Az allergiás nátha kezelésének lépései
Az egyes terápiás lehetőségek figyelembe vételével alakították ki az allergiás eredetű nátha (szénanátha és nem szezonális allergiás nátha) kezelésének lépcsőzetes elvét.
A téma cikkei - Allergia, szénanátha |
9/1 A szénanátha, napjaink népbetegsége 9/2 A szénanátha tünetei 9/3 Nem szezonális (perzisztáló) allergiás nátha 9/4 Allergiás nátha: Önnél enyhe vagy súlyos? 9/5 A pollenallergia kivizsgálása 9/6 Mi okozza az allergiás náthát? 9/7 Az allergiás nátha gyógyszeres kezelése 9/8 Az allergiás nátha immunterápiás kezelése 9/9 Az allergiás nátha kezelésének lépései |
Az alábbiakban egy általánosan alkalmazott sémát ismertetünk, hangsúlyozva, hogy ez nem alkalmazható minden betegre.
A kezelőorvosnak – a beteggel szorosan együttműködve – a páciens tüneteinek súlyosságát, és az előtérben álló tüneteket figyelembe véve kell kialakítania a kezelési tervet. A cél a tünetek megszüntetése, az életminőség lehető legnagyobb mértékű javítása. Mindemellett az allergének és az irritáló anyagok lehetőség szerinti elkerülése mint megelőzés semmilyen gyógyszerrel nem pótolható.
Természetesen az allergénkerülés, -mentesítés gyakran nem megoldható, hiszen környezetünket nem tudjuk alapjaiban megváltoztatni. Az allergénkoncentráció csökkentésére viszont törekedni kell. Például, ha Ön házikedvencként kutyát tart, és kiderül, hogy allergiás a szőrére, kedvence szőrének ápolására, fésüléséra kérje meg egy családtagját, vagy ha erre nincs mód, a szabadban fésülje, illetve porszívózzon a lakásban gyakrabban. A kutya fekhelyét a hálószobán kívül alakítsa ki a lakásban.
Az allergiás nátha kezelésében rendelkezésünkre állnak szisztémás (egész szervezetre ható) és helyi (orr, szem nyálkahártyáján ható) készítmények. Ezek szükség szerinti kombinációja teljes panaszmentességet eredményezhet.
Nézzük a kezelési sémákat!
1. Enyhe, vagy csak rövid ideig tartó szénanátha esetén
Második generációs, nem szedatív antihisztamin tabletta vagy oldat szedése az első alkalmazandó kezelés. Ezt helyi hatású kromoglikát- vagy antihisztamintartalmú orrspray-vel és szemcseppel egészíthetjük ki szükség esetén. Sokféle antihisztamin tabletta, antihisztamin- és kromoglikáttartalmú orrspray és szemcsepp kapható vény nélkül a patikákban. Általánosságban elmondható, hogy az antihisztamintartalmú készítmények hatékonyabbak a kromoglikátoknál. Ez a terápia hatékony a tüsszögésre, orrfolyásra, szemviszketésre, könnyezésre, de nem szünteti meg az orrdugulást.
2. Közepesen súlyos szénanátha, döntően szempanaszokkal
Antihisztamin tabletta rendszeres szedése, ugyancsak napi rendszerességgel antihisztamin szemcsepp szükséges. A szemtüneteket a helyileg alkalmazott szteroidtartalmú orrspray ugyancsak hatékonyan enyhíti. Ezek az orrspray-k már vénykötelesek.
3. Közepesen súlyos szénanátha, döntően orrpanaszokkal
Ebben a csoportban is elsődleges a rendszeres orális nem szedatív antihisztamin szedése, ami mellett – különösen orrdugulás esetén – szteroidos vagy szteroid és antihisztamin kombinációjú orrspray rendszeres használata javasolt. Szemtünetek esetén a korábban már említett szemcseppek használhatók.
4. Súlyos szénanátha esetén
Az összes eddig alkalmazott szisztémás és helyi hatású szerek mellett orrdugulás esetén a hagyományos érösszehúzó orrcseppek is használhatók mértékkel. Ezek önmagukban hozzászokást okoznak, és károsítják az orr nyálkahártyáját, ami az orrdugulást fokozza. Orvosi ellenőrzés mellett úgynevezett leukotriénantagonista szerek, igen indokolt esetben átmenetileg szteroidtabletta és szteroidos szemcsepp is szükséges lehet. A régebben gyakran alkalmazott szteroidinjekciók adása a későbbiekben kialakuló súlyos mellékhatások miatt nem javasolt.
Immunterápia
Súlyos szénanátha esetén az allergiás szezon után az immunterápia megkezdése mérlegelendő. Ennek az a lényege, hogy koncentrált, tisztított allergénkivonat segítségével a szervezetet hozzászoktatjuk az allergizáló anyaghoz, így a terápia után hosszú évekig teljes tünetmentesség érhető el. A kezelést allergológus szakorvos rendeli el és felügyeli.
További fontos tudnivalók
Szezonális rhinitis esetén már a szezon előtt tanácsos megkezdeni a kezelést!
Nemszezonális allergiás nátha (nem szénanátha) esetén ugyanazok a terápiás lehetőségek, mint a szezonálisnál. A súlyosság függvényében alkalmazhatók a fent felsorolt készítmények. A specifikus immunterápia is ugyanúgy elérhető.
Az allergiás nátha ugyan nem életet veszélyeztető betegség, de az életminőséget jelentősen rontja, és kezelés nélkül asztma alakulhat ki belőle.
Ez is érdekelheti Mi a különbség az allergia elleni készítmények között?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
9/8 Az allergiás nátha immunterápiás kezelése | | 9/9 | | Következő oldal |