Egyre több embernél és egyre durvább tünetekkel jelentkezik a nyírfapollen-allergia

szerző: Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész - Budai Allergiaközpont
frissítve:

Az elmúlt évek alatt jelentősen megemelkedett a nyírfapollen-allergiások száma, és a klímaváltozás miatt köztük sokan még erősebb tünetekkel küzdenek. Hogy miért fontos már most, de legkésőbb decemberig erre előre gondolniuk a majd csak tavasszal virágzó nyírfa pollenjére allergiás érintetteknek, arról dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa beszélt részletesebben.

Nem csak tüneti kezelés létezik

Allergia ellen nem csak a pollenszezonban, a tünetek jelentkezésekor alkalmazott kezelés létezik. Közel húsz éve végzem betegeimnél az allergén immunterápiás kezelést, amely a tüneti kezeléssel szemben nemcsak a beteg panaszait – a tüsszögést, orr-és szemviszketést, torokkaparást – szünteti meg, hanem azok kiváltó okát is. Az allergén immunterápia ugyanis az immunrendszer működésére hat, így képes egyéntől függően, átlagosan három év alatt jelentősen csökkenteni az allergiás tüneteket.

Télen kell elkezdeni

A hagyományos tüneti kezeléstől különbözik abban is, hogy az allergén immunterápiát nem akkor kell elkezdeni, amikor az allergén pollenek megjelennek a levegőben, hanem azt megelőzően kettő-négy hónappal. Mivel a nyírfa virágzása az időjárás függvényében március-április környékére tehető, ezért a kezdés ideális időpontja nyírfapollen-allergiások esetében december hónap. Az allergén immunterápiás kezelés teljes időtartama valóban három év, ám a betegek többsége már jelentős javulásról számol be az első évben is a légúti panaszok terén.

Egyre rosszabb a nyírfapollen-allergiások helyzete

Nemcsak rájuk igaz ez, valójában minden allergiás érzi a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait: a hirtelen belobbanó allergiás tüneteket és az egyre hosszabb allergiaszezont, ám a nyírfapollen-allergiások esetében ez fokozottan igaz.

Évekkel ezelőtt még jól megfigyelhető volt, ahogyan sorra jelentek meg először a mogyoró-, az éger-, majd a fűz- és a nyírfapollenre allergiások a rendelőben - mondja Balogh főorvosnő. Az utóbbi években azonban az időjárás fokozatos felmelegedése elmaradt, a tavasz szinte napok alatt robban be. A hirtelen jött jó idő miatt az összes kora tavaszi allergén szinte egy időben indul virágzásnak, emiatt a pollenkoncentráció nagyon magas ebben az időszakban. A botanikai rokonság miatt pedig a nyírfapollen-allergiásoknál még erősebb tünetek jelentkeznek.

Tovább Pollenallergia: tünetek, okok és kezelés

Bármilyen életkorban kialakulhat

A probléma pedig egyre több embert érint, 15 éve ugyanis még fele annyi nyírfapollen-allergiás volt, mint parlagfű-allergiás. Az utóbbi években azonban jelentősen megnőtt az érintettek száma, igaz, a leggyakoribb allergént, a parlagfüvet még nem érte utol. Korosztályok tekintetében is megfigyelhető a növekedés. Míg korábban főként a 20-30 évesek körében, napjainkra ennél fiatalabb és idősebb korban is jelentkeznek a pollenallergia tünetei.

Hogyan zajlik a kezelés?

Az allergén immunterápia során a beteg azt az anyagot kapja, szigorúan ellenőrzött, higított formában, amire allergiás. A dózis folyamatosan emelkedik a kezelés során, majd a fenntartó adag elérése után állandó. A beteg szervezete így megtanulja elviselni az allergént. Ha az immunrendszer többé nem érzékeli számára veszélyesnek a nyírfapollent, nem reagál a jelenlétére, vagyis az allergiás tünetek sem jelentkeznek majd.

A kezelés akkor is elvégezhető, ha a beteg egyszerre több mindenre allergiás. Ilyenkor kiválasztjuk a betegnek legerősebb panaszt okozó allergént, és azzal kezdjük a kezelést - magyarázza dr. Balogh Katalin. A későbbiekben pedig folytatni lehet más allergénekre is a kezelést.

Tovább Az allergiáról a WEBBetegen

Dr. Balogh Katalin, allergológus és klinikai immunológus fül-orr-gégészBudai Allergiaközpont
Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest