Tények és tévhitek a szezonális allergiáról
frissítve:
Az allergiák különböző formáiban az emberek mintegy harmada szenved, talán ennek is betudható, hogy számtalan tévhit kering az allergiákkal kapcsolatban. Fontos azonban tisztában lennünk azzal, melyek is ezek a téves információk, különösen a gyakori öndiagnózis és önkezelés miatt.
A gyermekkorban jelentkező szezonális allergiát leggyakrabban kinövik felnőttkorra
Hamis. A gyermekkori élelmiszerallergiák egy része valóban kinőhető, mindez azonban nem igaz az allergiás náthára, sőt gyakori az allergia azon lefolyása, hogy a gyermekkori ételallergia után ekcéma, pollenallergia, sőt allergiás asztma alakul ki. A legtöbb gyermek felnőtt korában is tapasztal allergiás panaszokat, főleg szénanátha, vagyis allergiás rinitisz esetén. Egy svéd tanulmányban 82 allergiás gyermeket követtek, akiknek 99%-ánál 12 év után is jelentkeztek a panaszok, bár 39%-uk a tünetek javulásáról számolt be.
Ha gyermekkorban nem alakult ki allergia, felnőttkorban nem is fog
Hamis. Az allergiás panaszok sokszor gyermekkorban kezdődnek, igen gyakran kamaszkorban vagy fiatal felnőttkorban jelennek meg, azonban akár későbbi felnőttkorban is kialakulhatnak. Sokszor költözés, környezetváltozás váltja ki az allergiát, mikor szervezetünk új allergénekkel találkozik.
Felesleges orvoshoz menni a szénanáthával
Hamis. Az allergiás betegek többsége recept nélkül is megvásárolható antihisztamin típusú gyógyszerek és különböző orrspray-k alkalmazásával enyhíti tüneteit. Amiről sokan nem tudnak, hogy a receptre felírt gyógyszerek erősebb allergiás panaszok ellen hatékonyabbak lehetnek.
Különösen fontos az orrnyálkahártya-duzzanatra használt orrspray megválasztása. Egyes betegek olyan érösszehúzó hatású termékeket vásárolnak, amik csak átmenetileg alkalmazhatók, például a közönséges nátha okozta orrdugulás ellen. A sokszor hónapokon át tartó allergiaszezonban azonban ezek tartós használata káros hatású. Ebben az esetben az allergológus szakorvos által felírt, szteroidtartalmú készítmény jelentheti a gyulladást és a duzzanatot is csökkentő megoldást.
A méz csökkentheti az allergiás panaszokat
Hamis. Sokan azt gondolják, hogy a méz fogyasztásával mérsékelhetőek az allergiás panaszok, mivel ezzel hozzászoktatható a szervezet az allergénekhez. A pollenallergiát azonban általában nem a mézben található típusok okozzák, így fogyasztásával nem erősíthetjük immunrendszerünket a pollenek ellen.
Az eső elmossa a polleneket
Igaz, de... A hőmérséklet, napszak, páratartalom és az eső is befolyásolja a pollenkoncentrációt. Az allergiás panaszokkal küzdők számára az ideális időszak a sétára rögtön esőzés után adódik, mivel ilyenkor alacsony a levegőben a pollenszám. Mindez azonban csak átmenetileg igaz, az eső után néhány órával, különösen meleg, szeles időjárás esetén, intenzívebb is lehet a pollenszórás, mint az eső előtt. A pollenkoncentráció egyébként általában délelőtt 10 és délután 4 között a legmagasabb, főleg meleg, száraz, szeles napokon.
A penészallergia csak zárt terekben jöhet elő
Hamis. A penészgombák spórái igen aprók, így bárhol előfordulhatnak. A földben, lehullott leveleken, korhadó fákon is nőnek a penészgombák, melyeknek elsősorban a párás idő kedvez. Nyáron sokkal gyakoribbak az allergiás reakciók penészre, mivel télen a legtöbb penészgomba inaktív, tavasszal azonban a természettel együtt a penészgombák is újjáélednek.
A vágott virágok is okoznak allergiás tüneteket
Hamis. Az allergiás tüneteket meghatározott allergének okoznak. Általában a fűfélék, fák, gyomnövények váltják ki a náthás panaszokat, ezekből azonban jellemzően nem készülnek virágcsokrok.
Az immunterápia lassú és drága
Hamis. Bár az immunterápia az allergia ellen nem jelent teljes gyógymódot, a meghatározott időközönként ismételt immunterápiával csökkenteni lehet az allergiás tünetek súlyosságát bizonyos allergének esetén. Az eljárás önköltségen vehető igénybe és 3-5 év a kezelés tipikus időtartama. Az allergénspecifikus immunterápia pozitív hatása azonban már az első évben jelentkeznek, segítségükkel pedig 10-12 éven keresztül jelentősen enyhíthetőek a panaszok, ami jelentősen csökkenti a tüneti kezelésre szolgáló gyógyszerek vásárlására költött összeget.
Tovább Allergia: miért van egyre több beteg?
Forrás: DRportal, WEBBeteg - Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia (ACAAI)