Sclerosis multiplex: Epstein-Barr-vírus-fertőzés lehet a betegség régóta keresett oka?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

A hipotézis nem új, azonban most beigazolódni látszik a feltevés: Az Epstein-Barr-vírus-fertőzés lehet a sclerosis multiplex (SM) fő oka. Ez egyben azt is jelenti, hogy hatékony védőoltás kifejlesztésével a jövőben sok embert meg lehetne menteni a központi idegrendszert érintő súlyos gyulladásos betegségtől.

Tudósok nagyszabású vizsgálatukban amerikai katonák millióinak adatait értékelték ki. A tanulmány eredménye szerint azok, akik a herpeszvírusok családjába tartozó Epstein-Barr-vírussal megfertőződtek, később 32-szer nagyobb valószínűséggel betegedtek meg sclerosis multiplexben.

„Ez az első tanulmány, amely meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra vonatkozóan, hogy az Epstein-Barr-vírus (EBV) sclerosis multiplexet okozhat” – magyarázza a tanulmányt vezető Alberto Ascherio, a Harvard Egyetemhez tartozó Harvard Chan Iskola professzora.

Csókbetegség súlyos késői következményekkel?

Az EBV elsősorban a Pfeiffer-féle mirigyláz (mononucleosis infectiosa) kórokozójaként ismert. Mivel nyállal könnyen terjed, a kórt csókbetegségnek is nevezik. Élete során a világ népességének több mint 90 százaléka átesik a fertőzésen, a legtöbben anélkül, hogy tünetek alakulnának ki náluk.

Az Amerikai Egyesült Államokban végzett kutatásban több mint tízmillió katona laboreredményét elemezték ki. A vérmintákat 1993 és 2013 között gyűjtötték, és HIV-fertőzésre is tesztelték azokat.

A kutatócsapat a tanulmány során ezen vérminták jelentős részét értékelte ki. Közel 95%-ukban találtak az Epstein-Barr-vírus ellen termelődött antitesteket, amelyek egy korábban lezajlott fertőzés bizonyítékai. Csupán a vizsgált személyek 5,3%-a nem esett át a fertőzésen.

EBV elleni antitestek a vérben

A tanulmány időtartama alatt összesen 955 vizsgálati alany betegedett meg sclerosis multiplexben. Az SM-betegek közül 801-től egy vagy több alkalommal is vettek vérmintát, és azt találták, hogy közülük mindössze egyetlenegy személy vérében nem voltak EBV elleni antitestek. Ez 0,125%-ot jelent.

Az is érdekes felfedezés, hogy az SM-betegek vérében jelentősen nagyobb mennyiségben voltak jelen az Epstein-Barr-vírus ellen termelődött antitestek, mint azokéban, akik átestek az EBV-fertőzésen, de SM nem alakult ki náluk: Az SM-betegeknél az úgynevezett szerokonverziós ráta 97% (ez azt jelenti, hogy nagyon sok EBV elleni antitest van jelen), az SM-ben nem megbetegedetteknél viszont csak 57% (vagyis jelentősen kevesebb az EBV ellen termelődött antitestek mennyisége).

Ez arra utalhat, hogy az SM-páciensek immunrendszere erősebben reagált a vírusra. Tudjuk, hogy a sclerosis multiplex egy autoimmun betegség. E betegségben szenvedőknél a tévesen a saját szervezet ellen forduló immunsejtek az agy és a gerincvelő idegrostjait védő mielinhüvelyt támadják meg. Ennek következtében többnyire shubokban jelentkező idegkárosodások lépnek fel, részben maradandó következményekkel; elsősorban bénulásokat, mozgáskorlátozottságot maguk után vonva.

Összehasonlítás az SM-ben nem megbetegedett EBV-fertőzöttekkel

A kutatók igazán trükkös módszert alkalmaztak: Minden SM-beteghez két, SM-ben nem szenvedő alanyt rendeltek hozzá, akik olyan alapvető paramétereikben, mint az életkor, a nem és az etnikum megegyeztek. Így felfedezhetővé és számszerűsíthetővé váltak olyan tényezők, amelyek szintén növelik az SM kockázatát, de eddig nem keltették fel a tudósok figyelmét.

Azt még nem tudjuk, hogy az EBV lehet-e az egyetlen ok az SM kialakulásának hátterében. Ám ne feledjük, hogy az említett tanulmány az SM-betegek egyikének vérében nem talált EBV elleni antitesteket. Viszont a kutatók szerint elképzelhető, hogy ő is átesett a fertőzésen, csak az immunreakciója nem volt kimutatható mértékű.

A citomegalovírus nem növeli az SM kialakulásának kockázatát

A kutatócsoport azt is vizsgálta, hogy a herpeszvírusok családjába tartozó egyéb patogének által okozott fertőzések is hozzájárulhatnak-e az SM kialakulásához. Ehhez megnézték, hogy a vérmintákban találhatóak-e citomegalovírus (CMV) ellen termelődött ellenanyagok. A CMV egy másik gyakori vírus a herpeszvírusok családjából, mely szintén nyál útján terjed. Azt állapították meg, hogy azon személyek SM-kockázata, akik kapcsolatba kerültek a CMV-vel, nem magasabb, sőt, valójában valamivel még alacsonyabb is.

Az EBV különféle betegségek kialakulásában vesz részt

„Nagy lépést tettük előre” – mondja Ascherio. „Jelenleg nincs lehetőség az EBV-fertőzés hatékony megelőzésére vagy kezelésére. Azonban egy jövőben kifejlesztett EBV elleni védőoltással meg lehetne akadályozni az SM kialakulását, vagy EBV-specifikus antivirális gyógyszerekkel gyógyítani lehetne a betegséget” – mondja a kutató.

Ezekkel a Pfeiffer-féle mirigyláz is megelőzhetővé, illetve kezelhetővé válna. Noha ez a betegség gyakran problémamentesen lezajlik, lehetnek olyan, hosszú távú szövődményei, mint a súlyos kimerültség, a koncentrációs és gondolkodásbeli problémák.

Az EBV-fertőzés ezenkívül az orr-garatüregi daganatok kialakulásának is kedvez, amelyek a legnagyobb számban ázsiai népeknél fordulnak elő.

Folynak az EBV elleni védőoltás kifejlesztésére irányuló kutatások

Különböző kutatócsoportok már dolgoznak az EBV elleni vakcina kifejlesztésén, köztük van a Moderna amerikai biotechnológiai vállalat is. Az általuk kidolgozott oltóanyag már a klinikai próbák harmadik fázisában van, ami azt jelenti, hogy jelenleg már emberek egy nagyobb létszámú csoportján tesztelik éppen. Azonban e vakcina esetében beletelhet még némi időbe, míg a népesség széles rétegei számára hozzáférhetővé válik, nem úgy, ahogyan a COVID-19 elleni oltóanyagok esetében történt.

WEBBeteg.hu logóWEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: MS: Ist Epstein-Barr der lang gesuchte Auslöser? (NetDoktor.de)

Cikkajánló

A sclerosis multiplex

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Sclerosis multiplex
A sclerosis multiplex (SM, átírással szklerózis multiplex) egy krónikus, potenciálisan rokkantsághoz vezető betegség, amely a központi idegrendszert, azaz az agyat és a gerincvelőt érinti. A betegség világszerte mintegy egymillió embert érint.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest