Hogyan diagnosztizálják az asztmát?

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus frissítve:

Roham esetén a diagnózis felállítása nem nehéz. Annyira jellegzetes a megnyúlt kilégzés, és a hörgők által kiadott sípoló, búgó hang, hogy ilyenkor már csak az asztma okát kell kideríteni. Általában azonban nem ilyen egyszerű a diagnosztizálás, mert a rohamokon kívül az asztmások tünetmentesek, és a légzésfunkciós értékeik is normálisak lehetnek.

A téma cikkei

5/1 Az asztma és tünetei
5/2 Az asztma okai és rizikófaktorai
5/3 Asztma - Mikor és miért forduljon orvoshoz?
5/4 Hogyan diagnosztizálják az asztmát?
5/5 Az asztma kezelési lehetőségei

A diagnosztika lépései és módszerei

El kell különíteni más betegségektől - Differenciáldiagnosztika

Az asztma tünetei számos más betegségéhez hasonlíthatnak, például a tüdőtágulatéhoz, a korai pangásos szívelégtelenségéhez vagy a hangszál megbetegedéseiéhez. A hasonló jelekkel járó kórformák kizárása érdekében orvosa valószínűleg néhány vizsgálat elvégzését javasolja, amelyek eredményei alapján biztonsággal felállítható a diagnózis.

Anamnézis és fizikális vizsgálat

Orvosa először felveszi a kórelőzményt és elvégzi a fizikális vizsgálatot. Mivel az asztma a súlyosságától függően változatos tünetekkel kezdődhet, nagyon fontos a betegek alapos kikérdezése az alábbiakat is beleértve: a nehézlégzés jellege (ki- vagy belégzés nehezített-e?; jár-e köhögéssel?), előfordulási ideje (napszaki, évszaki halmozódás), helye (munkahely, otthon stb.), fizikai állapot stb. Gyanú esetén allergiavizsgálat is szükséges. Az allergiás, asztmás betegek családjában gyakori a betegség halmozódása.

Légzésfunkciós vizsgálat

Az előzőek után a légzésfunkciós vizsgálat következik, amelynek segítségével meghatározható a légzés során ki- és beáramló levegő mennyisége és sebessége. Légzésfunkciós vizsgálatot leggyakrabban az alábbi két eszköz segítségével végeznek:

  • Spirométer: Spirometriás vizsgálattal a légcső és a hörgők beszűkülését lehet kimutatni. A vizsgálatot egészségügyi szakszemélyzet végzi. A készülék normál nyugalmi légzéskor, valamint erőltetett kilégzéskor méri a hörgőkben a levegő mennyiségét (térfogatát) és a kilégzés sebességét. A mért adatokat összeveti a normál értékekkel. Az eredményt abszolút értékben és százalékban is megadja.
  • Csúcsáramlásmérő: (Korrekt diagnózis megállapításához nem megfelelő, inkább a betegség monitorozására való.) A csúcsáramlásmérőt otthoni körülmények közt is használhatja. Használata egyszerű, könnyen elsajátítható. Segítségével már a tünetek megjelenése előtt kimutatható a légúti szűkület kisfokú növekedése is. Az asztmás rohamot előrejelezheti az, ha a mért értékek a szokásosnál alacsonyabbak. Ha a csúcsáramlás napi ingadozása meghaladja a 20 százalékot, az már asztmára utal, a 20-30 százaléknál is nagyobb változás pedig már súlyosabb gyulladást és obstrukciót jelez. Kérdezze meg orvosát, hogy mi a teendő ebben az esetben!

Amennyiben a légzésfunkciós értékekben eltérés mutatkozik, hörgőtágító belégzése után 15-20 perccel megismétlik a vizsgálatot. Ha az értékek 12%-nál többet javulnak, az asztma diagnózisa igazolódik.

Amennyiben az orvos nem tudja roham közben megfigyelni a beteget és a légzésfunkció normális, a diagnózis bizonytalan, ilyenkor hörgőgörcsöt okozó anyagokat, fizikai terhelést vagy a hideg levegő belélegeztetésének módszerét is alkalmazhatják. A felsorolt anyagoknak az a jellegzetessége, hogy asztmás ember esetén sokkal kisebb koncentráció szükséges a hörgőgörcs előidézéséhez, mint másoknál. Minél kisebb koncentráció idézi elő a hörgőszűkületet, annál súlyosabb fokú az asztma.

A kilélegzett NO gáz koncentrációjának mérése

Az asztmás légutakban jelen levő gyulladásnak meghatározása a kilélegzett NO (nitrogén-monoxid) gáz koncentrációjának mérésével is lehetséges, egy erre alkalmas készülék segítségével. Minél magasabb a koncentráció, annál biztosabb a nem kontrollált asztma jelenléte.

Ha megvan a diagnózis

A kivizsgálást követően az asztma terápia beállítása következik. A továbbiakban az asztma állapotát rendszeresen ellenőrizni kell a légzésfunkciós vizsgálattal.

Az asztma osztályozása

A panaszok, a fizikális vizsgálat és a diagnosztikai vizsgálatok eredménye alapján orvosa meg tudja állapítani, hogy milyen súlyos a betegsége. Ez az osztályozás képezi majd a kezelés alapját is. Az asztma öt fő osztályba sorolható:

  1. Enyhe intermittáló: Ez az asztma legenyhébb formája. Az asztma enyhe intermittáló formájától szenvedő betegek általában maximum hetente két napon, havonta két éjszaka tapasztalnak enyhe tüneteket.
  2. Enyhe perzisztáló: Az enyhe perzisztáló asztma esetén a tünetek hetente kettőnél többször jelentkeznek, de egy nap maximum egy alkalommal.
  3. Mérsékelt perzisztáló: Ha naponta egyszer és hetente több mint egy éjszaka vannak asztmás tünetei, akkor az asztma mérsékelten perzisztáló formájában szenvedhet.
  4. Súlyos perzisztáló: Ez az asztma legsúlyosabb formája, mely a napok többségében egész nap, és gyakran éjszaka is tüneteket okoz.
  5. Nagyon súlyos perzisztáló asztma: Ebben a formában – melynél a halálozási arány mintegy tizenhatszorosa a többi asztmatípus mutatóihoz képest – kiegészítő terápiaként alkalmazzák a monoclonális antitestet is, mint anti-IgE kezelést.

Egy jól kezelt asztmás betegnek csak ritkán vannak tünetei, ezt kontrollált állapotnak nevezzük. Ha az asztma nem kontrollált, a terápia módosítása szükséges.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusDr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus

Cikkajánló

Az asztma és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Asztma
Az asztma a légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomgörcse, nyálkahártya-duzzanata okozza a légutak szűkületét és a nagymennyiségű váladékképződés tovább akadályozza a levegő áramlását.
A női ciklus
A női ciklus

Milyen folyamatok zajlanak le?

Cukorbetegség
Cukorbetegség

Lábápolás és szerveink védelme.

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Ötvenentúl
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, tüdőgyógyász, gyermektüdőgyógyász
Orvostkeresek Egészségmagazin
Orvostkeresek Egészségmagazin
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest