Autoimmun hólyagos bőrbetegségek: pemphigus és más kórképek

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Az autoimmun hólyagos betegségeknek számos típusa ismeretes. Ezek közös jellemzője a bőrön és a nyálkahártyák felületén, különböző testrészeken kialakuló hólyagok megjelenése. A pemphigus csoportba tartozó kórképek közül a leggyakoribb a pemphigus vulgaris, amikor a bőr felületén laza falú, könnyen felszakadó hólyagok alakulnak ki.

Az autoimmun hólyagos bőrbetegségben szenvedők vérében a saját szervezetet megbetegítő úgynevezett autoantitestek keringenek. Ezek hatására a bőrön és gyakran a nyálkahártyákon is kisebb-nagyobb folyadékkal teli hólyagok, ezek nyomán hámhiányos területek jönnek létre. A hólyagok környéke gyakran gyulladt, fájdalmas. Ide tartozik a pemphigus, a pemphigoid és a Duhring-betegség is többek között, melyek különböző kiváltó okra visszavezethető, igen súlyos állapotot okozó betegségek.

A diagnózisuk felállításához bőrminta és vérminta is szükséges, melyekből a bőr egyes sejtjeivel szemben termelődő autoantitestek mutathatóak ki úgynevezett immunfluoreszcens módszerrel. Az autoimmun eredetű hólyagos bőrbetegségek krónikus folyamatok, többynire tartós orvosi kezelést igényelnek.

Pemphigus

A pemphigus csoportba tartozó kórképek közül a leggyakoribb a pemphigus vulgaris, amikor a bőr felületén, a szájüregben és a nemiszerveken laza falú, könnyen felszakadó, savós bennékű hólyagok alakulnak ki.

A pemphigus foliaceusban a bőrnek még felületesebb rétegében jönnek létre a hólyagok, szinte azonnal fel is szakadnak nedvező sebeket hátrahagyva, viszont nyálkahártya tünetek nem jellemzőek.

Nagy a jelentősége a paraneopláziás pemphigusnak, mely hátterében valamilyen rosszindulatú daganatos betegség húzódik meg. Előfordul, hogy a daganatot megelőzi a bőrtünetek kifejlődése. Kezelésre az előzőeknél nehezebben reagáló forma.

Ismert altípus még a gyógyszer provokálta pemphigus is, ahol a kiváltó gyógyszer elhagyása a betegség gyógyulását eredményezi.

A pemphigus megfelelő terápia nélkül potenciálisan halálos betegség. Terápiájában az immunrendszerre ható szereket alkalmaznak, többek között kortikoszteroidokat, citosztatikus hatású gyógyszereket alkalmaznak. Ezeket általában hosszú hónapokon keresztül kell szednie a betegeknek, ezért a szteroid mellékhatások veszélyével (csontritkulás, diabétesz, magasvérnyomás, gyomorfekély stb.) is számolni kell.

Mivel a pemphigusos bőrtünetek nagyon könnyen befertőződhetnek baktériumokkal, vírusokkal vagy gombával; nagyon fontos ezek megelőzése megfelelő helyi szerekkel.

Pemphigoid

A pemphigoid esetében a hólyagok a bőr mélyebb rétegeiben jönnek létre, ezért nem szakadnak fel olyan könnyen, viszont gyakran lép fel a hólyagok helyén hegesedés a betegség egyes alcsoportjaiban.

A bullous pemphigoid (bullózus pemfigoid) a leggyakoribb forma, elsősorban idősebbeknél fordul elő, a hason és a végtagokon megjelenő nagy, viszkető hólyagok formájában. A bőr rétegei közötti zóna gyulladása okozza.

A mucous membrane pemphigoid a nyálkahártyák, (száj, szem, nemi szervek) területén megjelenő hólyagokat okoz.

Különleges forma a terhesség folyamán jelentkező herpes gestationis, ami viszont a terhesség befejezésével gyógyul.

Dermatitis herpetiformis, Duhring-betegség

A dermatitis herpetiformis sok szempontból eltér a fenti autoimmun hólyagos bőrbetegségektől. Gyermekkorban is előfordulhat. Hátterében a glutén kiváltotta érzékenység, a cöliákia, magyarul lisztérzékenység áll.

Jellemzően apró, csoportosan elhelyezkedő, viszkető hólyagok, kiütések jelennek meg a térdek, könyökök felett a háton a farokcsont feletti bőrterületen, néha a válltájon és a lapockáknak megfelelően. Sokszor tartósan tünetmentesek a betegek, majd hullámokban kiújulást mutat a betegség. A betegben sokszor klinikailag tünetmentesen zajlik a cöliákiára jellegzetes bélboholygyulladás.

Igazolásához a bőrtünetekből vett bőrminta elemzése, szövettani feldolgozása itt is szükséges. A vérből gluténellenes antitestek mutathatóak ki.

A gyógyszeres kezelés alapja a dapson, mely hatására bőr tünetmentessé válik, de a cöliákia egyéb tüneteit, az esetlegesen fennálló béltüneteket nem befolyásolja.

Szigorú, egész életen át tartó gluténmentes diétát kell tartania a dermatitis herpetiformisban szenvedő betegnek. A búza, árpa, rozs, gabonafélék fogyasztása tilos, helyettük rizs, burgonya, kukorica javasolható. A diéta a bélgyulladásra is jótékony hatású és egész életen át szükséges tartania a betegnek.

Tovább Mikor gyanakodjunk autoimmun betegségre?

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Melyek a leggyakoribb tévhitek, és mi az igazság?

Terhesség
Terhesség

Kockázatot jelentenek-e a terhességi visszerek?

WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
Dermatica - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest