Autoimmun hemolitikus anaemia - Az orvos válaszol
Érdeklődni szeretnék az autoimmun hemolitikus anémia kezelési lehetőségeiről, tüneteiről, és hogy egyáltalán gyógyítható-e ez a betegség. Szeretném még megtudni, hogy örökölhető-e? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Érdeklődő!
Az autoimmun hemolitikus anaemia kialakulásában olyan ellenanyagok (antitestek) játsszák a főszerepet, melyek a vörösvértestek sejtmembránjának bizonyos alkotórészei ellen termelődnek. Ennek eredményeképp a vörösvértestek az érrendszeren belül elpusztulnak (hemolízis).
A betegség társulhat egyéb kórképekhez, például szisztémás autoimmun betegségekhez, daganatokhoz, de előfordulhat önmagában is. Kiválthatják bizonyos fertőzések, de egyes gyógyszerek szedése is.
Az autoimmun hemolitikus anaemia tünetei és kezelése
Legfőbb tünetei a sárgaság - a hemolízis következtében nagy mennyiségű bilirubin (pigmentanyag) kerül a véráramba -, valamint gyengeség, fáradékonyság, fulladás. Kezelésében elsődlegesen a szteroidkészítmények szedése játszik főszerepet, de alkalmazhatók bizonyos citosztatikus készítmények, intravénás immunglobulin, illetve egyes esetekben a lép műtéti eltávolítása segíthet.
Bizonyos esetekben, főleg, ha a kiváltó ok ismert (fertőzés, gyógyszer), a betegség nyomtalanul elmúlhat, ám az a gyakoribb, hogy a tünetek vissza-visszatérnek.
Maga a betegség nem öröklődik, ám az autoimmun betegségekre való hajlam egy családon belül gyakran megfigyelhető.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Váróczy László, hematológus, egyetemi adjunktus