Asztma: a szálló por okozhatja minden harmadik esetet

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Milyen mértékben járul hozzá a szálló por világszerte az asztmás esetek számához? Nemzetközi adatok alapján minden harmadik asztmás betegség elkerülhető lenne, ha tiszta, szennyezőanyagoktól mentes lenne a levegő.

A szálló por finom részecskéi mélyen bejutnak a tüdőbe

A 2,5 mikrométernél (µm) kisebb méretű szállópor-részecskék (PM2,5) (ezek a szálló poron belül az úgynevezett finom por kategóriájába esnek) mélyen behatolhatnak a tüdőbe. Nemcsak asztmás rohamot provokálnak a már ebben a betegségben szenvedőknél, hanem az asztma kialakulását is előidézhetik – világszerte.

Ezt igazolta egy nemzetközi kutatócsapat a mainzi Max Plank Kémiai Intézetben Dr. Ruijing Ni vezetésével. A kutatók ehhez hatvannyolc 2019-ből származó epidemiológiai tanulmány globális metaanalízisét végezték el, melyeket 22 országban folytattak le, köztük Észak-Amerikában, Nyugat-Európában, Kelet-Ázsiában, Dél-Ázsiában és Afrikában. Összesen körülbelül 25 millió ember adatait értékelték ki.

63,5 millió asztmás beteg a szálló por miatt

„Becsléseink szerint 2019-ben világszerte az asztmás megbetegedések csaknem egyharmada a 2,5 µm alatti szállópor-részecskéknek való hosszú távú kitettségre vezethető vissza” – magyarázza Dr. Ni. Ez megfelel 63,5 millió fennálló és 11,4 millió újonnan kialakult esetnek.

A szálló por jelentette kockázat nem mindenhol egyforma: a szegényebb vagy közepes jövedelmű országokban a károsanyag-terhelés rendszerint magasabb, mint a gazdagabb régiókban – ennek megfelelően előbbiekben nagyobb az asztmarizikó is. (A légszennyezettségi mutatókon talán meglepődünk, hiszen a károsanyag-kibocsátás elsősorban a járműforgalomhoz és az ipari tevékenységhez köthető, de máris jobban megértjük, ha arra gondolunk, hogy a gazdag országok olyan fejlett technológiákat tudnak használni, amelyek kevesebb környezetszennyezéssel járnak, és nem utolsósorban ezek többsége az ipari gyártását és ezzel együtt a szennyezőanyag-kibocsátása jelentős részét is a fejlődő országokba helyezte át vagy igyekszik áthelyezni.)

A gyerekek tüdeje különösen megsínyli a szállópor-terhelést

A kutatók megállapították azt is, hogy gyerekek esetében kétszer akkora a szálló por jelentette kockázat, mint felnőtteknél: „az asztmára való hajlamban mutatkozik meg fiatalon” – mondja Dr. Ni.

A tüdő és az immunrendszer fejlődése tulajdonképpen csak fiatal felnőttkorban fejeződik be, feltehetően ezért érzékenyebbek a gyerekek a légszennyező anyagokra, amelyek a légutakban oxidatív stresszt és gyulladásokat idéznek elő. Az apró részecskák a légutakba kerülve immunreakciót válthatnak ki, aminek következtében az egyén túlérzékennyé válhat bizonyos fehérjetermészetű anyagokkal szemben, vagyis allergia alakulhat ki.

A metaanalízishez a kutatócsapat úgynevezett expozíció/hatás-görbét készített az asztmára vonatkozóan gyermekeknél és felnőtteknél, amely a PM2,5-nek való kitettség mértéke és az asztmarizikó közötti kapcsolatot szemlélteti és egyben egyértelműen bizonyítja is.

A finom szálló por elsősorban emberi tevékenységek kapcsán kerül a levegőbe

Szálló finom por természetes úton is a környezetbe kerülhet, például vulkáni tevékenység nyomán vagy erdő-, illetve bozóttüzek következtében.

A kibocsátás legnagyobb részéért azonban az ember a felelős: a szálló finom porrészecskék túlnyomó többsége a járműforgalomból (az üzemanyag elégetése során képződik) származik, valamint a gumiabroncsoknak, a fékrendszer elemeinek és az útburkolatoknak a kopásával keletkezik.

Szálló por képződik lakossági fűtés és hulladékégetés során, de építkezéseken is.

A mezőgazdaság szintén hozzájárul a szállópor-terheléshez égetéssel és olyan anyagok (pl. növényvédő szerek) kibocsátásával, amelyek az atmoszférában különböző anyagokkal reakcióba lépve finom porszemcséket képeznek.

A finom szemcséjű szálló por megterheli az ereket és az agyat is

A finom por nemcsak légzőszervet érintő problémákat okoz, ezek a rendkívül apró részecskék ugyanis a tüdő léghólyagocskáinak falán is képesek átjutni, ily módon a véráramba kerülve pedig növelik a szív- és érrendszeri betegégek kockázatát.

A legkisebb részecskék a vér-agy gáton is képesek átjutni, ami normál esetben a káros anyagoktól védi az agyat. Tanulmányok kimutatták, hogy azoknál, akik hosszú távon légszennyező anyagoknak vannak kitéve, magasabb a neurodegeneratív betegségek, mint az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór kialakulásának kockázata.

Már az is bebizonyosodott, hogy a légszennyezettség a gondolkodási képességeket közvetlenül gyengítheti.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Asthma: Feinstaub verursacht jeden dritten Fall (NetDoktor)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest