Pityriasis formái - Jellemző bőrtünet a finom hámlás
A pityriasis latin fordításban finom hámlást jelent, így a pityriasis betegségcsoportba olyan kórképek tartoznak, melyekre finom hámlás jellemző. A pityriasis elnevezés nem egységes betegségcsoportot jelöl, vannak köztük allergiás eredetű, de vírus és gomba által okozott betegségek is.
Ekcémás betegség a pityriasis simplex
Az ekcémás betegségek közé sorolható, legtöbbször atópiás ekcémás egyéneken fordul elő. Genetikai hajlam mellett csökkent faggyútermelés jellemzi a betegséget, ezért legtöbbször pubertáskor előtti gyermekeken a téli időszakban fordul elő. Legtöbbször a végtagokra lokalizálódik körülírt, enyhén viszkető, fehér, finoman hámló foltok formájában. Ritkábban az arcon, hajas fejbőrön jelentkezik, idős embereknél gyakoribb a törzsön való előfordulás. Kezelésében elsődleges a bőr fokozott hidratálása, de a levegő páratartalmának fokozásával is hozzájárulhatunk a gyógyuláshoz.
Részletesen Az ekcéma - Mi okozhatja, és hogyan kezeljük?
A rózsahámlás (pityriasis rosea)
A rózsahámlás gyakran előforduló, valószínűleg vírus által kiváltott immunválasz miatt kialakult kórkép. Leggyakrabban 20-40 év közötti fiatal felnőtteken jelentkezik. A betegségnek sajátos klinikai megjelenése, lefolyása van. Az esetek nagy részében az általános kiütést anyafolt megjelenése előzi meg. Az anyafolt 3-4 centiméteres, ovális, viszkető, halvány rózsaszínű folt. Az anyafolt kialakulását követően 1-2 héttel, kisebb, ovális, mérsékelten hámló, viszkető, rózsaszínű foltok jelennek meg szimmetrikusan a törzsön.
A betegség spontán, 4-6 hét alatt gyógyul amennyiben a beteg az irritáló anyagokat (szappan, alkohol, parfüm, kenőcsök, testápolók, műszálas ruházat) kerüli. Ha a beteget irritáló ingerek érik, akkor a tünetek felerősödnek, súlyos esetben szisztémás kis dózisú szteroid terápia sem kerülhető el.
Részletesen A rózsahámlás (pityriasis rosea)
Pityriasis versicolor
Elsősorban a seborrhoeás (hát, váll, felkarok, mellkas, ritkábban az arc) területeken kialakuló, fél-egy centiméteres, kerek, ovális, eleinte barna, majd fehér, enyhén hámló foltok jellemzik. A tüneteket a Malessesia furfur nevezetű sarjadzógomba okozza. Fokozott verejtékezés kedvező feltételeket teremt a kórokozó szaporodásának, ezért többször fordul elő szoláriumba, strandra, szaunába járó fiatal felnőttek között. A gombaellenes kezelést a nyári napozás előtt el kell kezdeni, a visszaesés megelőzése céljából tünetmentes időszakban is érdemes heti 1-2 alkalommal gombaellenes kezelést végezni. Gombaellenes samponnal történő hajmosás ugyancsak a megelőzést szolgálja, ugyanis a gomba legfontosabb rezervoárja a hajas fejbőr.
Akut és krónikus pityriasis lichenoides
A betegségnek akut és krónikus formája ismert. Akut esetben a tünetek 4-6 hétig állnak fenn, míg krónikus formában 1-5 évig is megmaradhatnak.
Kiváltó oka nem pontosan ismert, bakteriális, virális, gyógyszerallergiás eredet tételezhető fel.
Klinikai tüneteire jellemző a hirtelen testszerte kialakuló, pörkkel fedett fájdalmas kiütések mellett megjelenő véres bennékű hólyagok, majd behúzott hegek kialakulása.
A betegséget nyirokcsomó-megnagyobbodás, esetenként láz kísérheti. Kezelésében a gócok megszűntetése, az esetlegesen kiváltó gyógyszer elhagyása, szisztémás antibiotikum és szteroid, fénykezelés, lokális szteroid kezelés alkalmazandó.
Egy ritka és öröklődő kórkép: pityriasis rubra pilaris
Krónikus, domináns módon öröklődő, ritka, a beteget egész életén át elkísérő kórkép a pityriasis rubra pilaris.
A tünetek gyermekkorban kezdődnek, pubertáskorban erősödnek.
A betegség lefolyása során a tenyereken a bőr megvastagodik, a végtagokon, majd a törzsön apró, fokozottan elszarusodó bőrtünetek jelennek meg, az arc bőrén diffúz hámlás, jellegzetes sárgásvörös bőrpír alakul ki.
Kezelésében A-vitamin, szisztémás retinoidok mellett lokális szteroidok alkalmazhatók. Fontos a betegek fénykerülése, mert a napfény provokálhatja a tüneteket.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász