A nem kontrollált asztma miatt késhet a teherbeesés

Orvostkeresek Egészségmagazin
megjelent:

A krónikus légúti betegséggel élőknél elhúzódhat a fogantatás létrejötte, különösen a 30 év feletti nők esetében. Dán kutatók vizsgálata a várandósság alatti beteggondozás mellett, most a teherbeesést megelőző időszakra, a megfelelő asztma-kontroll fontosságára hívja fel a figyelmet.

Kettő helyett lélegzünk

A növekvő magzat egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen a megfelelő oxigén ellátottság, ezért a várandósság időszakában kiemelt figyelmet fordítunk az asztma kezelésére – magyarázza dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa és a Terhes Asztma program megalkotója. Az asztmás roham során súlyos oxigénhiányos állapot is felléphet, ezért a kismamák többsége már a fogantatás pillanatától tudatosan készül, odafigyel a betegségének megfelelő kezelésére. Vannak, akiknél a teherbeesést követően felerősödnek, vagy épp gyengülnek a tünetek, ilyenkor közösen megbeszéljük, a vizsgálatok függvényében is módosítjuk az addigi gyógykezelést. A legideálisabb persze az volna, ha már a várandósságra való felkészülés időszakában sor kerülne a szükséges vizsgálatok elvégzésére, a gyógyszerek beállítására. Erre figyelmeztet a mostanában megjelent vizsgálat eredménye is.

A meddő nőknek sem kell lemondani a babáról

A meddőség bizonyos okait nem lehet korrigálni, azonban egy nő még ennek ellenére is teherbe eshet különböző mesterséges megtermékenyítési technikák, vagy más, a fogamzóképességet helyreállító eljárások segítségével. A meddő nőknek sem kell lemondani a babáról

A kezelés hiánya a fő probléma

Az European Respiratory Journal közlése szerint a babára váró, kezeletlen asztmás betegek jelentősen hosszabb várakozási időszakról számoltak be, mint azok, akik orvosi segítséggel, jól beállított gyógyszerekkel, megfelelően kontrollálták betegségüket. A vizsgált 1000 résztvevő esetében, a különbség a 30 év feletti asztmás hölgyeknél nagyobb mértékben jelentkezett: 32,2 százalékuk számolt be nehezebb teherbeesésről, szemben a 30 év alatti asztmás hölgyeknél kimutatott 24,9 százalékos adattal.

Az optimális asztma-kontroll a gyermekáldást is segíti

Az asztma kezelési lehetőségei

A legtöbb asztmás beteg esetén a gyógyszerek kombinációban biztosítják a hosszú távú tünetmentességet és a rohamoldást. Orvosa segít Önnek eldönteni, hogy az Ön esetében a kor és a betegség súlyossága függvényében melyik kezelési lehetőség a legmegfelelőbb. Az asztma kezelési lehetőségei

A kutatásból azonban nem derül fény az összefüggés valódi okára. Egy lehetséges magyarázat, hogy a nem kontrollált asztma valóban csökkentheti a szexuális együttlétek mennyiségét a párok között, illetve rontja azok minőségét. Dr. Potecz Györgyi szerint az asztma és az elhúzódó teherbeesés közötti kapcsolatban a stressz hormonoknak is szerepe lehet. A nem kontrollált asztma a szervezetben folyamatos stressz állapotot idéz elő, az önfenntartó mechanizmusok aktiválódása pedig blokkolja a fajfenntartó mechanizmusok aktivitását – magyarázza a doktornő.

Miben segít a tüdőgyógyász?

A várandósságra történő felkészülés során mindenkinek javaslom, hogy keresse fel kezelőorvosát, akkor is, ha régóta jól beállított gyógyszeres kezelésben részesül – tanácsolja a Tüdőközpont orvosa. Az anyaságra készülve számos kérdés vetődhet fel bennünk gyermekünk egészségével kapcsolatban, ezeket is van lehetőségünk átbeszélni.

A hozzám forduló leendő kismamák többségének aggodalma elsősorban a fogantatás és várandósság időszakában történő gyógyszerszedéshez kapcsolódik. Ezért tartom fontosnak itt is elmondani, hogy az asztma kezelésére megfelelő – elsősorban és leggyakrabban inhalatív gyógyszerek folyamatos, rendszeres alkalmazása a terhesség időszakában és azt megelőzően is nélkülözhetetlen. Az asztmás várandós hölgyek kezelésére szolgáló nemzetközi ajánlásában is a sokszor akár életmentő gyógyszerek terhesség alatti folyamatos használata áll. Az asztma kezelésére szolgáló bázis gyógyszerek használatáról számtalan kutatás bizonyította, hogy elhagyásuk nagyobb veszélyeket rejt magában, mint a szakszerű ellenőrzés mellett történő alkalmazásuk.

A későbbiekben, a szülés és a szoptatás időszakában rendszerint a terhesség alatt jó asztma kontrollt biztosító kezelés folytatása szükséges az asztma kezeléséhez. Mindenképp fontos tehát a kezelőorvost tájékoztatni a megváltozott egészségügyi állapotról, hogy a gyermek és a mama számára is a legbiztonságosabb gyógykezelést tudják összeállítani.

(Forrás: www.tudokozpont.hu)

Cikkajánló

Az asztma és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Asztma
Az asztma a légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomgörcse, nyálkahártya-duzzanata okozza a légutak szűkületét és a nagymennyiségű váladékképződés tovább akadályozza a levegő áramlását.
Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Magyar Donát aerobiológus, Király Tamás gépészmérnök
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, Dr. Balogh Katalin
Tüdőközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest