Hospice ellátás - Mikor és kinek jár, hogyan igényelhető?

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

A hospice ellátási forma a súlyos betegségük végstádiumában levő, elsősorban daganatos betegek humánus, összetett ellátását jelenti. 1991 óta létezik hazánkban hospice ellátás, a társadalombiztosítás 2005 óta finanszírozza.

A hospice ellátás

A hospice célja az érintett életminőségének javítása: testi és lelki szenvedéseik enyhítése, fizikai és szellemi aktivitásuk támogatása, valamint a hozzátartozók segítése, támogatása a betegség, illetve a gyász terheinek viselésében. Az ellátásba főleg azok a gyógyíthatatlan daganatos betegek kerülhetnek, akiknek a várható túlélési ideje kevesebb mint 6-12 hónap. Orvosok, ápolók, gyógytornászok, pszichológusok és mentálhigiénés szakemberek, illetve szociális munkások, lelkészek, dietetikusok és képzett önkéntes segítők vesznek részt a munkában.

A hospice ellátás három szinten valósulhat meg hazánkban:

  1. otthoni ellátásban;
  2. specializált osztályon, amely lehet intézeti hospice (hospice ház), vagy kórházi hospice-palliatív osztályon történő ellátás;
  3. kórházi konzultatív csoport (mobil team) segítségével nem specializált osztályokon, vagy palliatív járóbeteg-szakrendelés keretén belül.

A hospice keretén belül a palliatív ellátás a végstádiumú betegek fájdalmának és egyéb tüneteinek enyhítésére irányuló támogató kezelések összessége, amely életkorra való tekintet nélkül megillet minden súlyos állapotban levő, szenvedő beteget, különösképpen az életük végéhez közeledőket.

Az ellátás magában foglalja a fizikai problémák kezelését (pl. a fájdalomcsillapítást), a pszichológiai és a spirituális értelemben vett szorongásban nyújtott segítséget, valamint a szociális szükségletek ellátását. Alkalmazható minden egészségügyi szolgáltatásban, így az otthoni és intézményi ellátásokban egyaránt, az érintett szükségleteihez igazítva, a betegség teljes időtartama alatt.

Milyen formában támogatja a tb?

Az egészségügyi törvényben 1997 óta szerepel a hospice, mint az előrehaladott állapotú daganatos betegek legmegfelelőbb ellátási formája. Ennek finanszírozása 2005 óta a társadalombiztosítás alapján történik, a beteg számára így térítésmentes. Az ellátás igénybevételéhez azonban szükség van az ezt indokló szakvéleményre és egészségügyi dokumentumra, esetenként pedig felvételi kérelemre.

Létezik külön felnőttek, valamint gyermekek részére létrejött hospice segítségnyújtás.

Otthoni hospice ellátás

Az otthoni hospice ellátás időtartama maximum 50 nap lehet, amely meghatározott feltételek esetén két alkalommal meghosszabbítható, így összesen 150 finanszírozási nap vehető igénybe egy-egy beteg esetében. Ezt a formát elrendelheti a járóbeteg- vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltató klinikai onkológusa, az illetékes szakorvos vagy az otthoni hospice ellátást végző szolgáltató palliatív jártasságú szakorvosa, illetve saját kezdeményezésre a háziorvos.

Alkalmanként úgynevezett tehermentesítő ellátás is igénybe vehető, ennek célja, hogy az otthoni ápolást nyújtó családtagokat egy meghatározott időre tehermentesítsék a feladatok alól.

A szükséges igazolás birtokában a területileg illetékes, lakóhely szerinti otthoni hospice ellátást nyújtó szolgáltatót kell megkeresni. Az illetékes szolgáltat elérhetőségei a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület weboldalán érhetőek el, a keresőt ide kattintva találja. Összesen 60 otthoni ellátást végző csoport (összesen 57 felnőtt, 1 vegyes és 2 gyermek szolgáltató) működik.

A szolgáltató munkatársa felméri a beteg ellátási szükségleteit, felmerülő igényeit, családi körülményeit, és egy ellátási tervet készít. Ez tartalmazza, hogy milyen szakember segítségére van szükség a beteg ellátásához (palliatív orvos, szakápoló, gyógytornász, pszichológus és szociális munkás), továbbá milyen rendszerességgel látogatják és támogatják a beteget, illetve családját.

Kapcsolódó Ki segíthet a beteg hozzátartozó otthoni ápolásában?

Hospice ház, hospice-palliatív kórházi osztály

Az intézményi ellátás (akár önálló intézményként működő hospice ház, akár kórházi speciális hospice-palliatív osztály) akkor elérhető, ha a beteg ellátása otthonában nem megoldható. Kórházi hospice-palliatív osztályos felvétel esetén háziorvosi beutaló vagy kórházi igénylés esetén zárójelentés szükséges. Ezek az osztályok általában előjegyzés alapján működnek, felvételi lap kitöltésére van szükség.

Intézményi hospice ellátás esetén rendszeresen felülvizsgálják a beteg állapotát, és ennek függvényében döntenek az otthonába történő visszahelyezésről vagy az intézményi ellátás folytatásáról.

Az intézményi hospice ellátás nem azonos az „elfekvő” vagy krónikus betegápolási osztályokkal, ahogyan egyesek tévesen gondolják, a rehabilitációs osztályokkal sem szabad összekeverni ezt az ellátási formát. A hospice egy jól koordinált csapat munkája, amelyben közösen vesznek részt a testet és a lelket ápoló szakemberek.

Az utóbbi évek adatai szerint Magyarországon csökkent az otthoni, és növekedett az intézményi hospice szolgáltatást igénylők száma. A WHO és az új európai standardok alapján 1 millió lakosra 80-100 hospice és palliatív ággyal kellene számolni, ami 10 millió lakosra vetítve 800-1000 ágyat jelentene, hazánkban azonban ennek mintegy 50 százaléka valósul meg – olvasható a „Hospice betegellátás 2023” című jelentésben.

Intézményi hospice ellátók listája
1. Pándy Kálmán Kórház, Gyula: 1994-ben alakult, 20 ágyat működtet
2. Budapesten a Szent László Kórház 1995 óta 15 ággyal működik
3. A miskolci Semmelweis Kórházban 25 ágy áll rendelkezésre erre a célra
4. A tatabányai Nefelejcs Ápolóházban 5 ágy található
5. Budapesten, a MAZSIHISZ Szeretetkórházban 2001 óta működik ilyen ellátás, 35 ággyal
6. Pécsett, az Irgalmas Hospice 2004 óta 23 ágyat üzemeltet
7. Egerben, a Markhot Ferenc Kórház (2004 óta) 25 ágyat működtet
8. Az esztergomi Vaszary F. Kórházban 10 ágy található erre a célra
9. A Budapest Hospice Ház 2005 óta működik, 10 ággyal
10. Nagykanizsán is van egy hospice ellátó 2006 óta, 10 ágyat működtet
11. Nagyatádon, a Városi Kórházban 2007 óta van lehetőség erre, 15 ággyal
12. A budapesti Korányi Kórházban 20 ágy van erre a célra
13. Törökbálinton 2011 óta működik a Tábitha Ház 5 ággyal
14. Balassagyarmaton, a Városi Kórházban 2012 óta 15 ágy üzemel erre a célra
15. A mezőtúri Városi Kórház 2012 óta 13 ágyat működtet
16. Marcaliban, a Szaplonczay Manó Kórház 20 ággyal üzemel
17. A kazincbarcikai kórház 2015-ben hozta létre a hospice ellátást 10 ággyal
18. Várpalotán, a Szent Donát Kórházban 30 ágy áll rendelkezésre
19. A Debreceni Egyetem Klinikai Központban is működik egy hospice ellátó 2017 óta, 20 ággyal
20. Nyíregyházán, a Jósa András Kórházban 8 ágy található erre a célra
21. A Szarvasi Szakorvosi Egészségügyi Szolgáltató Kft. 10 ágyat hozott létre
22. A salgótarjáni megyei kórház 20 ággyal működik
23. Székesfehérváron, a megyei kórházban 17 ágyat hoztak létre
24. Majosházán, a Református Kistérségi Diakónia 2020 óta 15 ággyal működik
25. Mosonmagyaróváron a Segítő Kéz Alapítvány működtet ilyen ellátást 10 ággyal
26. A Semmelweis Egyetem Klinikai Központ 2022 óta 10 ággyal segíti a hospice betegeket

Palliatív konzultációs mobil team és palliatív járóbeteg ellátás

A mobil team bevonását a beteg kezelőorvosa kérheti olyan esetben, amikor a betegellátás normál kórházi osztályon folytatódik. A szolgáltató munkatársa a kezelőorvossal, a beteggel és a családdal történő találkozást követően tervezi meg a segítségnyújtást. A mobil team elérhetősége korlátozott, ilyen csoportot jelenleg csak az Országos Onkológiai Intézet és a PTE Klinikai Központ működtet.

Palliatív járóbeteg ellátás működik a Magyar Hospice Alapítvány, a Tábitha Gyermekhospice Ház, a PTE Klinikai Központ, valamint az Erzsébet Hospice Alapítvány és Otthon szakembereinek közreműködésével.

Lásd még Palliatív ellátásban részesülők fájdalmának csillapítása

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Tóth András, újságíró

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Farkas Katalin

Dr. Farkas Katalin

Belgyógyász, Angiológus

Budapest