Mi okozza az allergiás náthát?

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

Mint valamennyi allergiás eredetű megbetegedésben, az allergiás nátha (akár szénanátha, akár nem szezonális allergiás nátha) esetében is a szervezet immunrendszerének hibás működése okozza a betegséget. Hogyan?

A téma cikkei - Allergia, szénanátha
9/1 A szénanátha, napjaink népbetegsége
9/2 A szénanátha tünetei
9/3 Nem szezonális (perzisztáló) allergiás nátha
9/4 Allergiás nátha: Önnél enyhe vagy súlyos?
9/5 A pollenallergia kivizsgálása
9/6 Mi okozza az allergiás náthát?
9/7 Az allergiás nátha gyógyszeres kezelése
9/8 Az allergiás nátha immunterápiás kezelése
9/9 Az allergiás nátha kezelésének lépései

Az allergiás eredetű nátha valamennyi formájáért az úgynevezett I-es típusú túlérzékenységi reakció (azonnali típusú túlérzékenységi reakció, IgE által közvetített allergiás reakció) felelős.

Az összetett kölcsönhatások lépéseinek sorában döntő, hogy az allergén hatására az immunrendszer az immunglobulinok E alosztályába tartozó (IgE) ellenanyagok sokaságát kezdi termelni. Az így képződött ellenanyagok a szervezet több sejttípusának a felszínéhez kötődnek.

A soron következő antigénhatásra az allergének az IgE molekulák sokaságával borított sejtekből különféle anyagokat (például hisztamint, leukotriéneket és prosztaglandinokat) szabadítanak fel, melyek közvetlen, vagy közvetett módon kialakítják az allergiás náthára jellemző tüneteket.

A felszabaduló anyagok másrészt az immunrendszer többi sejtjére is hatással vannak, az IgE ellenanyagok még nagyobb mértékű termelődését eredményezve, így fenntartva a túlérzékenységi reakció és a nyálkahártya gyulladásának ördögi körét.

Az allergén hatására létrejövő kóros válasznak időben két szakasza különíthető el. A korai fázis az allergén provokáló hatása után azonnal jelentkezik és elsősorban a tüsszögés, viszketés, vizes orrfolyás jellemzi, míg a késői fázis - mely általában több óra múlva lép fel, és még 36-48 óra múltán is észlelhető - meghatározó tünete a gátolt orrlégzés. A korai szakasz kialakításáért döntően a szervezet hízósejtjeiből felszabaduló hisztamin, míg a késői fázisért a nyálkahártya gyulladása felelős.

Folytatás Az allergiás nátha gyógyszeres kezelése

Dr. Horváth Balázs, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest