Miért horkol, aki horkol? A horkolás okai

szerző: Dr. Zoller Rezső - Springmed
frissítve:

A horkoló hang akkor jelentkezik, amikor a levegő a szájból vagy az orrból a tüdő felé áramolva valamilyen elváltozás miatt a légjáratok lágy szöveteiben rezonálást, vibrálást idéz elő. Az okok szerteágazóak lehetnek.

A horkolást kiváltó folyamatok

A horkolást a felső légút falainak és egyes részeinek rezonálása okozza. Ez leggyakrabban a lágyszájpad, illetve a nyelvcsap rezgéséhez köthető, de lazább garatívek, esetleg nagyobb mandulák is hozzájárulhatnak a horkoláshoz.

Nappal, ébrenlét alatt a felső légút izmai, a garatizmok feszesek. Elalvás után azonban részben ellazulnak, ennek hatására a garat összeszűkül. Az így gyorsabbá váló légáramlás megremegteti a mostanra már ellazult garatot. A horkolás olyan, mint amikor egy felfújt luftballont hirtelen leengedünk, és a kiáramló levegő annak száját jellegzetes hang kíséretében megrezegteti.

A rezgés létrejöttéhez egyszerre szükséges a szűkület, a gyorsult légáramlás és a laza szövetek.

Hányan horkolnak Magyarországon?

Egy magyar felmérésben több mint 10 ezer felnőtt lakost kérdeztek meg, többek között alvási szokásaikról. Az eredmények alapján a felnőtt lakosság 50%-a horkol (Hungarostudy, 2002). Ez körülbelül fele-fele arányban oszlik meg hangos, légzéskimaradásokkal jellemezhető és halk, egyenletes horkolásra.

A vizsgálat egyértelműen megmutatta, hogy míg a férfiak 37%-a horkol hangosan, addig a nőknek csupán 21%-a. Az eredményekből szintén kiderül, hogy a horkolás gyakorisága a korral előrehaladva növekszik: míg a 30 évesek 25 százalékára jellemző, addig a 60 éveseknél már 50% ez az arány. A horkolás összefüggésben áll a súllyal és a dohányzással is. Nagyobb mértékű súlytöbblet esetén a horkolók aránya is magasabb. A dohányosok között szintén nagyobb arányú a horkolás.

Káros-e a horkolás?

Többféle horkolás létezik, amelyek jellegükből adódóan lehetnek ártalmatlanok, vagy károsak is.

A halk, egyenletes horkolás valószínűleg nem káros, különösen, ha másokat sem zavar. Ilyenkor a felső légút szűkülete általában nem számottevő.

Előfordul azonban olyan eset, amikor halk horkolás mellett is már szűk a felső légút, és nem jut elegendő levegő a tüdőbe, miáltal nem lesz megfelelő a szervezet oxigénellátása. Ez gyakori rövid felébredést, azaz ébredési reakciót okozhat. Ezek rontják az alvás minőségét, újra és újra megszakítva azt. Ennek következtében a horkoló személy reggel és napközben is gyakran álmosnak érzi magát. Ez már káros az egészségre. Ezért ha erre van gyanúnk, mindenképp célszerű orvoshoz fordulni. Egy alvásvizsgálat pontosan megmérheti ezeket az eltéréseket, és az eredmények alvásszakértő orvossal való átbeszélése után lehetőség van ennek kezelésére.

A hangos, egyenetlen horkolás gyakran társul alvás alatti légzéskihagyással, azaz alvási apnoéval, ami kifejezetten káros. Ilyen esetben fontos az alváslaborban történő szakszerű kivizsgálás és a megfelelő kezelés.

Felső légutak anatómiája

Milyen okok válthatják ki a tartós horkolást?

Minden olyan ok felelős lehet a horkolásért, ami hozzájárul a felső légutak lágyszöveteinek rezonálásához: a szövetek lazasága vagy megnagyobbodása, az orrjáratok szűkülete és a szájlégzés fokozódása, továbbá a légutakat szűkítő és ezzel a légáramlást fokozó eltérések.

Gyengébb izomtónus - Egyes személyek alkatilag gyengébb szövetekkel rendelkeznek, így a felső légutak lágyszövetei megereszkednek, beszűkítik a légutakat és fokozzák a levegőáramlás sebességét. Idővel mindenképpen gyengül az izomtónusunk, így a kor előrehaladtával egyre nagyobb az esélye a horkolás megjelenésének. Az érintett izmok alváshiányos állapotban is hajlamosak jobban ellazulni.

Fül-orr-gégészeti eltérések - Az orrsövényferdülés és az orrpolip oka lehet a horkolásnak, mivel a gátolt orrlégzés miatt a levegővétel szájon át történik, így a szájpadlás rezonáltatja az alvás közbeni légvétel. Különösen gyermekkorban gyakori ok a mandulamegnagyobbodás miatt kialakuló szűkület.

Felső légúti kórképek, allergia - Minden olyan betegség szűkíti a légutakat és fokozza a levegőáramlást, ami a légutak gyulladásával, duzzanatával jár. Ez lehet egy akut felső légúti megbetegedés, arcüreggyulladás, vagy a tartós irritációt okozó légúti allergia is. Segít, ha azonnal kezeli az allergiás és megfázásos betegségeket.

Alvási apnoe - A centrális alvási apnoe betegségban az agy nem irányítja megfelelően az alvás közbeni légzést, ezért a levegővétel szaggatottá válik - kimarad, majd hirtelen felgyorsul. A gyakoribb obstrktív alvási apnoéban maga a horkolás, illetve az ezzel járó légúti szűkület okoz légzéskimaradást, oxigénhiányt, ez vezet az éjszakai ébredésekhez. Az alvási apnoe két típusa a horkolók körülbelül 50-60 százalékánál fordul elő.

Dohányzás - A dohányosoknál gyakoribb a szájon át történő légzés, valamint a folyamatosan irritált garat-, gége- és orrnyálka duzzadása miatt nagy a valószínűsége a horkolásnak.

Elhízás - A testsúly növekedésével megvastagodnak a légjáratok, így akadályozva az oxigén áramlását. Súlyos esetben zsírréteg rakódik a garatnyálkahártya és a garatizomzat közé is, ráadásul a vastagabb nyak szűkíti a levegőjáratot. A kevés mozgás miatt a szövetek és az izomtónus is ernyedtebb lesz.

Pajzsmirigy alulműködés - A pajzsmirigy megnagyobbodása, továbbá a csökkent működés miatt kialakuló túlsúly és nyelvnagyobbodás miatt a pajzsmirigy is hozzájárulhat a horkoláshoz.

Alkohol, késői evés - Mindkét esetben a szokottnál hamarabb és nagyobb mértékben lazulnak el a szövetek, a garat falainak összepréselődésével pedig elkezdődik a horkolás.

Alvási testhelyzet - Önmagában nem oka a horkolásnak az alvási pozíció, de fennálló probléma esetén hozzájárul a horkolás fokozódásához. Háton alvás esetén a nyelv jobban elzárja a légutakat, a levegő útjának beszűkülése felgyorsítja a légáramlást, hangos horkolást okozva.

A hozzátartozóm horkol. Mit tegyek?

Akár zavaró, akár nem zavaró a hozzátartozó horkolása, javasolt őt megfigyelni.

  • Amennyiben halkan, egyenletesen horkol, és nincsen fokozott nappali álmossága sem, akkor ez nagy eséllyel jóindulatú horkolás. Ennek kezelése nem feltétlenül szükséges.
  • Ha viszont zavaró a horkolás mások számára, akkor javasolt elküldeni, vagy elkísérni fül-orr-gégész szakorvoshoz, illetve konzultálni alvásszakértővel (szomnológussal) is az egyéb lehetőségekről.
  • Halk horkolás esetén is javasolt orvoshoz fordulni, ha emellett még nappali álmosság, gyakori fáradtság is észlelhető.
  • Amennyiben a hozzátartozó hangosan horkol és nem egyenletesen, hanem időnként abbamarad a légzése, majd újrakezdődik, akkor ennek kivizsgálása feltétlenül javasolt. Ha csak hangos horkolást észlel, és nem biztos a légzéskimaradásban, akkor is ajánlott orvossal megbeszélni a tüneteket.

A fenti esetekben küldje, esetleg kísérje el háziorvosához, és beszéljék át a panaszokat, aki innen alvásrendelésre utalja hozzátartozóját, ahol a szükséges vizsgálatot elvégzik, és a kezelési lehetőségekről is tájékoztatást nyújtanak.

A nappali fáradtság oka a légzéskimaradás lehet

Régi tévhit az, hogy az időseknek sok alvásra van szükségük, és normális, ha nappal is gyakran elalszanak nyugalomban, a karosszékben ülve. Sokunknak van olyan élménye, hogy kisgyerekként a nagyszülőnél töltött éjszaka során a nagypapa, ritkábban a nagymama hangosan horkolt, esetleg időnként csend volt, amit hangos horkantások követtek.

Ezen esetek egy részében súlyos fokú alvás alatti légzéskimaradásban szenvedhetett a nagyszülő. Az éjszaka alatt akár több százszor is kihagyott légzés egyrészt károsan hat a szervezetre, mivel emeli a vérnyomást, növelve a szívinfarktus, illetve gutaütés kialakulásának esélyét. Másrészt a légzéskihagyások az alvás minőségét is rontják, ami kialvatlansághoz és nappali álmossághoz vezet. Ezt a korábbi évtizedekben még nem tudtuk.

Ma azonban, ha ilyennek vagyunk tanúi, mindenképp javasolt beszélni a háziorvossal, majd alváscentrumban konzultálni a tünetekről. Ugyanis alvásvizsgálattal pontosan megmérhető az esetleges légzészavar súlyossága, és a megfelelő kezeléssel hozzátartozónk számára jelentős javulást tudunk elérni.

Tovább Hogyan ismerhetik fel az egyedülállók az alvási apnoe jeleit?

Dr. Zoller Rezső: Horkolás, légzéskimaradás – Alvási apnoe?

horkolás könyvborító

A kiadvány fülszövege: "Az orvostudomány egyre összetettebbé válik, újabb és újabb kutatási területek nyílnak meg. Ennek egyik jó példája az alváskutatás (alvásmedicina) területe.
A könyv ifjú szerzője Kanadában kezdett el az alvás alatti légzészavarokkal foglalkozni. Az ún. alvási apnoe tünetegyüttese (horkolás, alvás alatti légzéskimaradás, nappali álmosság) számtalan veszélyre utalhat, melynek következtében elalvásos munkahelyi és közlekedési balesetek történnek és hosszú távon a magasvérnyomás, szívinfarktus és stroke kialakulásának kockázata is emelkedik.
Ma már kezelhetők az alvás alatti légzészavarok, amelynek segítségével megszűnik a nappali álmosság, javul a munkateljesítmény és csökkennek a hosszú távú veszélyek. A kivizsgálás alváscentrumokban zajlik és egy éjszakai mérés eredményeként kideríthető a baj.
Mikor forduljunk alvásszakértő orvoshoz? Hogyan kezelhető a horkolás és légzéskimaradás? A könyv 120 kérdést és választ, valamint esettanulmányokat tartalmaz és ajánlott mindazok számára, akik kialvatlanságban és figyelemzavarban szenvednek."

Kiadó: SpringMed Kiadó
Felelős szerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Kiadói szerkesztő: Kiss Gergely
Tipográfia és borítóterv: Németh János
Tördelés: Sárközy Andrea
Szerkesztőségi titkár: Angyal Éva
Terjesztés: Végh Rita
ISBN 978 615 5166 22 8
ISSN 1787 1786
2012
www.springmedkonyvaruhaz.hu

Szerző: Dr. Zoller Rezső - Springmed
További felhasznált forrás: Snoring (WebMD)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Springmed - Dr. Zoller Rezső
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Cs. K., fordító
JóAlvás Központ - Dr. Vida Zsuzsanna, neurológus, szomnológus
Fül-orr-gége Központ - Dr. Augusztinovicz Mónika, fül-orr-gégész
WEBBeteg, JóAlvás Központ

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest