A fekete üröm allergia - Az egyik legerősebb allergén
A fekete üröm (Artemisia vulgaris) pollenje az egyik legerősebb allergén. Virágzási időszaka nagyrészt egybe esik a parlagfű pollenszezonjával. A nyár második felében és ősszel jelentkező szénanáthás tünetekért sok allergiás betegnél a fekete üröm felel.
A fekete üröm fűszerként és gyógynövényként is ismert, teája étvágyjavító, epeműködést serkentő, görcsoldó, idegerősítő hatású. Pollenje ugyanakkor az arra érzékenyekből allergiás reakciót válthat ki. A fekete üröm virágpora az egyik legerősebb, Magyarországon is elterjedt, a parlagfű mellett a legtöbb szénanáthás megbetegedésért felelős allergén.
A fekete üröm elterjedése és virágzása
A fekete üröm elsősorban Európában elterjedt gyomnövény: a parlagfűvel szemben Észak-Amerikában kevésbé jellemző, ellenben Európa középső és nyugati területein pollenje magas koncentrációt érhet el, Skandináviától a mediterrán országokig. Elsősorban az útszéleken, szántóföldeken, vízpartokon található, félszáraz környezetben, más gyomnövényekkel együtt.
Pollenszezonja hazánkban a nyár második fele és az ősz eleje, júliustól kezdődően fokozatosan növekvő mennyiségben. Virágzásának csúcs időszaka augusztus és szeptember, de október végéig mérhető a levegőben. Jellemzően kissé korábban kezd tüneteket okozni a fekete ürömre érzékeny allergiásoknál, de szezonja nagyrészt átfedést mutat a parlagfűallergiával. Pollenje rendkívül apró és könnyű, ezért a széllel nagy távolságokba is eljut.
A fekete üröm allergia és tünetei
Felmérések szerint Európában a pollenallergiások 10-15 százaléka érzékeny a fekete üröm virágporára. Jelentkezhet más növényi allergiákkal párhuzamosan is, megfigyelések szerint gyakran együtt fordul elő a fűfélékre, égerre, nyírre, egyes virágokra (tátika, krizantém, árnika) és parlagfűre való érzékenységgel.
A fekete üröm allergia esetén jelentkező tünetek azonosak a pollenallergiák általános tüneteivel. Ezek: orrfolyás, tüsszögés, torokkaparás, szemviszketés. Napos és szeles időben általában intenzívebbek a panaszok.
Gyakori a keresztallergia
Amennyiben egy allergén molekuláris szerkezete hasonlít egy másik, rokon növényfajéra, a szervezet gyakran hasonló allergiás tüneteket produkál. Ez a jelenség a keresztreakció.
A pollenek közül a fekete üröm és a parlagfű keresztallergén, ez az oka annak, hogy a legtöbb parlagfűre érzékeny betegeknek az üröm is okoz panaszokat.
A keresztreakciók másik formája, amikor bizonyos ételek fogyasztásának hatására lépnek fel allergiás panaszok, akár a szénanáthás panaszok erősödésével, akár múló kiütésekként, akár az ún. orális allergia szindróma formájába. Ez az étel elfogyasztását követően rövid időn belül jelentkező ajak-, garat- és nyelvreakció, amely a viszketéstől az égő érzésen át a duzzanatig terjedhet, továbá ritkán hasi fájdalmat okoz. A keresztreakció gyakorisága az érintett betegek körében 6-8 százalék.
A fekete üröm keresztallergénjei (vastagon szedve a legjellemzőbbek):
- fűszer- és gyógynövények: kömény, csilibors, koriander, kapor, petrezselyem, kamilla, ánizs, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregánó;
- zöldségek: zeller, paprika, paradicsom, sárgarépa, burgonya, articsóka, hagyma;
- magvak: napraforgó, mogyoró;
- gyümölcsök: dinnye, uborka, mangó, kivi, alma, banán.
A keresztreakciók elsősorban nyersen fogyasztva jelentkeznek, ugyanis főzés, sütés, fagyasztás hatására az allergiát kiváltó molekulák szerkezete átalakul, így feldolgozott formában panaszokat okozó képességük is jelentősen lecsökken.
Az allergiás panaszok enyhítése
A fekete üröm pollenje által okozott allergiás panaszok ellen az egyéb pollenallergiák esetében is ismert kezelési módok állnak rendelkezésre.
- A pollennek való kitettség csökkentése: pollenszezonban tartózkodjunk kevesebbet a szabadban, lehetőleg zárt ablak mellett utazzunk, mossuk gyakrabban ágyneműnket, ruházatunkat, rendszeresen mossunk hajat.
- Gyógyszeres kezelés: antihisztamin tartalmú gyógyszerekkel csökkenthetők a fekete üröm által kiváltott szénanáthás panaszok.
- Immunterápia: hatékonyal alkalmazható fekete üröm allergia esetén is. A terápiát szezonon kívül kell kezdeni, és néhány éven keresztül szükséges folytatni az érdemi javuláshoz.
WEBBeteg, Felhasznált források: Allergy Insider, Budai Allergiaközpont
Kép forrása: Dreamstime