Hogyan diagnosztizálják az asztmát?
aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus frissítve:
Roham esetén a diagnózis felállítása nem nehéz. Annyira jellegzetes a megnyúlt kilégzés, és a hörgők által kiadott sípoló, búgó hang, hogy ilyenkor már csak az asztma okát kell kideríteni. Általában azonban nem ilyen egyszerű a diagnosztizálás, mert a rohamokon kívül az asztmások tünetmentesek, és a légzésfunkciós értékeik is lehetnek normálisak.
A téma cikkei |
5/1 Az asztma és tünetei 5/2 Az asztma okai és rizikófaktorai 5/3 Asztma - Mikor és miért forduljon orvoshoz? 5/4 Hogyan diagnosztizálják az asztmát? 5/5 Az asztma kezelési lehetőségei |
A diagnosztika lépései és módszerei
El kell különíteni más betegségektől - Differenciáldiagnosztika
Az asztma tünetei számos más betegségéhez hasonlíthatnak, például a tüdőtágulatéhoz, a korai pangásos szívelégtelenségéhez, a krónikus obstruktív légúti betegségéhez (COPD) vagy a hangszál megbetegedéseiéhez. Továbbá el kell különíteni a tüdőembóliától, gyógyszerek vagy refluxbetegség okozta köhögéstől, és egyes intersticiális vagy autoimmun kórképektől. A hasonló jelekkel járó kórformák kizárása érdekében orvosa valószínűleg néhány vizsgálat elvégzését javasolja, amelyek eredményei alapján biztonsággal felállítható a diagnózis.
Anamnézis és fizikális vizsgálat
Orvosa először felveszi a kórelőzményt és elvégzi a fizikális vizsgálatot. Mivel az asztma a súlyosságától függően változatos tünetekkel kezdődhet, nagyon fontos a tünetek részletes megbeszélése, a munkahelyi és otthoni környezet ismerete, a betegek alapos kikérdezése az alábbiakat is beleértve: a nehézlégzés jellege (ki- vagy belégzés nehezített-e?; jár-e köhögéssel?), előfordulási ideje (napszaki, évszaki halmozódás), helye (munkahely, otthon stb.), fizikai állapot stb.
Klinikai tünetek
A betegség tünetei változatosak. Az enyhe nehézlégzéstől, mellkasi szorító érzéstől a súlyos, rohamokban jelentkező fulladásig. Egy asztmás beteg állapotát számtalan tényező befolyásolja. Ilyenek a vírusfertőzések, a fizikai terhelés, az időjárási viszonyok, a légúti vagy ételallergének, a stressz, a dohányzás, vegyi anyagok, levegőszennyeződés, egyes gyógyszerek, elhízás.
Fizikális vizsgálat
A fizikális vizsgálat során tapasztalható eltérések közé tartozik a tüdő felett hallható sípoló, búgó hang, súlyos rohamban a tüdő „néma” is lehet. A beteg kilégzése nehezített, a légzési segédizmok igénybevételével préseli ki tüdejéből a levegőt.
Allergológiai vizsgálatok
Az allergiás, asztmás betegek családjában gyakori a betegség halmozódása.
Az asztma allergiás típusában, illetve erre való gyanú esetén az allergológiai vizsgálatok elvégzése is fontos, ilyen az allergénspecifikus IgE-szintek mérése, bőrpróbák elvégzése, vérképben az eozinofil sejtek emelkedett száma utal a betegségre. Az asztma allergiás típusához társulhat szénanátha, allergiás eredetű bőrkiütések.
Légzésfunkciós vizsgálat
Az előzőek után a légzésfunkciós vizsgálat következik, amelynek segítségével meghatározható a légzés során ki- és beáramló levegő mennyisége és sebessége. Légzésfunkciós vizsgálatot leggyakrabban az alábbi két eszköz segítségével végeznek:
- Spirométer: Spirometriás vizsgálattal a légcső és a hörgők beszűkülését lehet kimutatni. A vizsgálatot egészségügyi szakszemélyzet végzi. A készülék normál nyugalmi légzéskor, valamint erőltetett kilégzéskor méri a hörgőkben a levegő mennyiségét (térfogatát) és a kilégzés sebességét. A mért adatokat összeveti a normál értékekkel. Az eredményt abszolút értékben és százalékban is megadja.
- Testpletizmográfia: a légzésfunkció vizsgálható egy kabinszerű készülék, a testpletizmográf segítségével is.
- Csúcsáramlásmérő: (Korrekt diagnózis megállapításához nem megfelelő, inkább a betegség monitorozására való.) A csúcsáramlásmérőt otthoni körülmények közt is használhatja. Használata egyszerű, könnyen elsajátítható. Segítségével már a tünetek megjelenése előtt kimutatható a légúti szűkület kisfokú növekedése is. Az asztmás rohamot előrejelezheti az, ha a mért értékek a szokásosnál alacsonyabbak. Ha a csúcsáramlás napi ingadozása meghaladja a 20 százalékot, az már asztmára utal, a 20-30 százaléknál is nagyobb változás pedig már súlyosabb gyulladást és obstrukciót jelez. Kérdezze meg orvosát, hogy mi a teendő ebben az esetben!
Amennyiben a légzésfunkciós értékekben eltérés mutatkozik, hörgőtágító belégzése után 15-20 perccel megismétlik a vizsgálatot. Ha az értékek 12%-nál többet javulnak, az asztma diagnózisa igazolódik.
Amennyiben az orvos nem tudja roham közben megfigyelni a beteget és a légzésfunkció normális, a diagnózis bizonytalan, ilyenkor hörgőgörcsöt okozó anyagokat, fizikai terhelést vagy a hideg levegő belélegeztetésének módszerét is alkalmazhatják. A felsorolt anyagoknak, tényezőknek az a jellegzetessége, hogy asztmás ember esetén sokkal kisebb koncentráció/mennyiség szükséges a hörgőgörcs előidézéséhez, mint másoknál. Minél kisebb koncentráció/mennyiség idézi elő a hörgőszűkületet, annál súlyosabb fokú az asztma.
A kilélegzett NO gáz koncentrációjának mérése
Az asztmás légutakban jelen levő gyulladásnak meghatározása a kilélegzett NO (nitrogén-monoxid) gáz koncentrációjának mérésével is lehetséges, egy erre alkalmas készülék segítségével. Minél magasabb a koncentráció, annál biztosabb a nem kontrollált asztma jelenléte.
A megfelelő kezelés érdekében is fontos a pontos diagnózis
Az asztma a mai korszerű gyógyszerekkel, belégzőszerekkel jól kezelhető. Egy rendszeresen kezelt, gondozott asztmás beteg teljesen tünetmentes lehet, a betegsége nem korlátozza sem a munkájában, sem sportolásban, sem szabadidős tevékenységében.
Ha megvan a diagnózis
A kivizsgálást követően az asztma terápia beállítása következik. A továbbiakban az asztma állapotát rendszeresen ellenőrizni kell a légzésfunkciós vizsgálattal.
Az asztma osztályozása
A panaszok, a fizikális vizsgálat és a diagnosztikai vizsgálatok eredménye alapján orvosa meg tudja állapítani, hogy milyen súlyos a betegsége. Ez az osztályozás képezi majd a kezelés alapját is. Az asztma öt fő osztályba sorolható:
- Enyhe intermittáló: Ez az asztma legenyhébb formája. Az asztma enyhe intermittáló formájától szenvedő betegek általában maximum hetente két napon, havonta két éjszaka tapasztalnak enyhe tüneteket.
- Enyhe perzisztáló: Az enyhe perzisztáló asztma esetén a tünetek hetente kettőnél többször jelentkeznek, de egy nap maximum egy alkalommal.
- Mérsékelt perzisztáló: Ha naponta egyszer és hetente több mint egy éjszaka vannak asztmás tünetei, akkor az asztma mérsékelten perzisztáló formájában szenvedhet.
- Súlyos perzisztáló: Ez az asztma legsúlyosabb formája, mely a napok többségében egész nap, és gyakran éjszaka is tüneteket okoz.
- Nagyon súlyos perzisztáló asztma: Ebben a formában – melynél a halálozási arány mintegy tizenhatszorosa a többi asztmatípus mutatóihoz képest – kiegészítő terápiaként alkalmazzák a monoclonális antitestet is, mint anti-IgE kezelést.
Egy jól kezelt asztmás betegnek csak ritkán vannak tünetei, ezt kontrollált állapotnak nevezzük. Ha az asztma nem kontrollált, a terápia módosítása szükséges.
Bővebben Az asztma kezelési lehetőségei
Ez is érdekelheti Hörgőtágító gyógyszerek
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus