Ezért jobb felíratni az antihisztamint

szerző: Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész - Budai Allergiaközpont
megjelent:

A patikákban több antihisztamin vény nélkül is megvásárolható, ám bizonyos készítményekhez csak receptre tudunk hozzájutni.

Dr. Moric Krisztina, allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mi alapján dől el, hogy kinek, melyik készítményt kell szednie.

Eltérő hatóanyag, személyre szabott kezelés

Az egyes készítmények több mindenben különbözhetnek egymástól. Eltérő ajánlás lehet az életkor függvényében, de meglévő egyéb betegségeink vagy rendszeresen szedett gyógyszereink is meghatározhatják, hogy melyik a számunkra javasolt allergia elleni gyógyszer. Emellett egy nagyon lényeges szempont, hogy az antihisztamin tablettákban más-más hatóanyag található, az allergológus a panaszaink, a legerősebb tünetek alapján fogja kiválasztani a számunkra leginkább megfelelőt.

Az antihisztaminok különféle formában elérhetőek: tabletták, szirupok, szemcseppek, krémek és orrsprayk is tartalmazhatják. Mivel eltérő hatóanyagokat, különböző dózisban tartalmaznak, a legjobb eredményt rendszerint a személyre szabott, több készítmény kombinációját tartalmazó kezeléssel lehet elérni – magyarázza dr. Moric Krisztina.

Lényeges, hogy csak az előírt dózisban szedjük, mert a túladagolás kellemetlen tünetekkel – szédülés, fejfájás, rossz közérzet – járhat. Szedésük kapcsán orrszárazság előfordulhat mellékhatásként, ezért javasolt tengervizes orrspray-t is rendszeresen használni antihisztamin mellett.

Ki szedhet antihisztaminokat?

Bizonyos esetekben feltétlenül fontos allergológussal konzultálni, mivel nem mindig szedhető minden hatóanyag. Az alábbiak kapcsán mindenképp kérjen tanácsot:

  • kisgyermekek kezelésére
  • más gyógyszereket is szed
  • egyéb betegsége is van: szív-, máj-, vesebetegség, epilepszia
  • terhesség és szoptatás alatt nem szedhető.

Akkor is szedni kell, ha nincsenek tünetei

Az antihisztamin készítményeket akkor érdemes elkezdeni szedni, amikor az allergén növény pollenek megjelennek a levegőben. Ehhez az aktuális pollenjelentést követni kell. A készítmények hatását rövid időn belül érezni fogjuk, csökkennek, elmúlnak a szénanáthás tünetek. Az antihisztaminok hatása azonban csak addig tart, amíg szedjük, tehát akkor is folytatni kell, ha már nincsenek panaszaink. Csak akkor lehet elhagyni, ha már az allergén pollenek nincsenek jelen a levegőben, ellenkező esetben kiújulnak a tüneteink.

Az antihisztaminok tehát eredményesen kezelik az allergiás tüneteket, de meg nem gyógyítják az allergiát. A készítményeket pollenszezonban évről évre szedni kell. Ha tartós megoldást szeretnénk, tüneti kezelés helyett válasszuk az allergén immunterápiát. Segítségével, a 3-5 éves kezelést követően 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el.

Lásd még Mi a különbség az allergia elleni készítmények között?

(Budai Allergiaközpont)

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet - Dr. Molnár Katalin PhD, bőrgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Molnár Judit, újságíró-szerkesztő
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest