A szoptatás védi a nőket a szklerózis multiplex súlyosbodásától

MTI
megjelent:

A szklerózis multiplexben szenvedő szoptató nők bizonyos mértékben védettek állapotuk romlásától. Ez összefüggésben lehet a szokásos havi ciklusuktól való eltéréssel - írják amerikai kutatók az Archives of Neurology című szakfolyóiratban.

A kutatók úgy találták, hogy azok a páciensek, akik legalább két hónapig kizárólag szoptatták csecsemőjüket, ritkábban estek vissza betegségükben a szülést követő egy évben, mint azok a nők, akik ezt nem tették.

"Jól ismert, hogy terhesség alatt ritkábban romlik a sclerosis multiplexben szenvedő nők állapota, a szülést követően azonban nagy a visszaesés kockázata" - írják közleményükben a kutatók.

Anette Langer-Gould munkatársaival 32 szklerózis multiplexes és 29 egészséges terhes nőt vizsgált. Szülés után az utóbbiak közül csaknem valamennyi szoptatott, míg az SM-pácienseknek 69 százaléka. A szoptatás alatt nem ajánlják a szklerózis multiplex elleni gyógyszerek szedését, ezért a nők egy része inkább a szoptatásról mond le, hogy állapota ne romoljon tovább.

A követéses vizsgálat megállapította, hogy a nem szoptató, vagy két hónapnál rövidebb ideig szoptató nők 86 százalékánál, míg a szoptatóknak csak 36 százalékánál jelentkezett állapotromlás.

A szklerózis multiplex (orvosi írásmóddal sclerosis multiplex) akkor jelentkezik, amikor az immunrendszer a saját szervezet ellen támad, tévesen idegenként azonosítja és károsítja a sejteket. Az idegsejtek elveszítik a nyúlványaikat védő burkot, ezért az ingerület átadásába rendre hibák csúsznak.

Ennek következtében egyre inkább romlik a páciens mozgása, koordinációja, de látása is károsodhat. A betegség - mely világszerte 2,5 millió embert érint - hullámokban jelentkezik, jobb és visszaeső időszakok válthatják egymást.

(MTI)

Cikkajánló

A sclerosis multiplex

Dr. Zsuga Judit, neurológus
Sclerosis multiplex
A sclerosis multiplex (SM, átírással szklerózis multiplex) egy krónikus, potenciálisan rokkantsághoz vezető betegség, amely a központi idegrendszert, azaz az agyat és a gerincvelőt érinti. A betegség világszerte mintegy egymillió embert érint.
A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus, manuálterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Somogyi Éva

Dr. Somogyi Éva

Allergológus, Immunológus, Gyermekgyógyász, Gyermekpulmonológus

Budapest