Sclerosis multiplexet diagnosztizáltak nálam

szerző: Dr. Siró Péter, neurológus - WEBBeteg
frissítve:

Mit tudok tenni, ha sclerosis multiplexet diagnosztizáltak nálam? Meg lehet állítani ezt a folyamatot? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Kérdező!

Általánosságban úgy tartjuk, hogy a sclerosis multiplex (SM) a betegek egyharmadában alkalmi diagnózis, a betegnek tünetet nem okoz, egyéb vizsgálatok során mellékleletként kerül felismerésre, a betegek másik harmadában átmeneti neurológiai tünetekkel, majd javulással járó, összességben az életvezetést, életkilátásokat kevéssé befolyásoló kórlefolyást mutat.

Sajnos a betegek egyharmadában a tünetek fokozódnak és évek, évtizedek alatt komolyabb idegrendszeri károsodások jelennek meg.

A betegséget gyógyítani nem lehet, vannak azonban olyan gyógyszerek, amelyek a betegek egy részében a folyamat előrehaladását gátolják, ezen szerek alkalmazására azonban csak speciálisan a betegséggel foglalkozó centrumok szakrendeléseinek (neuroimmunológiai szakrendelés) keretein belül van lehetőség.

Ilyen szakrendelésen való gondozásba vétel, ami mindenképpen indokolt. Hazánkban létezik az SM-ben szenvedő betegek önsegítésére alakult szervezet is, a szakrendelésen ilyen szempontból is érdeklődhet.

Életvezetési tanácsok

Bizonyára kezelőorvosa is elmondta, hogy milyen életvezetés indokolt, így én csak megismételném: fokozott fizikai, szellemi terhelés stressz ronthatja a tüneteket. A meleg, meleg víz szintén ronthatja a tüneteket így kerülendő.

A betegség tüneteinek jelentős része (fájdalom, vizeletvisszatartási gondok, szexuális problémák, mozgászavarok egy része, hangulatzavarok) kezelhető, a szakrendelésen ha ilyen típusú problémái vannak segítségére lesznek.

Tovább

Dr. Siró Péter, neurológusForrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Siró Péter, neurológus

Cikkajánló

A sclerosis multiplex

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Sclerosis multiplex
A sclerosis multiplex (SM, átírással szklerózis multiplex) egy krónikus, potenciálisan rokkantsághoz vezető betegség, amely a központi idegrendszert, azaz az agyat és a gerincvelőt érinti. A betegség világszerte mintegy egymillió embert érint.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Brugós László, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász
Oxygen Medical - Dr. Nagy Ildikó, neurológus
WEBBeteg - Bálint Vera, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest