Rózsahámlás (pityriasis rosea)
A pityriasis rosea egy átmeneti, viszkető és hámló foltokkal járó, ám 6-10 hét alatt spontán is gyógyuló, gyakorlatilag ártalmatlan bőrelváltozás. Valószínűleg vírusos fertőzés okozza, de maga a rózsahámlás nem fertőző.
Kinél fordulhat elő rózsahámlás?
A rózsahámlás leggyakrabban 10-35 éves korban fordul elő, rassztól és nemtől függetlenül bárkinél. Aki egyszer átesik rajta, annál már nem szokott kiújulni.
Mi okozza?
A pityriasis rosea kiváltó oka nem teljesen ismert. Feltételezések szerint egyes vírusfertőzések (pl. humán herpeszvírusok HHV-6 és HHV-7 típusai) okozhatják, ugyanakkor a bőrjelenség nem fertőző. Ritkán oltások vagy gyógyszerek is kiválthatják.
A rózsahámlás vagy rózsakiütés nem azonos a rózsahimlő (rubeola) kiütéses fertőző betegséggel.
A rózsahámlás tünetei
A kezdeti fázisban a hason, a mellkason, a nyakon vagy a háton egyetlen, nagyobb, ovális, hámló, kiemelkedő folt jelenik meg, amit anyafoltnak neveznek. Gyakran ekcémának vagy dermatofitózisnak vélik. Mielőtt ez a folt megjelenne, felső légúti fertőzés tünetei tapasztalhatóak, vagyis fejfájás, orrdugulás, kiszáradt torok és enyhe láz. Ezen influenzaszerű tünetek nem mindenkinél jelentkeznek.
Néhány nappal vagy héttel az anyafolt megjelenése után kisebb kiütésszerű foltok jelennek meg a fenyőfa ágaihoz hasonló elrendezésben. A törzs mellett a végtagokon is tapasztalhatóak lehetnek a kisebb foltok, kiütések. A rózsahámlás kiütései általában hámlóak és rózsaszínűek, de sötét bőrűeknél lehetnek szürkések, sötétbarnák vagy feketék is. Színük és megjelenési helyük mellett méretük is eltérő lehet az egyes betegeknél.
Gyakori panasz a viszketés, esetenként fokozottan erős formában, elsősorban kimelegedés után.
A foltok bár zavaróak, de többnyire idővel nyom nélkül elmúlnak. Sötét bőrűeknél ritkán előfordul, hogy a rózsahámlás kiütései után barnás foltok maradnak a bőrön.
Rózsahámlás (pityriasis rosea) foltok a nyakon.
A foltok kinézete, mérete, színe eltérhet a fentiektől a megjelenési hely, egyéni jellemzők függvényében.
Diagnózis és differenciáldiagnózis
A diagnózis klinikai megfigyelésen alapul. A jellegzetes „anyafolt” és az azt követő kiütés segít a diagnózis felállításában. Bizonytalan esetekben bőrbiopsziára, vérvizsgálatra vagy vírusos fertőzés kizárására is sor kerülhet.
A pityriasis betegségcsaládban több különböző, részben hasonló bőrtüneteket okozó, finoman hámló foltokkal járó kórkép található.
Fontos elkülöníteni a gyógyszerallergia okozta kiütésektől és az ekcémától, ugyanis előbbinél a gyógyszer cseréje, vagy elhagyása javasolt, utóbbinál pedig kezelés.
A rózsahámlás kezelése
A rózsahámlás általában magától elmúlik 6 héten belül, de nagyon ritkán akár 12 hétig is eltarthat a gyógyulás. Ha három hónapon belül nem múlik el a probléma, mindenképp ajánlott bőrgyógyász szakorvos felkeresése.
Kezelés leginkább viszketés esetén szükséges, tüneti kezelésként. Ilyenkor antihisztaminok szedésével vagy különböző viszketést enyhítő krémekkel orvosolható a probléma. A viszketés a kellemetlenségen túl a vakarózás okozta bőrsérülések és az ebből fakadó szövődmények elkerülése miatt is fontos.
Magát a rózsahámlást is lehet kezelni. Súlyosabb esetben vírusellenes szerekkel vagy fényterápiával lerövidíthető a betegség lefolyása. Fényterápia esetén előfordulhat, hogy a rózsahámlás elmúlása után sötét foltok maradnak az érintett bőrfelületen.
A langyos vízzel történő zuhanyozás, a meleg fürdők kerülése és a hidratáló krémek alkalmazása segíthet a panaszok enyhítésében.
Lehetséges komplikációk
A pityriasis rosea általában komplikációmentesen zajlik le, hegesedés nélkül gyógyul. Terhesség alatt azonban fokozott figyelmet igényel, mivel összefüggésbe hozták bizonyos esetekben a vetélés kockázatának növekedésével. Az anyafolt megjelenésekor érdemes szakorvoshoz fordulni.
Lásd még Pityriasis formái - Jellemző bőrtünet a finom hámlás
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Nagy Attila, fordító
Lektorálta, aktualizálta: Dr. Kádár Eszter