Nem csak a CPAP lehet az alvási apnoe megoldása

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - WEBBeteg
megjelent:

Bár a folyamatos pozitív légúti nyomást (Continuous Positive Airway Pressure (CPAP)) használó készülékek az arany standardot jelentik az alvási apnoe, vagyis az alvásfüggő légzészavar kezelésében, számos más készülék használata is megfontolandó lehet a konzervatív terápiában.

„Az, hogy van kalapácsunk, még nem jelenti azt, hogy minden egy szög" – mondta Kimberly Hardin, MD, a UC Davis klinikai belgyógyász professzora, az American College of Physicians (ACP-IM) 2023-as belgyógyászati találkozóján a kaliforniai San Diegóban.

„Az alvást sok-sok évig alábecsülték az egészségügy területén" – mondta Hardin, aki a jó alvást a „hatodik vitális jelhez" hasonlította, mivel „ma már tudjuk, hogy az alvás alapvető szerepet játszik egészségünkben" – mondta. (Az öt vitális paraméter: testhő, pulzusszám, légzésszám, vérnyomás, oxigénszaturáció.)

Milyen alternatívák vannak a kezelésre?

Hardin kiemelte a nazális és orális mandibulaelőmozdító eszközöket és az orális eszközös terápiát a CPAP alternatívájaként. Az egyik ilyen eszköz úgy néz ki, mint egy sportfogvédő vagy fogszabályozó-rögzítő. Egy másik fogászati ​​eszköz pedig például stabilizálja a nyelvet.

A sebészeti lehetőségek közé tartozik az orrműtét és a maxillomandibularis (vagyis lényegében az állkapcsot érintő) műtét, más néven dupla állkapocs műtét. Az ilyen eljárásokat viszont csak olyan betegek esetében szabad fontolóra venni, akik nem hajlandók vagy nem tudnak CPAP-t, vagy más nem sebészeti, azaz konzervatív kezelést alkalmazni.

Az alvási apnoe a felnőtt férfiak 4%-ánál és a 30 és 60 év közötti felnőtt nők 2%-ánál fordul elő. Leggyakrabban az obstruktív alvási apnoe az alvás közbeni légáramlás megszűnésével vagy jelentős csökkenésével jár. Az Apnoe-Hypopnoe Index (AHI) azt jelenti, hogy a beteg egy éjszaka alatt hányszor tapasztal apnoét vagy hypopnoét, osztva az alvási órák számával. A normál alvási AHI átlagosan kevesebb mint öt esemény óránként; az enyhe alvási apnoe 5-14 eseményből áll; a közepes 15-29-ből; és a súlyos legalább 30 eseményt jelent egy éjszaka.

Az alvási apnoe azonosítására az orvosoknak számos eszköz áll a rendelkezésükre, kezdve az előzetes kérdőívekkel, amelyekben megkérdezik a betegeket, hogy nehezített-e az elalvásuk, az éjszakai átalvásuk, vagy gyakran fáradtak-e napközben. A további kiértékelési eszközök közé tartozik az alváslaboros vizsgálat és az otthoni tesztelés is.

Az otthoni tesztelés esetén jóval több mindent kell viselni, mint amik azok a szokásos eszközök, amelyeket éjjel a mellkas és az orr körül viselnénk. Ezek a klasszikus eszközök általában nehezek és kényelmetlenek, azonban az elmúlt időszakban új módszereket fejlesztettek ki: fejpántokat, csuklóra és ujjra helyezhető eszközöket, artériás tonometriát és alvásgyűrűket, melyek már jóval tolerálhatóbbak alvás közben.

Rosszul alszom és keveset. Ez baj?

Tanulmányok kimutatták, hogy napjainkban a felnőttek többsége nem alszik eleget. A rossz minőségű – mint például az alvási apnoéban jellemző állandó felébredésekkel megszakított – alvás pedig épp annyira káros, mint a kevés, elégtelen alvás. A felnőttek alig egyharmada alszik naponta a javasolt minimum 7 órán keresztül.

Hardin szerint javasolt, hogy a hálószobánk legyen csendes, sötét és hűvös, tévé vagy elektronika nélküli, emellett igyekezzünk betartani a rendszeres ébrenléti és alvási időket, amennyiben munkarendünk is megengedi, és ne fogyasszunk koffeint a nap második felében vagy késő délutántól már.

Hardin szerint az elégtelen vagy rossz alvás széles körű következményekkel járhat, és ronthatja az olyan kórállapotokat, mint a cukorbetegség, a szívbetegség, az elhízás, az immunhiányos állapotok, továbbá ronthatja a kognitív funkciókat, a mentális egészséget, és végső soron a halálozás megnövekedett rizikójával is járhat. Mindezek miatt érdemes kezelni, kezeltetni a fennálló alvási apnoét is, elkerülve így a súlyosabb következményeket, főleg a jelenleg rendelkezésre álló korszerű eszközös lehetőségek birtokában.

Hardin figyelmeztet, hogy "vannak, akik azt mondják: "Ó, mindegy, majd alszok, ha meghalok". De pontosan ez a mentalitás van negatív hatással a várható élettartamra."

Tovább Az alvási apnoe kezelése

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Felhasznált irodalom: CPAP Not Only Solution for Sleep Apnea (Medscape)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lehr Edina

Dr. Lehr Edina

Fül-orr-gégész

Budapest