Értsük meg a szem allergiáját

szerző: Füzesi Zsuzsa, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus megjelent:

Amikor azt mondjuk, hogy allergiások vagyunk, akkor az emberek egyből arra gondolnak, hogy biztosan tüsszögünk. Holott nem az orrunk az egyetlen testrész, amely allergia esetén érintett lehet. A szemünk is lehet piros, duzzadt, és viszkethet is.

A leggyakoribb allergének, amelyek előidézhetik a szem allergiás tüneteit, a pollenek, a poratkák, a háziállatok szőre, a madártoll és egyéb bel- és kültéri allergének. Ahhoz, hogy az allergiát megszüntethessük, rá kell jönnünk, hogy mi lehet a kiváltó ok. A szemcseppek és egyéb gyógyszerek viszont enyhülést nyújthatnak.

A szemallergia kiváltó okai

A szemallergiát más néven allergiás kötőhártya-gyulladásnak nevezik. Csakúgy, mint bármilyen egyéb allergiás reakciót, ezt is az immunrendszer, azaz a szervezet természetes védekező mechanizmusának zavara okozza.

Amikor allergiások vagyunk, a szervezet olyan dolgokra is reagál, amelyek nem igazán ártalmasak, ilyenek például a pollenek, poratkák, penész vagy a házállatok szőre. Az irritáló anyag, amit allergénnek nevezünk, hisztamint, azaz olyan kémiai anyagot szabadít fel, amely duzzanatot és gyulladást okoz. A szem hajszálerei kitágulnak, a szemek kipirosodnak, könnyezés és viszkető érzés jelentkezik.

Az alábbiakra lehetünk allergiásak

  • Füvekből, gyomokból, fákról származó pollenek. Ezek a szemallergia leggyakoribb okozói, és szezonális allergiás kötőhártyagyulladást váltanak ki.
  • Por, háziállatok szőre és egyéb beltéri allergének. Az ezek által kiváltott szemallergia egész évben, folyamatosan fennáll, ezért krónikus (perenniális) kötőhártyagyulladásnak is nevezik.
  • Smink, parfüm, vagy egyéb kémiai anyagok. Az ezek által kiváltott szemallergia az úgynevezett kontakt kötőhártyagyulladás.
  • A kontaktlencsék okozta allergiát óriás papillás kötőhártyagyulladásnak is nevezik. Ez a szemhéj belső részén okozhat duzzanatokat, a szem érzékennyé és pirossá válhat a kontaktlencse viselése során, de akár anélkül is.

Tünetek

Előfordulhat, hogy a tünetek már akkor megjelennek, amikor a szemünk kapcsolatba kerül az allergénnel, de az is megeshet, hogy a tünetek csak 2-4 nap elteltével jelentkeznek.

A szemallergia tünetei megegyezhetnek más szembetegség tünetével, ezért a pontos diagnózis felállítása elengedhetetlen. A szemallergia tünetei az enyhe, zavaró pirosodástól a súlyos fokú gyulladásig terjedhetnek, ami akár látáskárosodást is eredményezhet. Ha a tünetek nem múlnak el, vagy a vény nélkül kapható gyógyszerek nem segítenek, érdemes felkeresnünk egy allergológust, aki átnézi a kórelőzményünket és a tüneteinket, valamint teszteket végez, ami kimutathatja a szemallergiát.

A szemallergia tünetei a következők

  • piros, irritált szemek,
  • viszkető érzés,
  • könnyezés,
  • duzzadt szemhéjak,
  • érzékenység, égő érzés vagy fájdalom,
  • fényérzékenység.

Általában egyéb allergiás tünetek is előfordulnak, mint például orrdugulás, orrfolyás és tüsszögés.

Bővebben Mi okozhat tüsszentést?

Hogyan kezelhető az allergiás kötőhártya-gyulladás?

Az allergiás kötőhártya-gyulladás kezelésére számos módszer létezik.

A tünetek otthoni kezelése:

Az allergiás kötőhártya-gyulladás otthoni kezelése prevenciós stratégiákat és a tünetek enyhítését foglalja magában. A legfontosabb, hogy minimalizáljuk az allergénekkel való érintkezésünket:

  • zárjuk be az ablakokat, ha magas a pollenkoncentráció,
  • portalanítsuk az otthonunkat,
  • használjunk beltéri légtisztítót,
  • kerüljük az erős vegyszerek, festékek és parfümök használatát,
  • viseljünk napszemüveget, ha kimozdulunk, ugyanis ez meggátolhatja, hogy a pollenek vagy más kinti allergének a szemünkbe kerüljenek,
  • mossuk meg a szemünket, vagy alkalmazzunk hideg, nedves törlőkendőt,
  • használjunk nedvesítő szemcseppet (műkönnyet), hogy megnedvesítsük száraz szemeinket és hogy kimossuk az allergéneket,
  • vegyük ki a kontaktlencsénket,
  • és ne dörzsöljük a szemünket, bármennyire is viszket, mert ez csak fokozza az irritációt.

Gyógyszeres kezelés:

Sokkal súlyosabb esetekben előfordulhat, hogy a tünetek otthoni kezelése nem elegendő. Ilyenkor orvoshoz kell fordulnunk, aki az alábbi opciók valamelyikét javasolhatja:

  • szájon át alkalmazható, vagy vény nélkül kapható antihisztamin, a hisztaminfelszabadulás csökkentésére, vagy gátlására;
  • gyulladáscsökkentő, vagy gyulladásgátló szemcseppek;
  • szemcseppek, amelyek összehúzzák a kitágult ereket;
  • szteroidos szemcseppek.

Ez is érdekelheti Szemviszketés - Milyen betegség tünete lehet?

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Füzesi Zsuzsa, fordító; healthline.com, acaai.org
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
Oxygen Medical - Dr. Tóth Eszter, szemész, kontaktológus
WEBBeteg, Budai Allergiaközpont - Dr. Horváth Balázs, Dr. Augugusztinovicz Mónika

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest