Nem sokat érnek a poratka elleni eszközök

Független Hírügynökség
megjelent:

Nem sokat érnek azok a különleges eszközök, amelyeket a poratka ellen ajánlanak az asztmásoknak - állapították meg brit szakemberek. A kutatás szerint számos technika egyáltalán nem hatásos.

A Cochrane Collaboration független brit kutatócsoport 54 korábban végzett kutatás adatait elemezte - adta hírül szerdán a BBC brit közszolgálati rádió és tévé weboldala.

A kutatók azt találták, hogy a poratkák elleni védelemre ajánlott különféle mechanikai vagy vegyszeres megoldások vagy egyáltalán nem hatásosak, vagy csak jelentéktelen mértékben csökkentik az allergiát kiváltó apró lények számát.

A szakemberek 63 fizikai, 10 vegyszeres és 8 kombinált atkamentesítő módszert vizsgáltak meg. Ezek között voltak olyanok, mint az ágybetétet védő huzat, az ágybetéthez ajánlott speciális porszívó vagy atkairtó vegyszerek.

A kutatók csak 17 olyan módszert találtak, amely valóban csökkentette az atkák számát, de még ezek sem értek el olyan hatást, amely megelőzhette volna az asztmát.

A magas hőmérsékleten történő mosás a leghatékonyabb

Peter Gotzsche, a kutatásvezető kijelentette: "Meggyőződéssel konstatálhatjuk, hogy nem érdemes drága porszívókat, ágybetéthuzatokat vásárolni vagy vegyszereket alkalmazni a házi porban élő atkák ellen, mert ezek az eljárások hatástalanok". A szakember szerint ugyanis a legtöbb háztartásban olyan magas az allergének száma, hogy az atka elleni eljárások alkalmazása után is olyan sok marad még a levegőben, ami elég az asztmás roham kiváltásához.

Az Asthma UK asztmásokkal foglalkozó brit jótékonysági szervezet egyik aktivistája szerint - akit a BBC megkérdezett az új megállapításokkal kapcsolatban - a legjobb módszer magas hőmérsékleten mosni az ágyneműt, és nem tartani plüss játékszereket az ágyban. Ez az esetek 90 százalékában elegendő segítséget nyújt azoknak, akiknél az atkák okozzák az asztmát.

(FH)

Cikkajánló

Az asztma és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Asztma
Az asztma a légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomgörcse, nyálkahártya-duzzanata okozza a légutak szűkületét és a nagymennyiségű váladékképződés tovább akadályozza a levegő áramlását.
Izomdiszbalansz
Izomdiszbalansz

Hogyan ismerjük fel, milyen mozgást válasszunk?

Emlő ultrahang
Emlő ultrahang

Mit kell tudnia a vizsgálatról?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, Dr. Balogh Katalin
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest