprika, paradicsom, sárgarépa, burgonya, articsóka, hagyma;
  • magvak: napraforgó, mogyoró;
  • gyümölcsök: dinnye, uborka, mangó, kivi, alma, banán.

A keresztreakciók elsősorban nyersen fogyasztva jelentkeznek, ugyanis főzés, sütés, fagyasztás hatására az allergiát kiváltó molekulák szerkezete átalakul, így feldolgozott formában panaszokat okozó képességük is jelentősen lecsökken.

Az allergiás panaszok enyhítése

A fekete üröm pollenje által okozott allergiás panaszok ellen az egyéb pollenallergiák esetében is ismert kezelési módok állnak rendelkezésre.

  1. A pollennek való kitettség csökkentése: pollenszezonban tartózkodjunk kevesebbet a szabadban, lehetőleg zárt ablak mellett utazzunk, mossuk gyakrabban ágyneműnket, ruházatunkat, rendszeresen mossunk hajat.
  2. Gyógyszeres kezelés: antihisztamin tartalmú gyógyszerekkel csökkenthetők a fekete üröm által kiváltott szénanáthás panaszok.
  3. Immunterápia: hatékonyal alkalmazható fekete üröm allergia esetén is. A terápiát szezonon kívül kell kezdeni, és néhány éven keresztül szükséges folytatni az érdemi javuláshoz.

WEBBeteg, Felhasznált források: Allergy Insider, Budai Allergiaközpont
Kép forrása: Dreamstime

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Budai Allergiaközpont - Dr. Pintér Judit, allergológus
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész
Budai Allergiaközpont - Dr. Garaczi Edina, bőrgyógyász, allergológus
WEBBeteg

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest