Bent tereget? Asztmát okozhat

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos megjelent:

Kutatók szerint a beltéri teregetés ugyanis egészségügyi panaszokhoz is vezethet. A veszély különösen az asztmára, szénanáthára és egyéb allergiás megbetegedésekre hajlamos emberekre leselkedik, de ugyanígy nem érezhetik magukat biztonságban a kisgyermekes szülők sem.

A Glasgow-i Egyetem Mackintosh Építészmérnöki Karának kutatásából ugyanis az derült ki, hogy számos otthonban túl magas a páratartalom, és ennek közel 30 százalékáért a kiteregetett ruhák a felelősek. A felmérés száz otthonra terjedt ki. 75 százalékukban a páratartalom olyan magas volt, hogy kedvezett a poratkák szaporodásának. Ugyancsak szoros az összefüggés a beltéri levegő nedvessége és a penészgombák megtelepedése között. A skót kutatók a lakások negyedében találtak olyan fajtát, amely tüdőbetegséget okozhat legyengült szervezetűeknél.

– Főleg a nagyon új, jó nyílászárókkal rendelkező lakásokban probléma a poratka és a penész is. A poratka az asztmások, allergiások nagy ellensége és kifejezetten szereti a párás-meleg időt, például az ágyunkat. A tüdőbe jutva irritálja a hörgőket, köhögést okozhat – magyarázta dr. Hangonyi Csilla, a WEBBeteg tüdőgyógyász főorvosa.

Veszély a tusolóban is

A túl magas páratartalom amellett, hogy önmagában is egészségügyi kockázattal jár, felelőssé tehető a penész megjelenéséért, s így a penészspóra koncentráció megnövekedéséért is a lakásban. A penész pedig az esztétikai problémán túl, több életveszélyes betegségért is felelőssé tehető. A penészgomba több százezer típusát ismerjük, de közülük csupán körülbelül tíz okoz betegségeket, főként orrmelléküreg-gyulladást, hörghurutot és más légzőszervrendszeri megbetegedéseket, valamint allergiát.

A penészgomba spóráinak belégzése két hatással járhat. Egyrészt fertőzést okozhat, ami leginkább a legyengült immunrendszerű embereket sújtja, másrészt allergiás reakciót, különösen asztmát válthat ki, amint a spórák bekerülnek a felső légutakba és az orrmelléküregekbe. A penészgomba okozta betegségek tünetei közé tartozik a köhögés, az állandó kimerültség, a szem- és torokirritáció, a fejfájás, a bőrirritáció és a hányinger.

– A spórák akkor is jelen vannak a lakásban, ha a falon, foltok formájában ennek nem látjuk nyomát. Nyirkos-meleg időben rendkívül gyorsan szaporodnak, a cserepes virágok földjén, vagy a radiátorra helyezett párologtató edényben is megjelenhetnek. A spóra krónikus légzőszervi megbetegedésben szenvedőknél fulladást is okozhat, a légúti fertőzések lefolyása pedig mindenkinél hosszabb lehet egy spórákkal fertőzött lakásban. A penészspóra gombás eredetű tüdőgyulladásokért is felelőssé tehető – folytatta dr. Hangonyi Csilla.

Szellőztessünk rendszeresen, használjunk ecetet!

A hóba, esőbe kitenni a ruhákat még az egészségügyi kockázatok ellenére sem lehet, ezért a szakértő azt javasolja, szellőztessen rendszeresen, azzal ugyanis a poratkák és penészspórák száma is csökkenthető! – Minden nap, naponta többször, rövid időre nyissuk ki az ablakokat, és csináljunk akár huzatot is. Az, ha csak résnyire nyitjuk az ablakot és úgy hagyjuk hosszú időre, nem elég. Ha párologtatunk, a párologtató készülékbe vagy edénybe tegyünk pár csepp ecetet, hogy megakadályozzuk a gombák szaporodását – tanácsolta a szakértő, hozzátéve: mindezen óvintézkedéseken túl rendszeresen ellenőrizzük a sarkokat és a bútorok mögötti területeket, s ha penészt látunk szaporodni, irtsuk ki!

Optimális hőmérséklet, páratartalom a lakásban

A fűtési szezonban nem árt néhány szót ejteni a lakás ideális hőmérsékletéről, a megfelelő páratartalomról. Természetesen nem mindegy, hogy milyen helyiségekről és a család mely tagjairól van szó. Más ugyanis az optimális levegőminőség a nappali illetve a hálószoba, vagy egy idősebb és egy fiatalabb családtag esetén. Optimális hőmérséklet, páratartalom a lakásban

(WEBBeteg; Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)

Cikkajánló

Az asztma és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Asztma
Az asztma a légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomgörcse, nyálkahártya-duzzanata okozza a légutak szűkületét és a nagymennyiségű váladékképződés tovább akadályozza a levegő áramlását.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, Dr. Balogh Katalin
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest