Bőrtípusunktól is függ, mennyi időt tölthetünk a napon
Ön inkább kelta vagy mediterrán típus? Az, hogy bőre mennyi ideig bírja a napozást, többek között bőrtípusától és az UV-sugárzás mértékétől is függ.
Az alábbiakban adunk néhány tanácsot, hogyan védheti meg bőrét a napsugárzás káros hatásaitól.
„ A Nap engem nem fog le, csak leégni tudok.”
I-es bőrtípus = kelta típus: rendkívül világos bőr, szeplőkkel, kék szemek, vörös vagy vöröses haj jellemző az ebbe a csoportba tartozó emberekre. Nyáron tűző napon a dél körüli órákban akár 5-10 perc alatt leéghetnek, de sosem barnulnak le.
Tipp: Kerülje a napozást és az erős napsugárzást! Bőre nem barnul le, a napsugárzás viszont visszafordíthatatlan károkat okozhat, melyek bőrrák kialakulásához vezethetnek. Ha árnyékban tartózkodik, akkor is használjon magas fényvédő faktorú naptejet már tavasztól kezdve. Örüljön bőre színének, a fehér bőr ma újra divat!
„Egy óra alatt leég a bőröm. Egy héttel azután enyhén barna lesz.”
II-es bőrtípus = észak-európai típus: Szőke haj, szürke, kék vagy zöld szem. Noha 10-20 percen belül a napozástól leég a bőr, idővel mérsékelten le tud barnulni.
Tipp: Ne tartózkodjon sokáig a napon! 30-as vagy 50-es faktorszámú naptejet használjon, már első alkalommal, mikor a tavaszi napon tartózkodik.
Fontos tudni! |
Sokan elfelejtik, hogy egy ködös, felhős napon is le lehet égni. Az ultraibolya sugárzás körülbelül 90 százaléka átjut a felhőkön. Az ultraibolya sugárzás visszatükröződik a hóról, a jégről, a homokról, a vízről, így ezek is ugyanolyan súlyosan le tudják égetni a bőrt, mint a napfény. |
„Egy óra alatt leég a bőröm. Egy héttel azután barna lesz.”
III-as bőrtípus = közép-európai típus: sötétszőke haj, szürke vagy barna szem, 20-30 percig tartózkodhat a napon, anélkül, hogy leégne. Idővel egyre barnább lesz a bőre.
Tipp: Eleinte 30-as fényvédő faktorú naptejet használjon. Mindennek ellenére óvatosan élvezze a napozást, mivel a túl sok napsugárzás visszafordíthatatlan károkat okozhat, és bőrrák kialakulásához vezethet.
„Egy órányi napozástól sosem égek le, egy héten belül bőröm nagyon lebarnul.”
IV-es bőrtípus = dél-európai típus: sötét haj, világosbarna bőr, barna szemek, a napégés többnyire nem fordul elő. Ha azonban a IV-es bőrtípusúak bőre nem szokott hozzá a napozáshoz, legkésőbb 40 percen belül leéghet.
Tipp: Az évi első napozás alkalmával használjon 20-as fényvédő faktorú naptejet, ha bőre már lebarnult, elég alacsonyabb faktorú is. Noha bőrtípusa nem világos, akkor is óvakodjon a mértéktelen napozástól! A túl sok napsugárzás fokozza a ráncképződést, gyorsítja a bőr öregedését és bőrrákot is okozhat.
UV-index
Előfordul, hogy szinte azonnal leégünk, máskor pedig órákig vagyunk a napon és látszólag semmi változás sem történik a bőrünkkel. Bőrtípusunk mellett a napsugárzás intenzitása is meghatározza, hogy mennyi időt tölthetünk a napon.
A nemzetközi UV-index (UVI) tájékoztatást ad arról, hogy adott helyen milyen mértékű az UV-sugárzás és, hogy ennek megfelelően milyen faktorszámú naptejet használjunk. Az UV-index függ a napszaktól, a földrajzi szélességtől és hosszúságtól, az évszaktól, az ózonréteg vastagságától és a felhősödéstől. Az UV-index értékét a homok és a hó fényvisszaverése is befolyásolja.
A napi UV-B sugárzás előrejelzést megtalálja az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján.
Tippek a káros sugarak elleni védekezéshez
Használjon megfelelő naptejet, a bőr saját védelmi rendszere ugyanis csak rövid ideig áll ellen a káros hatásoknak. Nyáron 11 és 16 óra között ne tartózkodjon a tűző napon.
Elsősorban a kisgyermekeket óvja a Nap káros sugaraitól! Az ő bőrük sokkal sérülékenyebb, mint a felnőtteké. A várandós nők sem napozhatnak sokat, egyrészt a nagy meleg, másrészt a kiszáradás veszélye miatt.
Bizonyos gyógyszerek és tisztálkodó szerek növelik a napsugárzással szembeni érzékenységet. A napallergia jelei a bőrkiütések, a bőr kivörösödése és viszketése. Ezzel kapcsolatban kérjen tanácsot orvosától.
Mindig tartsa szem előtt bőre védelmét. A napégés tünetei egy idő után elmúlnak ugyan, azonban fennáll a veszélye annak, hogy később rosszindulatú bőrdaganatok alakulnak ki, bazálsejtes karcinoma (basalioma), festékes bőrrák (melanoma) vagy elszarusodó laphámrák (spinalioma).
Figyelem! Ha felhős az ég, akkor is átjut rajta az UV-sugárzás 30-50%-a.
Tovább
- Hogyan kezelhető a napégés?
- Mire utal a naptej faktorszáma?
- Hogyan védjük meg gyermekeinket a nap káros sugaraitól?
- Bőrvédelem piciknek - Milyen fényvédő készítményt válasszunk csecsemőknek, kisgyerekeknek?
- A leégés később bosszulja meg magát
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos