Ekcéma - Számos tévhit él a köztudatban
Érdemes-e diétáznia az ekcémás betegnek? Fertőz-e a betegség? Felnőttkorban is jelentkezhet? Az ekcémával kapcsolatos tényeket és gyakori tévedéseket dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus segít tisztázni.
Az ekcéma téma cikkei |
6/1 Ekcéma - Mi okozhatja, és hogyan kezeljük? 6/2 Az ekcéma kiváltó okai és típusai 6/3 Az ekcéma tünetei 6/4 Csecsemőkori ekcéma megelőzése és kezelése 6/5 Tények és tévhitek az ekcémáról 6/6 Fémallergia, ekcéma, gyógyszerallergia |
Az ekcéma a kisgyermekek betegsége
Csecsemő- és kisgyermekkorban valóban gyakoribb a betegség megjelenése, ekkor atopiás dermatitisznek nevezzük. Ekcéma azonban felnőttkorban is kialakulhat.
A felnőttkori ekcéma esetében, a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr vagy allergiás tünet, szénanátha, családi előfordulás. Ennél azonban gyakoribb, hogy felnőtteknél a tüneteket kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés okozza.
Mitől alakulhat ki az ekcéma? |
Az ekcémának sok fajtája létezik, a szakemberek több rokon kórképet is ezzel a kifejezéssel illetnek. Van kontaktekcéma, csecsemőkori, felnőttkori szeborreás ekcéma, stasis ekcéma, dyshidroticus ekcéma, és még lehetne sorolni. Mitől alakulhat ki az ekcéma? |
Az ekcéma fertőző betegség
Az állítás egyértelműen nem igaz, a gyermekkori ekcéma ugyanis veleszületett allergiás hajlam alapján kifejlődő, visszatérő, idült lefolyású, de nem fertőző betegség.
Gyermekkorban gyakran a későbbi allergia „előfutáraként” jelentkezik. Ilyen esetben az allergiára hajlamos csecsemőknél 2 éves kor alatt ekcémás bőrtünetek jelentkezhetnek, melyek táplálékallergiával is társulhatnak. Ezt követően, 2 és 3 év között gyakori a savós középfül-gyulladás és végül óvodás-kisiskolás korban megjelennek a jellegzetes allergiás tünetek: köhögés, szemviszketés és orrfolyás.
A betegséggel együtt kell élni
Való igaz, hogy az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az ekcémás tünetek általában helyi szteroid készítményekkel kezelhetők, melyeket kúraszerűen használjuk, a panaszok jelentkezésekor.
Diétával a tünetek kezelhetők
Nem szükséges külön diétát tartani, természetesen ez alól kivételek azok a betegek, akiknél az ekcémás panaszokhoz táplálékallergia is társul. Egyéb esetben táplálkozásunk legyen változatos, friss összetevőkben gazdag. A tartósítószereket és adalékanyagokat érdemes elkerülnünk. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket.
Mindegy, milyen kozmetikumot használunk
Az ekcémás érzékeny, gyakran igen száraz bőr valójában nagyon gondos ápolást igényel. Fontos a nedvesség- és lipidpótlás, melyekről hipoallergén ápolókészítmények segítségével gondoskodhatunk. Lehetőleg illat-, konzerválószer-, és színezékmentes kozmetikumokat használjunk.
Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána speciális testápoló használata ajánlott.
A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia fontos része még a bőrszárazság megszüntetése, a rendszeres bőrápolás és a lipidpótlás biztosítása.
(Budai Allergiaközpont - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus)