Sebkezelés - Kötéscsere lépésről lépésre

szerző: Rising Károlyné alelnök - Diabétesz-láb Szövetség
megjelent:

Nehezen gyógyuló sebek esetén elengedhetetlen a rendszeres sebápolás, melynek legfőbb része a kötéscsere. A seb mielőbbi gyógyulása érdekében fontos, hogy pontosan betartsa a kötözés helyes menetét, melyet a kezelőorvos vagy szakápoló mutatott be.

A téma cikkei

3/1 A sebkezelés feltételei
3/2 Sebkezelés: kötszerek és kötözés
3/3 Sebkezelés: a kötéscsere

Betartva a higiéniai szabályokat, illetve a megfelelő készítményeket használva sokat tehet azért, hogy a seb állapota ne romoljon tovább. A rossz vérkeringés miatt ugyanis ezek a sérülések lassabban gyógyulnak, és akár egy apró vágás is sokkal könnyebben elfertőződhet.

Célszerű minden fontos eszközt a kötözési folyamat előtt előkészíteni, amely gördülékennyé teszi a kötéscserét.

Ezt olvasta már? Hogyan alakulnak ki a diabéteszes fekélyek?

Hogyan cseréljünk kötést?

  • Fontos, hogy otthoni körülmények között is használjunk kesztyűt (nem kell sterilnek lenni).
  • Tekerjük le az öntapadó kötésrögzítőt vagy a ragasztót a következő módon: a hypoallergén ragasztót úgy célszerű eltávolítani, hogy egy benedvesített papírzsebkendőt végighúzunk a ragasztó tetején, így könnyen leválik a ragasztó a sebkörnyéki bőrről.
  • Emeljük le a kötszert vagy kötszereket a sebről. Számolnia kell azzal, hogy a váladékkal telt kötszer látványa nem szép, és gyakran szaga is van.
  • Nagyon óvatos és körültekintő kötszer-eltávolítást igényel a seb, amely közepesen és erősen váladékozik.
  • A folyó váladéktól meg kell óvni az ágyneműt és a beteg ruházatát. Célszerű erre a célra rendszerbe helyezni olyan fehér törölközőket, betegalátétet, esetleg pelenkázáshoz használt cellulóz alátét alsó védőréteggel, amiket a kötözendő testtáj alá fektethetünk a kötéscsere idejére. Ezeket később külön könnyen fertőtleníthetjük, vagy egyszer használatos darabok esetén a kötözés után kidobhatjuk.
  • Az elmaradt vagy kihagyott kötéscserék esetén előfordulhat, hogy a sebváladék megszárad, melynek eredményeképpen a kötszer beleragad a sebágyba. Fontos, hogy ilyen esetekben sem szabad áztatgatni a sebet, ugyanis a feláztatott sebváladék nem kívánatos része bekerülhet a sebbe és a sebkörnyék felpuhított bőrébe, tovább növelve a seb méretét és a fertőzésveszélyt! Ha fiziológiás sóoldattal (patikában kapható) megnedvesítjük a beszáradt kötszert, feltépés nélkül kerülhet le a fedőkötés.
  • Az elhasznált kötszert bele kell tenni egy kikészített zacskóba. Lehetőség szerint égessük el, de hazánkban megengedett, hogy a kommunális hulladékba kerüljön, azonban kidobás előtt kötözzük össze az elhasznált kötszeres nylon zacskóját!
  • Ezután le lehet mosni a sebkörnyéket és speciális sebtisztító spray fújható a sebágyba is. Elsősorban fiziológiás sóoldat ajánlott erre a célra, de kifejezetten sebkezelésre való készítményeket is alkalmazhat (pl. sebmosó oldat, sebgél). Bőr- és nyálkahártya fertőtlenítő szereket használjon.
  • Kerülje a klór, pl. hipoklorit oldat vagy oxidatív ágenseket tartalmazó hidrogén-peroxid tartalmú szereket. Ezeknél ugyanis megnő az ép szövet roncsolásának veszélye, illetve a gyógyuláshoz szükséges növekedési faktorok vesztésével kell számolni!
  • Fontos, hogy a beteg vagy az ápoló családtag semmivel ne nyúljon a sebágyba! A sebkörnyékről azonban felitathatja a lemosó fiziológiás sóoldatot. Ne dörzsölje se a sebet, se a sebkörnyéket! Ha spray-t használ a sebfertőtlenítéshez és -kezeléshez, elmaradhat ez a mozdulat, így nincs újabb veszélynek kitéve a felület.

A kezelőorvos által elrendelt kötszereket az utasítás szerinti sorrendben helyezze a sebágyra úgy, hogy a kötszer az ép bőrön, a sebszélnél szélesebben helyezkedjen el, majd rögzítse öntapadó kötésrögzítő pólyával vagy ragasztóval.

Ez is érdekelheti Kerülje el a diabéteszes sebek okozta szövődményeket!

(Rising Károlyné, a Diabétesz-láb Szövetség alelnöke, www.sebapolas.hu)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
Diabétesz-láb Szövetség - Rising Károlyné alelnök
Diabétesz-láb Szövetség - Rising Károlyné alelnök
Diabétesz-láb Szövetség - Rising Károlyné alelnök
WEBBeteg - Dr. Gál Mónika, Dr. Lesznyák Judit

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest