Otthoni szakápolás: ki és mikor veheti igénybe?
Az egész országot lefedő, az alapellátáshoz kapcsolódó otthoni szakápolással csökkenthető a kórházi kezelések időtartama, ráadásul olcsóbb és hatékonyabb az otthonában kezelni a beteget.
Az otthoni szakápolás célja, hogy a beteg otthoni környezetben, személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesüljön. Ezzel az ellátási formával a kórházi kezelések száma csökkenthető, illetve a bennfekvés időtartama lerövidíthető – olvasható a NEAK tájékoztatójában.
Abban az esetben vehető igénybe ez az ellátási forma, amennyiben a beteg egészségi állapota – orvosi végzettséghez nem kötött – kórházi ápolást igényelne, de azt helyettesíteni lehet az otthoni szakápolás körében nyújtható ellátásokból összeállított kezeléssel.
Szigorú szabályok
A fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást kiváltó otthoni szakápolást csak a háziorvos a saját, a kezelőorvos kezdeményezésére, illetve intézeti javaslat alapján rendelheti el.
Az alapellátás részeként, az állam által finanszírozott vizitek mértékéig, a társadalombiztosítás terhére látják el a szolgáltatók a betegeket, azaz térítésmentes ellátás.
Az ellátást az egészségbiztosítóval a feladat ellátására szerződött szakápolási szolgáltató végezheti el, a szerződésében meghatározott ellátási területen.
Mi mennyi?
A kezelőorvos a szolgáltatás elrendelésekor határozza meg a kivitelezendő ellátásokat, a gyógyszereket, illetve a gyógyító ellátások gyakoriságát.
Az otthoni szakápolás keretében a díjmentesen nyújtott ellátás naponta egy, három órát meg nem haladó vizit lehet.
Egyszerre legfeljebb 14 vizit (naponta 1) rendelhető el.
Amennyiben a beteg állapota szükségessé teszi a további ellátást, akkor a háziorvos egyedileg meghatározott ápolási tevékenységekre további vizitszámot rendelhet el, ha a kapacitás a szolgáltatónál rendelkezésre áll. Az ismételt orvosi vizsgálat alapján, új elrendelő lap kitöltésével, az ápolás tevékenysége az első elrendeléstől számított 12 hónapon belül további három alkalommal megismételhető, összesen 56 vizit mértékéig. Szakirányú rehabilitációs tevékenységek legfeljebb 28 vizitre rendelhetőek el, és szintén 12 hónapon belül egy alkalommal megismételhetőek.
Az otthoni szakápolást magánszolgáltatóknál is meg lehet rendelni, ám ezt a NEAK nem finanszírozza.
A leggyakoribb feladatok az otthoni szakápolás keretében |
|
Fontos feladatot látnak el, érdemes lenne fejleszteni
Tevékenységük fontos, mégis napi szintű finanszírozási gondokkal küzdenek az otthoni szakápolást végző szolgáltatók, amelyek az ellátást vizitdíj alapon végzik, ez pedig igen alacsony összeg.
Az otthoni szakápolás keretében a térítésmentesen nyújtott ellátás egy betegre számítva naponta egy vizit, amelynek időtartama nem haladhatja meg a három órát, ebbe az időbe pedig általában sok feladatot bele kell sűríteni, legyen az étkezés, gyógyszereztetés, sebkezelés, mozgatás. A gyógytorna szintén fontos feladat, de nem mindig fér bele az időkeretbe.
Azt kell belátni, hogy az otthoni szakápolás kiváltja a kórházi ellátást, a legolcsóbb szakellátási forma, folyamatos a beteg szakirányú ellátása, nem kell a páciensnek a rendelőintézetbe menni kezelésre és gyógytornára, ezzel kíméljük őt, meggyorsítjuk a felépülését. Sokszor a szakápoló az egyetlen, rendszeres vendége az idős betegnek, ezáltal lelkileg is hatalmas segítséget kap – nyilatkozta portálunknak az egyik szakápolást végző szolgáltató vezetője.
Kapcsolódó