Az allergiás nátha immunterápiás kezelése

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A szénanátha egyik hatékony, nem csak a tüneteket enyhítő kezelési módja az immunterápia. Az allergénspecifikus immunterápia célja, hogy néhány év alatt tolerancia alakuljon ki az allergénre, és ne indítsa be az immunrendszer kóros működését.

A téma cikkei

9/1 A szénanátha, napjaink népbetegsége
9/2 Mit kell tudni a szénanátháról?
9/3 Nem szezonális (perzisztáló) allergiás nátha
9/4 Allergiás nátha: Önnél enyhe vagy súlyos?
9/5 A légúti allergia kivizsgálása
9/6 Mi okozza az allergiás náthát?
9/7 Az allergiás nátha gyógyszeres kezelése
9/8 Az allergiás nátha immunterápiás kezelése
9/9 Az allergiás nátha kezelésének lépései

Az immunterápia lényege, hogy a nagy tisztaságú allergént tartalmazó szereket egyre nagyobb adagban, majd a kívánatos "emlékeztető" dózisban évekig alkalmazzák.

Az allergénspecifikus immunterápia nem minden allergia kezelésére áll rendelkezésre, de a szénanátha és egyéb allergiás náthák kezelésére igen. A legtöbben Magyarországon parlagfűpollennel szembeni allergia ellen veszik igénybe, de elérhetőek a kezeléshez szükséges készítmények fapollenekkel, fűpollenekkel, gyomnövényekkel (parlagfű mellett fekete üröm, útifű), háziporatka-ürülékkel, állati szőrrel vagy tollal szembeni allergia kezelésére is.

Pollenallergiák esetén a kezelést szezonon kívül, legkésőbb a pollenszezon kezdete előtt 2 hónappal kell megkezdeni. Ez parlagfű allergia esetén a május, a tavaszi pollenallergiák esetén november, december. A nem szezonális allergiákkal szemben bármikor elkezdhető a kezelés.

Az immunterápia típusai

Az immunterápiának több formája ismert. A legelterjedtebb eljárásban a nyelv alá adott cseppekkel folytatható a terápia, amely a beteg otthonában is folytatható, azonban az injekciós formának is számos előnye van. Pollenallergiák és poratka allergia terápiájára mindkét forma rendelkezésre áll.

Subcutan immunterápia (SCIT)

Az injekciós formájú, bőr alá (subcutan) fecskendezett allergéneket alkalmazó immunterápia kétségtelenül hatékony eljárás. Hatásossága jól dokumentált, a dózis pontosan adagolható, az injekció beadása havi egy alkalommal történik, és többféle allergénkészítmény is beadható egyszerre. Ezen előnyök miatt ezt a formát részesítik előnyben a súlyos érzékenység és a több allergénnel szemben megkezdett kezelés esetén. Állati szőr és penészgomba ellen csak az injekciós immunterápia érhető el.

Hátránya, hogy alkalmilag súlyos reakciók jelenhetnek meg az injekciót követően, emiatt csak betegellátó intézetekben, szakorvosi felügyelet mellett alkalmazhatóak, így a terápia teljes időtartama alatt többször szükséges felkeresni az orvost.

Sublingvalis immunterápia (SLIT)

A nyelv alá adott (sublingvalis) immunterápiás készítmények előnye, hogy nem kell az injekciós formánál esetlegesen felmerülő problémákkal és az anafilaxia kockázatával számolni, így ezeket az eljárásokat a beteg otthon is végezheti. Gyerekeknél fontos szempont az eljárás fájdalommentessége is. Az allergének közül a pollenek és a háziporatka ellen is elérhető ez a kényelmesebb forma.

Hátránya, hogy a hatékonysága és a kezelés eredményessége kevésbé megbízható, a készítményt naponta kell adagolni, és fennáll annak az esélye, hogy emiatt az adagolás nem pontos, esetleg kimarad.

A sublingvalis immunterápia adagját két hétig fokozatosan kell emelni a kezdetben alacsony dózisról, majd a maximális mennyiséget elérve kell folytatni a kezelést. A terápia időtartama 3-5 év.

Lásd még Gyakorlati tudnivalók az immunterápiás kezelésről

Ki jelentkezhet?
Majdnem mindenki, felnőtt és gyermek egyaránt kaphat immunterápiát, ha már legalább 5 éves és legalább 2 éve diagnosztizált, Prick-teszttel és/vagy vérvétellel igazolt allergiája van. Jól beállított asztma nem okoz gondot, ellenjavallt viszont súlyos asztmás tünetek esetén. Nem kezdhet immunterápiát, aki már szinte mindenre allergiás, aki várandós, rossz állapotú daganatos vagy súlyos pszichiátriai beteg vagy béta-blokkolókat szed magas vérnyomása kezelésére. (Dr. Csáki Csilla)

Milyen változás várható a kezeléstől az allergiás nátha tüneteiben?

A kezelést 3-5 évig kell folytatni a teljes és tartós eredményhez, ám a kedvező változások már az első évben megfigyelhetőek. Tehát az a parlagfűallergiás, aki tavasszal megkezdi a kezelést, már az adott év augusztusában is észlelheti a panaszok enyhülését. A beteg ezt követően azt tapasztalja, hogy minden évben egyre jobban vészeli át a korábban nehezen viselt allergiás hónapokat. Egyre kevesebb allergiagyógyszerre szorul, sőt esetleg el is hagyhatja azokat teljesen.

Az immunterápia nem biztosít élethosszig tartó panaszmentességet. Nagyok az egyéni eltérések, mind a tünetek csökkenésének mértékében (teljes vagy részleges), mind annak hosszában. Általában egy végigvitt 3-5 éves terápia esetén további 5-10 évig tartható fenn a kedvező hatás.

Dr. Horváth Balázs, általános orvosForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Horváth Balázs általános orvos
További szerző: Dr. Csáki Csilla allergológus, klinikai immunológus

Cikkajánló

Alacsony fehérvérsejtszám
Alacsony fehérvérsejtszám

Okai, tünetei, kezelése.

Zeller
Zeller

Miért érdemes fogyasztani ezt a zöldséget?

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
Origin Consulting/Objektív Hírügynökség

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest