Az ételallergia kezelése

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Forduljon orvoshoz, ha allergiás tüneteket tapasztal röviddel étkezés után, különösen, ha ez ismétlődik. Ha lehetséges, akkor keresse meg orvosát, amikor az allergiás válasz még tart. Ez segíteni fog a diagnózis és a terápia felállításában.

Ételallergia - A téma cikkei

4/1 Az ételallergia és tünetei
4/2 Ételallergia vagy intolerancia?
4/3 Egyre gyakoribb az ételallergia - Mi az oka?
4/4 Az ételallergia kezelése

Az allergiás reakció elkerülésének egyetlen módja, ha a tüneteket okozó ételeket elhagyja. Az Ön leggondosabb odafigyelése ellenére is előfordulhat azonban, hogy érintkezik ilyen ételekkel. Ilyenkor a tünetek súlyosságának megfelelő terápiára van szükség.

  • Adrenalin. Súlyos légúti szűkülettel és nagyon alacsony vérnyomással járó anafilaxia esetén elsőként adrenalint kell adni vénásan. Az ellátás orvosi vagy mentős feladat.

  • Szteroid. Súlyos anafilaxiában az adrenalin után vénásan szteroid adandó. Ha nincs közvetlen életveszély, az ellátás kezdődhet egyből a szteroiddal. Orvosi vagy mentős feladat.

  • Antihisztamin. Antihisztamin gyógyszer adása (pl. loratadin), amely kivédi a hisztamin hatásait.

Ha Önnek súlyos allergiája van, orvosa injekcióban adható adrenalint írhat fel Önnek. Ezt a gyógyszert érdemes mindig magánál tartania, hogy allergiás reakció esetén be tudja adni vagy adatni az injekciót. A kevésbé súlyos allergiák esetén orvosa antihisztaminokat javasolhat, amit az allergénnel való találkozás után bevéve a tüneteket enyhítheti. Megelőző céllal is szedhetők, bár ez inkább pollenallergia esetén szokás.

Hogyan kerülhető el az allergiás roham?

Bizonyos embereknél az ételallergia csak kellemetlenség, másoknál azonban komoly veszélyt jelent. Az allergiás reakció megelőzésének legjobb módja, ha elkerüli a tüneteket okozó élelmiszereket. Bizonyos ételeknél sajnos nehéz kideríteni, hogy mit tartalmaznak, különösen az étteremben illetve társasági eseményen elfogyasztott ennivalók esetén. Ha Önnek ételallergiája van, kövesse az alábbi lépéseket!

  • Legyen tisztában azzal, hogy mit eszik, mit iszik! Olvassa el az ételeken található címkéket!

  • Ha Önnek volt már súlyos ételre adott reakciója, mindenképp használjon olyan figyelmeztető karszalagot vagy nyakláncot, amelyből kiderül az Ön ételallergiája arra az esetre, ha Ön egy rosszulléte során nem tudna beszélni!

  • Beszéljen orvosával egy vészhelyzet kezelésére szolgáló adrenalin egységcsomagotról!

  • Ha Önnek asztmája van, mindenképp kérdezze meg az étteremben, hogy szulfidot adtak-e az ételekhez! Ha ennivalót vesz, keresse a címkéken a "nátrium biszulfit", "kálium biszulfit", "nátrium szulfit" és a "kálium metabiszulfit" alkotóelemeket.

Ha gyermekének van ételallergiája, az alábbi óvintézkedésekkel járulhat hozzá a biztonságához:

  • A gyermekével foglalkozókat tájékoztassa gyermeke ételallergiájáról! Beszéljen a gondozókkal, az iskolai tanárokkal, a gyerek barátainak szüleivel és mindenkivel, aki a gyerekkel rendszeresen kapcsolatba kerül, és hangsúlyozza, hogy az allergiás reakció életveszélyes lehet és azonnali figyelmet igényel!

  • Magyarázza el gyermekének és a gyermekével foglalkozóknak az ételallergia tüneteit!

  • Győződjön meg arról is, hogy gyermeke tudja, azonnal segítséget kell kérnie, ha valamilyen étel kapcsán allergiás reakció kezdődik!

  • Hordjon gyermeke figyelmeztető karkötőt vagy nyakláncot! Ez tartalmazza, hogy a gyermek mire allergiás és az alkalmazott gyógyszereit.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

3/2 Ételallergia vagy intolerancia? | 3/3 | Következő oldal

Cikkajánló

Ételallergia
Százezrek küszködnek Magyarországon puffadással, hasmenéssel vagy székrekedéssel, gyomorgörcsökkel, emésztési gondokkal, különféle bélproblémákkal, így egyre inkább előtérbe kerülnek az ételintolerancia és ételallergia kimutatására szolgáló vizsgálatok. Ha bebizonyosodik a betegség, azon gyógyszer nélkül, megfelelő diétával segíteni tudnak.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Sárdi Krisztina, belgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Garaczi Edina, bőrgyógyász, allergológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest