Veseátültetés után veszélyes az alvás közbeni légzéskimaradás
Az alvás közbeni légzéskimaradás, az apnoé növeli az új vesével élőknél a magas vérnyomás, a szívbetegségek, vagy a stroke (agyi érkatasztrófa) kockázatát - derítették ki magyar és kanadai kutatók, akik vizsgálataikról az Amerikai Nefrológiai Társaság folyóiratában számoltak be.
A szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) megbetegedések a leggyakoribb halálokot képezik az új vesével élők között. Az orvosok ezért rendszeresen vizsgálják a vesetranszplantált betegeket, hogy idejekorán kiderítsék a magas vérnyomás és egyéb kardiológiai bajok tüneteit.
Alvási apnoe |
Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, melyben során a légzés, alvás közben időről-időre abbamarad, majd újra elindul. Az alvási apnoe-ról bővebben |
A kutatók Molnár Miklós Zsolttal, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája munkatársával az élen azt vizsgálták, hogy milyen gyakorisággal fordul elő az alvás közbeni légzéskimaradás az új vesével élők között, s az apnoé milyen kardiovaszkuláris rizikót jelent.
Az adatokat összehasonlították a művesekezelésben részesülő, transzplantációs várólistán szereplő páciensek adataival.
A vizsgálatokba 100 veseátültetésen átesett pácienst vontak be. Az apnoé különböző súlyosságú tünetei minden negyedik személynél kimutatható volt, s előfordulási aránya teljes mértékben megegyezett a várólistás pácienseknél tapasztalt légzéskimaradás gyakoriságával.
Az apnoé és a magas vérnyomás
Az új vesével élő apnoés betegeknél kétszer akkora volt a valószínűsége, hogy három vagy több vérnyomáscsökkentő készítményt kell szedniük, mint azoknál a pácienseknél, akik nem szenvedtek alvászavarban.
A sok gyógyszer ellenére az apnoés betegeknél magasabb vérnyomásos értékeket regisztráltak, mint a zavartalanul alvók körében.
"Az alvás közbeni légzéskimaradás a magas vérnyomás és egyéb kardiovaszkuláris betegségek szempontjából új rizikófaktort jelent, ezért az orvosoknak folyamatosan kontrollálni, s megfelelő gyógykezelésben kell részesíteni az apnoés pácienseket" - magyarázta Molnár Miklós Zsolt.
(MTI)