Túlsúly és alvási apnoe - Kalóriaégető horkolás?
Azok, akik horkolnak, több kalóriát égetnek a nappali szunyókálások során, mint azok, akik csöndben átalusszák az éjszakát. A jelenség azonban egyáltalán nem hasznos - az állhat mögötte, hogy a horkoló, alvási apnoéban szenvedők kevesebbet alszanak, ezáltal több kalóriát égetnek, illetve a levegővételért való küzdelem is kalóriaégető hatású.
Azok, akik horkolnak, több kalóriát égetnek a nappali szunyókálás alatt, mint azok, akik csendesen átalusszák az éjszakát - derítette ki egy új kutatás. A kalóriaégetés mértéke azonban nem elég ahhoz, hogy a jelenséggel együttjáró alvási apnoe-ra jellemző túlsúllyal is megbirkózzon.
A testsúlycsökkenés jelentősen csökkenti az alvási apnoe tüneteit azoknál, akik túlsúlyosak. Ám ahogy a kutatás vezetője, Dr. Eric J. Kezirian, a san franciscoi University of California alvási részlegének igazgatója elmondta, a viselkedési terápiák és a súlycsökkentő műtétek kétes eredménnyel járnak. Ez a tanulmány arra próbál választ adni, milyen kapcsolatban áll egymással az alvási apnoe és a testsúly.
A kövérség és az alvási apnoe szorosan összefonódik
Az alvási apnoéban szenvedők nagyobb eséllyel lesznek kövérek, míg a túlsúlyosaknál nagyobb az esélye az alvási apnoe megjelenésére. A kutatás során a nappali pihenés energiafelhasználását mérték 212 felnőttnél, akik között egyaránt volt alvási apnoéban szenvedő, illetve egészséges is. Az átlagos testtömeg index 28.3 volt, a túlsúlyos vizsgáltak esetében.
Mi az alvási apnoe? |
Mondták már Önnek, hogy hangosan horkol? Előfordul, hogy az éjszakai alvás után is fáradtan ébred fel? Álmos napközben? Hogyha igen, lehet, hogy Önnek alvási apnoe-ja van. Az alvási apnoe-ról bővebben |
A kutatók az alvászavar erősségét is mérték az úgynevezett apnoe-hypapnoe index-szel, mely azt méri, óránként hányszor fordul elő, hogy az egyén több mint 10 másodpercig nem vesz levegőt, illetve azt, eléggé csökken-e az oxigénszint ahhoz, hogy felébredjen az alvásból.
Minden 10 pontos emelkedés az apnoe-hypapnoe indexen 27 kalórianövekedést jelez a nappali pihenés energiafelhasználásában, ami nem sok, de számít.
Alvásmegvonás és adrenalin-emelkedés
A kapott eredmény váratlanul érte a kutatókat is. A magyarázatot a jelenségre az adhatja, hogy ezek az emberek kevesebbet alszanak, így több kalóriát égetnek, valamint a levegővételért való küzdelem is kalóriagétő hatású. Amint azt Dr. Kezirian elmondta, az éjszakai sorozatos ébredés egyfajta „adrenalin-bombaként” működik, megemelve a kalóriaégetést még az egészségeseknél is. Az alvásmegvonás és az adrenalin-emelkedés együttes jelenléte tovább növeli ezt a hatást.
A kutatás eredményétől a szakértők azt is várják, talán felhívja a figyelmet a betegségre, ami sokaknál okoz stroke-ot és szívrohamot, illetve a horkolás sokszor válási okként is jelentkezik.
Az amerikaiak kutatási eredményét látszik alátámasztani egy japán kutatás, mely több mint 1500 ember vizsgálatával zajlott, és kimutatta, hogy a horkolásért és a nappali fáradékonyságért nem a szénanátha vagy egyéb allergiás reakciók a felelősek, kivéve, ha az orrüreg éppen elzáródott. Ebben az esetben a szakemberek szerint mielőbbi kezeléssel javíthatunk alvásminőségünkön.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Healthday
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos