Sclerosis multiplexet diagnosztizáltak nálam
Mit tudok tenni, ha sclerosis multiplexet diagnosztizáltak nálam? Meg lehet állítani ezt a folyamatot? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Tisztelt Kérdező!
Általánosságban úgy tartjuk, hogy a sclerosis multiplex (SM) a betegek egyharmadában alkalmi diagnózis, a betegnek tünetet nem okoz, egyéb vizsgálatok során mellékleletként kerül felismerésre, a betegek másik harmadában átmeneti neurológiai tünetekkel, majd javulással járó, összességben az életvezetést, életkilátásokat kevéssé befolyásoló kórlefolyást mutat.
Sajnos a betegek egyharmadában a tünetek fokozódnak és évek, évtizedek alatt komolyabb idegrendszeri károsodások jelennek meg.
A betegséget gyógyítani nem lehet, vannak azonban olyan gyógyszerek, amelyek a betegek egy részében a folyamat előrehaladását gátolják, ezen szerek alkalmazására azonban csak speciálisan a betegséggel foglalkozó centrumok szakrendeléseinek (neuroimmunológiai szakrendelés) keretein belül van lehetőség.
Ilyen szakrendelésen való gondozásba vétel, ami mindenképpen indokolt. Hazánkban létezik az SM-ben szenvedő betegek önsegítésére alakult szervezet is, a szakrendelésen ilyen szempontból is érdeklődhet.
Életvezetési tanácsok
Bizonyára kezelőorvosa is elmondta, hogy milyen életvezetés indokolt, így én csak megismételném: fokozott fizikai, szellemi terhelés stressz ronthatja a tüneteket. A meleg, meleg víz szintén ronthatja a tüneteket így kerülendő.
A betegség tüneteinek jelentős része (fájdalom, vizeletvisszatartási gondok, szexuális problémák, mozgászavarok egy része, hangulatzavarok) kezelhető, a szakrendelésen ha ilyen típusú problémái vannak segítségére lesznek.
Tovább
- Mikor és miért szükséges az SM-betegek MRI-vizsgálata?
- Mit tehetünk, ha szerettünk sclerosis multiplexben szenved?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Siró Péter, neurológus