Okozhatnak asztmát a klórozott vizű úszómedencék?
Régóta ismert a klórgáz és a vízből felszabaduló egyéb klórszármazékok légúti irritációt okozó hatása. Több, kisebb klinikai vizsgálat alapján felmerült az esetleges összefüggés gyermekek rendszeres, klóros vizű medencében való úszása és az asztma kialakulásának gyakorisága között.
Az asztma okai és rizikófaktorai |
Az asztma a leggyakoribb gyerekkori krónikus betegség, ami gyakran áll az iskolai hiányzások hátterében. Kialakulásában vélhetőleg genetikai és környezeti tényezők kombinációja játszik szerepet. Az asztma okai és rizikófaktorai |
Idézett cikkben 4770 brit gyermeket követtek, születéstől 10 éves korig és kérdőívben rögzítették 10 éven keresztül az úszás gyakoriságát, légúti allergiás tünetek jelentkezését, asztma diagnózisát és asztma gyógyszerek használatát. Ez a vizsgálat mindezidáig a legnagyobb ilyen tárgyú, prospektiv követéses tanulmány. Ebben a vizsgálatban azt találták, hogy szignifikánsan kisebb lett az asztma gyakorisága, és minden egyéb légúti allergiás tünet előfordulása is, a legtöbbet úszók csoportjában, a legkevesebbet úszókkal összehasonlítva. A sokat úszó gyerekek tüdőkapacitása és légzésfunkciója is jelentősen jobb volt.
A rendszeresen úszó gyerekek védettebbek lehetnek
Természetesen, elképzelhető, hogy a legsúlyosabb asztmás gyerekeket még az úszástól is eltiltották és ez torzítja az eredményeket. Nem hasonlították össze egyéb esetleges rizikótényezők jelenlétét, pl. a szülők dohányzását vagy háziállattartását és nem vizsgálták az egyes csoportokban a medencék klórozottságának mértékét sem.
Következtetésképpen, annyi bizonyosan leszűrhető az idézett tanulmányból, hogy a beltéri medencében való rendszeres úszás asztmát okozó vagy asztmát súlyosbító hatásától nem kell tartani. Sőt, úgy tűnik, a rendszeresen úszó gyermekek védettebbek a légúti allergiás betegségekkel és asztmával szemben.
Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus; gyerek-allergia.hu
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet