Felfedezték az atópiás dermatitisz és a pikkelysömör közös okát
Müncheni tudósoknak sikerült felfedezniük az atópiás dermatitisz és a pikkelysömör (psoriasis) okát. Mindkét betegség közös kiindulási pontjait az immunrendszer T-sejtjei képezik.
A specifikus antigének, mint amilyen például a pollen, aktiválják az immunsejteket, egy gyulladásos folyamat zajlik le, ami vagy atópiás dermatitiszhez vagy pszoriázishoz vezet. A Helmholtz Centrum és a Müncheni Egyetem tudósai olyan páciensek kis csoportját vizsgálták, akiknél mindkét betegség előfordul. Eredményeiket a neves szaklapban, a News England Journal of Medicine-ben tették közzé.
Tudta? |
Egyre valószínűbbnek látszik, hogy - mint sok egyéb, főként allergiás eredetű betegség kapcsán - az anyatejes táplálásban részesülő gyermekek körében ritkábban alakul ki atópiás bőrgyulladás, mint tápszeren nevelkedett társaik esetében. A szoptatásról bővebben |
A T-sejtek szerepe
A T-sejteknek megvan az a képessége, hogy „emlékezzenek” azokra az idegen és a szervezetre káros anyagokra, amelyekkel egyszer már találkoztak. Így második találkozáskor sokkal gyorsabban és hatékonyabban reagálnak a behatolókkal szemben.
Mi váltja ki a gyulladásos reakciót?
A kutatók felfedezése szerint a különböző idegen anyagok arra késztetik a T-sejteket, hogy egy atópiás dermatitiszhez vagy pikkelysömörhöz vezető gyulladásos folyamatot indítsanak el.
Az atópiás dermatitiszt kiváltó anyagok közül néhányat már ismerünk; ilyenek például a pollen bizonyos alkotórészei, a poratkák és baktériumok. Azokról az antigénekről, amelyek a pikkelysömör kialakulásához vezetnek, azonban még semmit sem tudunk.
A két betegség kezelésének kulcsa a jövőben az immunrendszer hibás reakciójának kiküszöbölése lesz.” – mondja Dr. Carsten Schmidt-Weber, a müncheni Helmholtz Centrum Allergológiai és Környezeti Központjának vezetője.
(WEBBeteg – B. M.; Forrás: NetDoktor.de , Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos)