Nyaralási tanácsok allergiásoknak
Az allergiás és az asztmás betegek számára nem kis odafigyelést igényel a nyaralás megszervezése. Az utazásra való felkészülés fontos része a nyaralóhely és az időpont kiválasztása, a gyógyszerek előkészítése. Néhány hasznos tipp, hogy zökkenőmentesen élvezhessék a pihenés idejét az allergiások is.
Európát tekintve a lakosság közel harmada szenved allergiában. Az utóbbi negyed században megkétszereződött a betegek száma, az allergia népbetegséggé nőtte ki magát.
A Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság ajánlása szerint sok mindenre oda kell figyelni, hogy a nyaralás alkalmával ne érje váratlan „meglepetés” az allergiában szenvedőket.
Indulás előtt
A nyaralás időpontjának és helyszínének megválasztásakor vegyük figyelembe a számunkra komoly gondokat okozó növények virágzását. Ne menjünk olyan helyre és időpontban nyaralni, ahol és amikor a légkör telített az allergén pollenekkel.
A legfontosabb a jól megválasztott úti cél
Az enyhe és a száraz klíma mindenképpen jótékony hatású. Ugyanakkor a tengerpart kiválóan alkalmas mindazok számára, akik pollenallergiában, netán ekcémában szenvednek. A sósvíz, illetve a nedves levegő kifejezetten jót tesz az ekcémás bőrnek.
Természetesen választható más helyszín is a nyaraláshoz, de mindenképpen érdemes figyelemmel kísérni a pollennaptárt, és elkerülni a magas koncentrációjú időszakokat, területeket.
A hegyvidék szintén jó választás lehet, hiszen az 1500 méter feletti magasságot az atkák már nem szeretik.
Ha belföldi az úticél
Amennyiben belföldi úti célt választunk, érdemes olyan helyre utazni, melynek közelében sóbarlang, sókabin is található. Ezek kiválóan alkalmasak a légúti megbetegedésekben szenvedők kezelésére, ugyanakkor immunrendszer-erősítő hatásuk is van.
Szintén javasolt a hazai hegyvidéki kirándulások tervezése is. Bár hegységeink nem érik el az 1500 métert, a magasság növekedésével az allergének koncentrációja mégis csökken. Bátran indulhatunk túrázni, kirándulni.
A szálláshely megválasztása
A szállás megválasztásánál is legyünk nagyon óvatosak. Célszerű előre tájékozódni, és olyan szobát kérni, mely garantáltan allergénektől mentes és nem dohányzó.
Szőnyegpadlós szobában nagyobb mennyiségben található háziporatka, így a poratka-allergiások állapota rosszabbodhat.
Penészgomba-allergia esetén kerüljük a medencéhez közeli, nedvesebb szobákat.
A poratka-allergiásoknak tanácsos magukkal vinni saját, allergiamentes ágyneműjüket, bár vannak olyan szállodák, ahol ezt már biztosítják.
A gyógyszereket ne hagyjuk otthon!
Nem szabad megfeledkezni a szükséges gyógyszerekről sem!
Célszerű utazás előtt konzultálni kezelőorvosunkkal is, hogy időben beszerezhessük a szükséges gyógyszereket és ha szükséges, már 1-2 héttel az indulás előtt el lehet kezdeni a javasolt gyógyszer szedését. A felírt készítményekből inkább többet vigyünk magunkkal és tartsuk őket eredeti csomagolásukban.
A gyógyszereinket mindig a kézipoggyászba csomagoljuk, hogy szükség esetén könnyedén hozzáférhetőek legyenek.
Gyógyszereinket akkor is vigyük magunkkal, ha az itthoni környezetben tünetmentesek vagyunk, hiszen az utazás során kapcsolatba kerülhetünk olyan allergénekkel, melyek bármikor kiválthatják allergiás reakcióinkat.
A rovarcsípésre allergiás személyek és az egyéb olyan allergiában szenvedők, akiknél anafilaxia előfordulhat, mindig tartsanak magunknál speciális önbelövő adrenalininjekciót is, mely az elsősegélyhez nélkülözhetetlen.
Az utazás során feltétlenül tartsuk magunknál zárójelentéseinket, valamint a legutóbbi ambuláns lapunkat. Étel-, illetve gyógyszerallergia esetén pedig az azokról szóló dokumentációt, valamint kezelési lapot, mely tartalmazza a gyógyszerek adagolását és azt is, hogy mire vagyunk allergiásak.
Útközben
Az autóút és repülőút kockázatainak csökkentése
Ha gépkocsival kelünk útra, mindig győződjünk meg a légkondicionáló berendezés megfelelő működéséről, a pollenszűrők állapotáról.
Elindulás előtt célszerű néhány percre bekapcsolni a klímát. Ezáltal a rendszerből eltávoznak mindazon anyagok – por, penészgomba –, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki. Különösen pollenallergia esetén érdemes aztán később, utazás alatt az ablakokat felhúznunk, s bekapcsolt klíma mellett utaznunk, ilyen módon szűrve ki az allergéneket. Nemcsak a gyorsabb haladás reményében érdemes utazáshoz a kora reggeli, vagy késő esti órákat választanunk, de ezekben az időszakokban a légszennyezettség mértéke is alacsonyabb.
A kocsiban utazók ne dohányozzanak.
Az utazást mindenképpen a kora reggeli vagy a késő esti órákra időzítsük, hiszen a légszennyezettség mértéke ilyenkor a legalacsonyabb, a levegő tisztább és hűvösebb.
A repülőút rejti magában a legtöbb kockázatot, egy zárt közegben történő utazás ugyanis magában hordozhatja egy esetleges légúti fertőzés veszélyét is. A repülővel utazók mindenképpen tartsanak maguknál sós orrspray-t, használják óránként egyszer, ezzel is védekezve a gép száraz levegője ellen, és biztosítva az orrnyálkahártya nedvességét.
Nyaralás alatt
Gondoljuk meg, mit eszünk!
Nem szabad megfeledkeznünk a táplálékallergiáról sem. Ételallergiás beteg számára ajánlott előzetes információkat gyűjteni a helyi konyha jellegzetességeiről és még elfogyasztásuk előtt megbizonyosodni arról, hogy az egyes fogások nem tartalmaznak allergéneket. Amennyiben kérdéses az adott étel összetétele, semmiképpen ne fogyasszuk el.
Ha repülőgéppel utazunk, érdemes előre tájékoztatni a légitársaságot a diétánkról, így egyéni menü is rendelhető. Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor saját magunk állítsuk össze az étrendünket, amelyet kézipoggyászunkban magunkkal vihetünk.
Éttermekben pedig bátran kérdezzük meg a pincért, nem tartalmaz-e a választott étel számunkra veszélyes adalékokat. Tengerparton gyakran szolgálnak fel helyi specialitásokat, halakat, rákot, kagylót és más tenger gyümölcsét. Mivel ezeknek az ételeknek igen magas a hisztamintartalmuk, ugyanakkor allergiát okozó hatásuk is ismert, az allergiások kerüljék őket.
Az is előfordulhat, hogy egy-egy ilyen nyaralás alkalmával derül ki az allergia, amelyet tartósítószerek és fűszerek is okozhatnak, ebben az esetben azonnal forduljunk orvoshoz!
Ha rovarcsípés-allergiás
A lakosság közel 2 százaléka érintett rovarcsípés-, leggyakrabban méh- és darázsméreg allergiában. Az enyhébb tünetek lehetnek az egész testre kiterjedő viszketés, csalánkiütés és vizenyő, súlyosabb esetben életveszélyes állapot, anafilaxia is kialakulhat. Ilyenkor minden esetben azonnali orvosi ellátás szükséges! Az elsősegélyhez nélkülözhetetlen az önbelövő adrenalininjekció használata! De fontos tudni, hogy orvosi ellátásra ennek alkalmazása mellett is szüksége van a betegnek!
Fontos a fényvédelem, de nem mindegy milyen termékkel!
A nap káros sugarai ellen fényvédő készítmények használatával védekeznünk kell. Nem mindegy azonba, hogy milyen terméket választunk. Keressük kifejezetten az allergiások, érzékeny bőrűek számára kifejlesztett, ásványiszűrő-alapú verziókat. A kozmetikai készítményekben ugyanis az illatanyagok és tartósítószerek is allergiát válthatnak ki, mely reakciót a napsugárzás tovább erősítheti. Ne feledjük el, amennyiben új terméket használunk, legyünk elővigyázatosak, s mindig egy kis bőrfelületen teszteljük, mielőtt egész testünkön alkalmaznánk!
Ha napallergia áll fenn
Kellemetlen „mellékhatás”, ha a napsütötte bőrszín mellett szokatlan bőrpanaszok jelentkeznek. A napallergia akut tünetei közé tartozik a napégéshez hasonló bőrelváltozás, égő érzés a szemben, bőrpír, hólyagok, csomók, csalánkiütés, ekcémaszerű bőrelváltozás viszketéssel, duzzanattal, nedvedzéssel és hámlással. A napallergiások nyári vakációját megkeserítheti, ha megfeledkeznek róla, hogy a tünetektől a vízparti árnyék sem nyújt teljes védelmet, hiszen annyi sugárzás ott is éri a bőrt, amely elegendő az allergiás bőrreakciók kiváltásához. A tünetek megjelenésének megelőzése érdekében a fényvédő készítmények használata mellett nagyon fontos a megfelelő ruházat viselése, és hogy csak lassan, óvatosan, lépséről lépsére szoktassa hozzá bőrét a napfényhez.
Veszélyek az allergiásokra és a nem allergiásokra is leselkednek
A fenti óvintézkedések betartásával az allergiások is kiélvezhetik a nyaralás minden percét, azonban nem szabad elfelejteni, hogy az üdülés alatt rovarcsípésektől és bizonyos ételféleségektől sokszor azok is életveszélybe kerülhetnek, akiknél sohasem jelentkeztek allergiás tünetek.
Ugyanakkor fontos a kikapcsolódás is
Az allergia az esetek többségében jól kezelhető gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát.
(Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság és Budai Allergiaközpont - Dr. Pintér Judit, allergológus)