Basalioma - A leggyakoribb rosszindulatú bőrdaganat
A basalioma (carcinoma basocellulare) Magyarországon a leggyakoribb rosszindulatú (malignus) bőrdaganat. Általában lassan növekvő, áttétet igen ritkán adó daganattípus, ezért részlegesen rosszindulatúnak (semimalignus) is nevezik.
A basalioma a hámréteg legalsóbb sejtrétegének (bazális sejtsor) őssejtjeiből indul ki, innen ered a neve is. Leggyakrabban az ötven év feletti korosztály érintett, de előfordulhatnak fiatalkori megjelenések is, gyermekeken extrém ritka. A férfiak gyakrabban érintettek, mint a nők. Sötétbőrűeken gyakorlatilag alig fordul elő.
A tumor leginkább a napfénynek tartósan kitett bőrterületeken, az arcon, a füleken, a kopasz fejbőrön, a mellkas, illetve a hát felső részén alakul ki. De esetenként napfénytől védett bőrterületeken is létrejöhet. Általában az ép bőrön fejlődik ki, azaz nem előzi meg létrejöttét valamilyen úgynevezett "rákelőző" jóindulatú daganat.
Mindezekre magyarázatul szolgál, hogy a basalioma hajlamosító tényezői közül a legjelentősebb a tartós fényhatás daganatkeltő hatása. Főképp az UV-B sugarak hatása jelentős. Ezen fényhatás a fehér bőrtípusúaknál fokozottabban érvényesül, ezért hajlamosító tényező az I-III. világos bőrtípusok valamelyikének megléte. A bőrszín genetikailag meghatározott, ezért egyes családokban gyakrabban fordulhat elő.
A basalioma kifejlődése irányába hat ezeken kívül valamely rákkeltő anyag jelenléte az egyén környezetében (pl. arzén az ivóvízben), a valamely okból meggyengült immunvédekezés, ionizáló sugárzás (pl. röntgenkezelés) a kórelőzményben. A röntgenkezelés basaliomakeltő hatása csak 25-35 év elteltével mutatkozik meg.
Idült fekélyek, hegek (pl. égési sérülés után visszamaradó) területén van esély több év után ezen daganattípus kialakulására.
Jó tudni |
A basalioma áttétet igen ritkán ad. Ezen esetek gyakorisága kisebb, mint az esetek 0,1 százaléka. Ez főként idős és/vagy legyengült egyéneken fordulhat elő. Ezen esetekben csontáttét alakulhat ki. |
A basalioma típusai
A basaliomának több klinikai formája létezik:
A noduláris típusra jellemző, hogy egy a bőrből kissé kiemelkedő, jellegzetesen gyöngyházfényű szegélyű, közepén eleinte fénylő, majd kifekélyesedő csomó jelenik meg. Felületén pörk képződik, amely időnként leesik, majd újraképződik, időközben a seb mérete lassan nő, a tumor fokozatosan terjed elroncsolva a környező szöveteket. Ez különösen szemkörnyéki elhelyezkedés esetén lehet veszélyes.
Létezik úgynevezett felületes basalioma forma is, amelyre jellemző, hogy egyszerre több van jelen belőle általában a hát bőrén. Ilyenkor éles szélű, halványrózsaszínű foltokat látunk, ami a szélek felé terjed, szélein gyöngyházfényű, közepe néha kisebesedhet, majd hegesedhet.
A daganat "színes" formája (pigmentált basalioma) esetében egyenetlen, sötétszürke növedéket látunk. Fontos az elkülönítése a melanoma malignumtól. Ezeken kívül több ritka klinikai variáns különíthető el.
A basalioma kezelése, kilátásai
Kezelésére igen sokféle mód létezik. A leghatásosabb még napjainkban is a sebészi kimetszés. Kiterjedt daganat esetén plasztikai sebészeti megoldás válhat szükségessé az eltávolítást követően visszamaradó nagyméretű szövethiány fedésére.
A kicsi, felületes basaliomák eltávolíthatóak folyékony nitrogénes fagyasztással vagy elektromos sebészeti technikával, citosztatikus és immunmódosító, speciális hatású kenőcsök segítségével. Egyre több centrum alkalmazza az úgynevezett fotodinámiás terápiát (PDT).
Műtét szempontjából nagy veszélynek kitett, nem operálható idős betegeken, gyakran kiújuló daganatoknál időnként indokolt röntgenbesugárzás alkalmazása, az utóbbi években pedig szisztémás gyógyszeres kezelés is jó eredményeket mutat.
A kezelt basalioma prognózisa jó, mivel áttétet gyakorlatilag nem ad. Viszont terápia nélkül igen kiterjedtté válhat, nagy roncsolást okozhat. Irodalmi adatok szerint a daganat kiújulására körülbelül 5 százalékban lehet számítani, főképp az arci tumoroknál.
Ellenőrzésre 2, 6 és 12 hónappal az eltávolítást követően kerül sor, majd 5 éven át legalább évente. A megelőzés szempontjából pedig a fényvédelem a legfontosabb, amelyet már gyermekkorban el kell kezdeni.
Bővebben A bőrdaganatok sebészi eltávolítása, helyi ellátása
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos