Nem szezonális (perzisztáló) allergiás nátha
Az allergiás náthát osztályozhatjuk aszerint, hogy az év egy bizonyos szakában vagy az egész év folyamán fennállnak-e a tünetek. A szezonális náthát, vagyis szénanáthát kültéri allergének (fű-, fapollenek, gabonafélék, gyomnövények pollenjei) okozzák. Az egész évben tartó allergiás nátha, más néven perenniális vagy perzisztáló nátha kiváltói beltéri (otthoni vagy munkahelyi) allergének.
A téma cikkei - Allergia, szénanátha |
9/1 A szénanátha, napjaink népbetegsége 9/2 A szénanátha tünetei 9/3 Nem szezonális (perzisztáló) allergiás nátha 9/4 Allergiás nátha: Önnél enyhe vagy súlyos? 9/5 A légúti allergia kivizsgálása 9/6 Mi okozza az allergiás náthát? 9/7 Az allergiás nátha tüneteinek kezelése 9/8 Az allergiás nátha immunterápiás kezelése 9/9 Az allergiás nátha kezelésének lépései |
Általános jellemzők, tipikus tünetek
A nem szezonális allergiás nátha hasonló tüneteket okoz, mint a szénanátha, ám enneél általában a gátolt orrlégzés áll az előtérben, valamint ebben a formában szemtünetekkel csak elvétve találkozunk. A tünetek súlyossága változó, az allergén koncentrációjától függően.
Amennyiben valakinek szinte egész évben tartó változó intenzitású vizes orrfolyása, orrdugulása van betegség egyéb tünetei nélkül, gondolni kell perzisztáló allergiás náthára. Ha a betegnek pollenallergiája is van, a tünetek a tavaszi, nyári időszakban súlyosbodhatnak.
Mik lehetnek az allergének perzisztáló nátha fennállása esetén?
A perzisztáló allergiás náthát kiváltó leggyakoribb allergének a háziporatkák ürüléke, az állati eredetű (főként háziállatok: macska, kutya, nyúl) szőrök, hám és testnedvek, valamint a gombaspórák.
Ezt olvasta már? Az állatszőr-allergia kezelése
Az atkák és a gombák (Aspergillus, Mucor, Penicillium) a párás, meleg helyen szaporodnak jobban, ezért ilyen környezetben számuk ugrásszerűen megnő. A háziporatkák kedvenc élőhelye az ágyunk. Az atka ürülékének beszáradt maradványai még hosszú ideig megmaradnak, és időről időre a levegőbe jutnak. A gombaspórák eldugott, nedves, rosszul szellőző helyeken (rosszul takarított fürdőszobák, radiátorok, hűtőszekrények, légkondicionálók) sokáig megmaradhatnak.
Ez is érdekelheti A penészgomba-allergia kezelése és megelőzése
Ritkábban élelmiszerek, csótány ürüléke és nyála, továbbá úgynevezett "foglalkozási allergének" (gyapjú, gabonafélék magvai, gyógyszerek, különféle kemikáliák) is okozhatnak nem szezonális jellegű tüneteket.
Mikor romlanak a tünetek?
A náthás panaszok – az allergének mennyiségétől függően – váltakozó súlyosságúak.
Háziporatka-, penészgomba-allergia esetén takarításkor, pincében, padláson, kevésbé lakott vidéki házban, állatszőr-allergia esetén állatok közelében erősödnek a tünetek.
Ha otthon enyhülnek a tünetek, de munkahelyünkön panaszosabbak vagyunk, gondolni kell munkahelyi allergén jelenlétének eshetőségére.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus