Allergiavizsgálat: hogyan történik a légúti allergia kivizsgálása?

szerző: Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész - Budai Allergiaközpont
frissítve:

Nem kell megvárni, amíg a tüneteit okozó pollen eltűnik a levegőből, és az sem kizáró ok, ha már egy ideje valamilyen antihisztamintartalmú készítményt szed, de nem érzi elég hatásosnak. Ha úgy döntött, hogy a végére járna, mi is okozza a panaszait, léteznek bármely évszakban elvégezhető vizsgálatok.

A téma cikkei - Allergia, szénanátha

9/1 A szénanátha, napjaink népbetegsége
9/2 A szénanátha tünetei
9/3 Nem szezonális (perzisztáló) allergiás nátha
9/4 Allergiás nátha: Önnél enyhe vagy súlyos?
9/5 A légúti allergia kivizsgálása
9/6 Mi okozza az allergiás náthát?
9/7 Az allergiás nátha gyógyszeres kezelése
9/8 Az allergiás nátha immunterápiás kezelése
9/9 Az allergiás nátha kezelésének lépései

Kinek ajánlott allergiavizsgálatot végeztetnie?

Az allergiás betegség korra való tekintet nélkül, bármely életszakaszban kialakulhat. Allergia vizsgálatot célszerű annak végeztetnie, aki az elmúlt szezon során, vagy akár – háziporatka és penészgomba allergia esetében egész évben – az ismert pollenallergiás tüneteket észlelte magán, mint a tüsszögés, orrfolyás, torokkaparás, szemviszketés.

A vizsgálat elvégeztetése azért is fontos, mivel a nem megfelelően kezelt allergiás betegnél újabb allergiák jelentkezhetnek, vagy súlyosabb szövődmény, asztma alakulhat ki. A diagnózis ismeretében lehetőség van megfelelő, vényköteles gyógyszerek alkalmazására is.

Az allergia kivizsgálása egyszerűbb tünetmentes időszakban, szezonon kívül, ám vérvizsgálattal lehetséges akut panaszok jelentkezése esetén is.

A már hosszabb ideje allergiás beteg számára 2-3 évente ajánlott a vizsgálat ismétlése, amennyiben idő közben újabb panaszokat észlelt magán.

Az allergiavizsgálat lépései légúti allergia esetén

Ha a beteg légúti panaszokkal érkezik kivizsgálásra allergiás nátha gyanújával, akkor az alapos kikérdezést és az általános fül-orr-gégészeti vizsgálatot követően allergia tesztre kerül sor.

A kikérdezés során feljegyezzük, hogy pontosan milyen tüneteket tapasztal, voltak-e már korábban hasonló panaszai, ha igen, akkor az év azonos szakában jelentkeztek-e, szed-e gyógyszereket, próbált-e más kezelést.

Fül-orr-gégészeti vizsgálatok - A fül-orr-gégészeti vizsgálat során ellenőrizzük a légutak és az orrnyálkahártya állapotát is. Ilyenkor fény derülhet olyan egyéb elváltozásokra is, - például orrpolip, esetleg krónikus arcüreggyulladás vagy orrsövényferdülés - amelyek akár allergiához hasonló tüneteket is okozhatnak, vagy felerősíthetik a tüneteit.

Prick-teszt - Pollenallergiás tünetek esetén az allergia vizsgálatát rendszerint alkaros bőrteszttel, úgynevezett Prick-teszttel végezzük, már 3-4 éves kortól. A létúti allergia mellett ételallergia vizsgálatára is alkalmas módszer. Ennek során az az allergént az alkar bőrére csepegtetjük, majd minimális (felületi hámréteget érintő) bőrkarcolás történik, ezt követően nézzük a bőr reakcióját. Az alkaros bőrteszt eredménye 20-30 percen belül leolvasható, az adott területen látható vörösség, duzzanat jelzi az allergiát. A reakció mértéke arányos az érzékenység súlyosságával.

Vérvizsgálat - A bőrteszttel történő allergiavizsgálat nem végezhető allergiás időszakban, allergia kezelésére alkalmazott antihisztaminok és egyes további gyógyszerek (antidepresszánsok, szisztémás szteroidok) szedésének ideje alatt, várandósoknál és 2 évesnél nem idősebb gyermekeknél.

Ilyen esetekben vérvizsgálattal lehet azonosítani a panaszokat kiváltó allergént. Vérvizsgálat során az allergénre specifikus ellenanyagok – IgE – szintjét mérik meg, allergia esetén az IgE mértéke emelkedett a szervezetben. Az eredményre ez esetben pár napot várni kell.

Álnegatív eredmények

Bőrteszt és vérvizsgálat esetén is előfordulhat, hogy a beteg panaszai ellenére sem igazolható az allergia, ún. álnegatív eredmény születik. Ha a vizsgálatok a tünetek ellenére sem mutatnak allergiát, annak több oka is lehet.

  • A bőrpróba során a specifikus IgE ellenanyag hízósejtekben lekötött formája mutatható ki. Kezdődő allergia esetén előfordulhat, hogy a heves tünetek ellenére a bőrben még nincs a reakció kialakulásához elegendő ellenanyag. Vérvizsgálat során az ellenanyag vérben oldott formája mutatható ki. Itt is adódhatnak azonban olyan körülmények, amelyek az eredményeket befolyásolják.
  • Kisgyermekkorban, időskorban, rossz vérkeringési viszonyok között a bőrpróba álnegatív lehet.
  • Álnegatív eredményt okozhat, ha a beteg az allergiás panaszok ellen antihisztamin tartalmú készítményeket szedett, és ezek még nem ürültek ki a szervezetéből.

Ilyen esetekben a másik módszerrel is vizsgáljuk az allergiát: ha az első esetben bőrtesztet végeztünk, akkor vérvizsgálattal, vagy épp fordítva. Ez azért különösen lényeges, mert a tünetek meglétén túl az allergia megfelelő kezeléséhez a specifikus IgE ellenanyagok jelenlétének igazolása is szükséges.

Mi történik, ha pozitív a teszt?

Az előzetes vizsgálatokat és a beteg tüneteit az allergia teszt eredményével összevetve lehet személyre szabott kezelést összeállítani.

A gyógyszeres kezelés tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket is, a tüneti kezelés hatására a beteg panaszai pár napon belül érezhetően csökkennek. Ezeket mindaddig szedni kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben.

A hosszú távú megoldásban gondolkodók számára javasolható az allergén specifikus immunterápia, ám ez a kezelés csak szezonon kívül kezdhető.

 Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész, allergológus

Szakértő: Dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész - Budai Allergiaközpont

Cikkajánló

Psoriasis a körmön
Psoriasis a körmön

Különböző formában jelentkezhet.

Alzheimer-megelőzés
Alzheimer-megelőzés

A magas koleszterinszint is kockázati tényező.

Budai Allergiaközpont - Dr. Réthy Lajos, allergológus
WEBBeteg, Budai Allergiaközpont - Dr. Horváth Balázs, Dr. Augugusztinovicz Mónika
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg/Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest