Csökkenthetjük a megfázás vagy influenza okozta asztmás rohamot
Amegfázás vagy influenza kiválthat asztmás rohamot, a betegség ismételt fellángolását. Cikkünkből megtudhatja miért és hogyan előzze meg a tüsszögés zihálássá válását.
A légúti fertőzések, így a megfázás és influenza az egyik leggyakoribb kiváltó okai az asztmás rohamoknak, különösen kisgyermekeknél. Az orrdugulás, torokfájás, köhögés, láz, vagy az influenza és megfázás egyéb tünetei kellemetlenek, ám ha emellé asztmás is, súlyos problémákat okozhatnak. A légúti fertőzések okozta asztmás tünetek ráadásul több hétig is tarthatnak.
Természetesen nincs biztos módja annak, hogy megakadályozza gyermeke megfázását, de bizonyos lépések segíthetnek.
Megelőző lépések
Influenza elleni védőoltás – A legtöbb felnőttnek és fél évesnél idősebb gyermeknek minden évben meg kellene kapni az influenza elleni védőoltást, lehetőleg minél több influenza vírus ellen.
Kerülje a betegeket! – A légúti fertőzések kórokozói könnyen terjednek!
Kézmosás – Mosson minél gyakrabban kezet, és legyen önnél mindig kézfertőtlenítő gél!
Testmozgás – A rendszeres testmozgás javítja az immunrendszert, segít elkerülni a betegségeket.
Mi a teendő megfázás vagy influenza esetén?
A legjobb szándéka ellenére is előfordulhat, hogy a megfázás vagy influenza elkerülhetetlen, különösen gyermekek esetén. Az alábbi lépések segíthetnek:
- Hívja orvosát, ha betegsége közben fellángol az asztmája! A vírusölő készítmények vagy egyéb vényköteles gyógyszerek segítik a mielőbbi felépülést, a tünetek enyhítését.
- Kövesse az asztmás roham esetére előírt teendőket!
- Pihenjen, és vigyázzon magára! Fogyasszon sok folyadékot, és ha az orvosa is egyetért, használjon recept nélkül kapható, megfázás elleni készítményeket! Ezek ugyan nem segítenek a gyorsabb felépülésben, de enyhítik a tüneteket.
- Figyelje a tüdeje működését! – Csúcsáramlás mérő segítségével figyelheti a tüdő munkáját. Amennyiben az áramlási sebesség csökken, a gyógyszerszedést ehhez kell beállítani.
- Kérjen segítséget, ha súlyosak a tünetek! – Ha súlyos légzési problémája van, vagy a torka nagyon fáj, kérjen orvosi segítséget! Ugyancsak forduljon orvoshoz, ha a tüdőgyulladás tüneteit (magas láz, hidegrázás, izzadás, éles fájdalom légzéskor, váladékos köhögés) tapasztalja. A megfelelő kezelés segít enyhíteni a tüneteket, és azt, hogy az enyhe asztma fellángolásból súlyos asztmás roham legyen!
- Ha beteg, maradjon otthon! Könnyen megfertőzhet másokat már azelőtt, hogy a tünetei jelentkeznének.
Sport-tippek asztmásoknak |
A hideg levegő száraz. A száraz levegőn való testmozgás pedig bronchospasmust (EIB) okoz. Az asztmások körülbelül 70-90 százalékánál, míg a nem asztmások 10 százalékánál fordul elő a tesmozgás által kiváltott bronchospsmus. 10 téli sport-tipp asztmásoknak |
(WEBBeteg - Cs. K.; Forrás: Mayo Clinic)