A legelterjedtebb allergiatípusok

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A három leggyakoribb allergiás betegség az asztma, a rhinitis és a különböző ételallergiák. Európában nyolcvanmillió embert tartanak nyilván különböző allergiás betegségekkel. Előfordulások, arányok.

Az asztma világméretű probléma, előfordulása egyre gyakoribb, főleg a gyermekek körében. Az asztmát a gyermekkor elsőszámú krónikus betegségeként tartják számon. 1980 és 1994 között a 4 év feletti gyerekek között a növekedés 160 százalék feletti volt.

Magyarországi és európai arány

A világ népességének 7,2 százaléka asztmás, a felnőttek körében 6 százalék körüli az arány, a gyermekek 10 százaléka beteg. Az asztma előfordulása sokszor földrajzilag és kulturálisan egymáshoz közelálló országokban is különböző, de akár egy ország régiói között is nagy lehet a gyakorisági eltérés. Az Egyesült Államokban az asztma előfordulási aránya 5 százalékra tehető, 1993 és 1998 között 27 százalékos volt a növekedési ráta, s főleg a fiatalokat érintette.

A gyermekek körében az asztma a fiúkat érinti inkább, a fiú-lány arány 3:2, majd 12-17 év között 8:5-re alakul. Felnőttkorban 45-74 év között az arány megfordul és a nőknél jelentkezik gyakrabban a betegség.

Magyarországon telefonos felmérés alapján mért adatok szerint az asztma előfordulása 6,1 százalék, ami lényegében megegyezik az európai adatokkal. A gyermekek asztmáját 86 százalékban 5 éves kor előtt észlelik, míg a felnőttek csak 12 százaléka ismerte betegségét már gyermekkora óta.

Rhinitis

Rhinitis - néhány típus

  • hypertrophicans: túltengéses orrnyálkahártya-gyulladás
  • rhinitis chronica: idült orrnyálkahártya-gyulladás
  • rhinitis vasomotorica: szénanátha

Az allergiás rhinitis (orrnyálkahártya-gyulladás) előfordulási aránya változó: 3-25 százalék között mozognak az egyes felmérések értékei. Az allergiás rhinitis (orrnyálkahártya-gyulladás) előfordulási aránya változó: 3-25 százalék között mozognak az egyes felmérések értékei. Az eltérések oka a felmérési módszerek különbözőségében van. Ha a felmérés a tünetekre kérdez rá, akkor az orrpanaszokkal rendelkezők magas száma miatt nagyobb érték jön ki. Amennyiben azonban a betegség súlyosságát nézzük, már jóval alacsonyabb arányt kapunk.

Az allergiás rhinitis előfordulása 3-20 év között 15százalék, a 20-30 évesek körében 12 százalék, 30-80 év között az előfordulási arány lényegesen csökken, 6 százalék alá kerül, így kijelenthető, hogy az allergiás rhinitis a fiatalkor jellemzője, a korral hevessége és súlya is jelentősen csökken.

Magyarországon az allergiás rhinitis előfordulását 10-15 százalékra becsülik, ám az elmúlt évtizedekben egyre növekszik. Hazánkban is elsősorban a fiatal felnőttek betegsége, városban gyakoribb, mint vidéken. Nagyobb az allergiás betegség valószínűsége, ha valamelyik - de még inkább, ha mindkét szülő - allergiás betegségben szenved.

Ételallergia

Az ételallergia gyakorisága pontosan nem ismert. A világ lakosságának több mint 15 százaléka úgy gondolja, hogy allergiás lehet valamilyen ételre. A jelenleg legmegbízhatóbb tanulmányok szerint a felnőtt lakosság 3-4 százaléknak lehet ételallergiája, gyermekeknél ez az arány 6-8 százalékra tehető. A leggyakoribb kiváltó okok gyermekeknél sorrendben a következők: tojás, tej, földimogyoró és mogyoró. Felnőtteknél a listát a hal vezeti, majd a rákfélék következnek, utána a mogyoró és földimogyoró jön.

Magyarországon rendelkezésünkre álló adatok alapján az ételallergia gyakorisága 2 százalékra tehető.

A tehéntej-allergia korhoz kötött betegség, a betegek 90 százaléka az allergiáját három éves korára "kinövi", mindössze 10 százalékban lehet számítani az betegség későbbi életszakaszban való elhúzódásával. A születés utáni első hat hónapban még nem megfelelő a szervezet ellenállóképessége, és nehezebben bontja le az idegen fehérjéket, melynek következtében allergiás tünetek alakulhatnak ki.

WEBBeteg.hu logó
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Brugós László, allergológus, tüdőgyógyász

Cikkajánló

Allergia vagy nátha? - Az allergia tünetei

Dr. Brugós László, tüdőgyógyász és Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Allergia
Az allergiás eredetű nátha a fejlett országokban igen gyakori, nagyjából az asztmások számának 2-3-szorosa. Cikkünkből megtudhatja, melyek az allergia tünetei, hogyan dönthető el, hogy egy meghűlést kell-e kikezelnünk, vagy allergológussal érdemes kivizsgáltatni magunkat.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Budai Allergiaközpont - Dr. Balogh Katalin, allergológus, fül-orr-gégész
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Cs. K., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest