A császármetszéssel születettek között több az asztmás
A császármetszéssel világra hozott gyerekek hajlamosabbak az asztmára, állapították meg holland kutatók. Erről kedden adott hírt a BBC brit közszolgálati hírportál a Thorax című orvosi szaklap alapján.
A holland kutatók csaknem 3 ezer gyereket vizsgáltak meg, és azt találták, hogy a császárral születetteknél 80 százalékkal nőtt annak a kockázata, hogy 8 éves korukra asztmájuk lesz. A császármetszés és az allergia összefüggését már korábbi tanulmányok is kimutatták.
A kutatásvezető, Caroline Roduit - aki most a zürichi gyermekkórházban dolgozik - úgy gondolja, hogy nem véletlenül nőtt a fejlett országokban az asztma gyakorisága, amint a császármetszések is tömegessé váltak. Az 1970-es években még csak a szülések 5 százalékánál alkalmaztak császármetszést, 2000-ben pedig már 30 százalékánál.
A doktornő szerint az összefüggésnek az egyik oka az immunrendszer születés utáni beprogramozásában kereshető. A császármetszéssel világra hozott újszülöttek nem találkoznak olyan hamar a szülőcsatornában található mikrobákkal, mint a normális úton született kisgyerekek.
A kutatónő szerint a szülő nőket figyelmeztetni kellene arra, hogy a császármetszéstől könnyebben válhat asztmássá a születendő gyerek, különösen akkor, ha a szülők allergiásak.