Bőrrák: rosszindulatú bőrdaganatok
A rosszindulatú bőrdaganatok két nagy csoportba oszthatóak, eszerint léteznek hámeredetű és pigmentsejt-eredetű bőrrák típusok. Jelentős különbségek vannak a két csoport között a betegség lefolyásában, ám közös bennük, hogy kialakulásukban jelentős szerepet játszik a túlzott UV-terhelés, és hogy eredményes kezelésükhöz fontos a korai felismerésük.
A bőrrák téma cikkei |
|
Hám eredetű bőrrák
A hám eredetű bőrdaganatok közül a két leggyakrabban előforduló típus az alapsejtes vagy bazálsejtes bőrrák (basalioma) és a laphámrák (spinalioma). A bazális sejtek és a laphámsejtek együtt alkotják a bőr hámrétegét, előbbiek annak alsó, utóbbiak a legfelső rétegetét képezi.
Basalioma
A basalioma, vagy bazálsejtes karcinóma a leggyakoribb bőrrák fajta, Magyarországon évente mintegy 17 ezer esetet fedeznek fel, ezzel az összes rosszindulatú bőrrákos eset 70 százalékát ez a típus adja. 40 év felett jelentkezik, idősebb korban a gyakorisága növekszik. A huzamosabb ideig napfénynek vagy szoláriumnak kitett területeken alakul ki, tipikusan olyan területeken, amelyek többször is leégtek az ember élete során. Ez leggyakrabban az arc és a törzs, ezzel szemben a tenyéren, talpon vagy nyálkahártyákon sosem fordul elő.
A basalioma lassan növekszik, áttétet más szervekbe igen ritkán ad. Kezelése ezért könnyebb, többnyire sikeresen gyógyítható bőrgyógyászati beavatkozással, kemoterápiára ritkán van szükség. A beavatkozás leggyakrabban sebészi eltávolítás (kimetszés), de a daganat kiterjedésétől függően a fagyasztásos vagy a lézeres eltávolítás is szóba jöhet. Az ötéves túlélési arány 90% feletti, kezelés nélkül azonban roncsolja a környező szöveteket, kifekélyesedik és a bőr mélyebb rétegei felé terjed.
Bővebben Bővebben a basaliomáról
Spinalioma
A spinalioma, vagy laphámrák, laphámsejtes karcinoma ritkábban fordul elő, Magyarországon évente átlagosan 4500 új esetet diagnosztizálnak. A laphámrák a basaliománál gyorsabban növekvő bőrráktípus, az esetek kisebb részében pedig áttétet ad más szervekbe, elsősorban a nyirokcsomókba. A többi bőrdaganathoz hasonlóan az UV-sugárzásnak kitett területeken jelentkezik (arc, kar, váll, férfiaknál kopaszodó fejbőr), döntően idősebb életkorban, de megjelenhet a nyálkahártyán is.
A laphámrák is a jobban kezelhető bőrrákok közé tartozik, de nehézséget jelent, hogy gyakran csak nyirokcsomó-áttét esetén ismerik fel. A sebészeti eltávolítás mellett gyakran a gyógyszeres kezelés is a terápia részét képezi.
Bővebben Bővebben a spinaliomáról
Mindkét bőrráktípus kialakulásában szerepet játszik a tartós, éveken keresztül fennálló napfénykárosodás. Ugyancsak közös vonás a korai felismerés és az időben megkezdett kezelés jelentősége a gyógyulás szempontjából. Gyanús bőrelváltozás esetén forduljon bőrgyógyászhoz!
Pigmentsejt eredetű bőrrák - melanoma
A bőr pigmentsejtjeiből (a melanin festékanyagot termelő melanocitákból) kiinduló daganat a melanoma malignum, amely nem a leggyakoribb, azonban a legagresszívebb bőrdaganat. Magyarországon évente átlagosan 2500 esetet fedeznek fel. Kialakulásában a többi bőrrákhoz hasonlóan az UV-sugárzásnak van döntő szerepe.
Veszélyét az jelenti, hogy gyorsan növekszik és terjed, a bőr mélyebb rétegébe hatolva a vér- és nyirokereken keresztül más szervekbe is könnyen ad áttétet (nyirokcsomók, csont, agy, máj, tüdő). Gyakori a daganat kiújulása, illetve áttét a bőrdaganat eltávolítása után is kialakulhat. Kezelése összetett, a sebészi eltávolítás mellett szükség lehet kemoterápiára, sugárterápiára, immunterápiára. A gyógyulás esélye a legkorábbi stádiumban (1 mm-nél nem nagyobb elváltozás esetén) 99 százalék fölötti, de kiterjedtebb és áttétet adó esetekben az esély rohamosan csökken, távoli áttét esetén legfeljebb 25 százalékos.
Melanoma fele részben meglévő anyajegyek rosszindulatúvá válásával alakul ki, fele részben pedig új bőrfelületen képződik. Az elváltozás sokszor szabad szemmel jelentéktelennek tűnik, és csak a bőrgyógyász által végzett műszeres vizsgálat képes a legkorábbi stádiumban azonosítani.
Bővebben Bővebben a melanomáról
Lásd még A rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásának okai, megelőzése
WEBBeteg összeállítás