Vitiligo és társbetegségei
A vitiligo nevű melaninhiányos betegséget gyakran egyszerű kozmetikai problémaként kezelik, pedig ennél összetettebb kórkép. Bár kialakulásának pontos okai nem tisztázottak, a legszélesebb körben elfogadott hipotézis szerint autoimmun betegség, melyhez több más kórkép is társulhat.
A vitiligo fehérfolt-betegség, vagy foltos festékhiány néven is ismert elváltozás, melynek során a bőr foltokban veszíti el barnaságát. A folyamatot a bőr színét adó melanin hiánya okozza: a festékanyagot előállító sejtek elhalnak, vagy működésük leáll, melynek következtében a bőrön egyre növekvő kiterjedésű fehér foltok jelennek meg. A betegség első jelei rendszerint az arcon vagy a kézfejeken jelentkeznek.
A betegek életében nagy lelki terhet jelent a foltok viselése. A vitiligo nem fertőz, de ennek ellenére jelentősen megnehezíti a közösségbe való beilleszkedést, munkavállalást. A pszichés következmények mellett egészségügyi vonzatai is jelentősek, a vitiligo gyakran jár együtt egyéb betegségekkel.
Valószínűleg autoimmun folyamat eredménye
Egyes álláspontok szerint autoimmun folyamatok eredményeként jelennek meg a bőrön a fehér foltok, vagyis a szervezet maga zavarja meg a pigmentsejtek működését. Erre utal, hogy sokszor más autoimmun betegség mellett bukkan fel a vitiligo, illetve társbetegségek is kísérhetik. Kutatások szerint a vitiligós betegek 23 százalékánál fordul elő valamilyen autoimmun betegség is.
A vitiligo gyakran fordul elő együtt a következő kórképekkel:
- autoimmun pajzsmirigybetegség,
- rheumatoid arthritis (RA),
- gyulladásos bélbetegségek (IBD),
- pikkelysömör (psoriasis),
- lupusz (SLE),
- foltos hajhullás (alopecia areata)
- 1-es típusú cukorbetegség,
- Sjögren-szindróma,
- uveitis (egy autoimmun szemgyulladás)
- Addison-kór (idült mellékvesekéreg-elégtelenség),
- autoimmun eredetű gyomorhurut (gastritis), vagy
- vészes vérszegénység.
A különböző autoimmun társbetegségek számos szervet érinthetnek, jelentkezhetnek mozgásszervi, bőrgyógyászati, hormonális (endokrin), neurológiai, szemészeti vagy emésztőszervi panaszként is. Az autoimmun betegségek valamelyikében szenvedő betegek vitiligós tünetei kifejezettebbek, erőteljesebbek.
A vitiligo további társbetegségei
A vitiligo előfordulása összefüggést mutat más, nem autoimmun betegségekkel is. Ezek között szerepel:
- ekcéma (atópiás dermatitis),
- zöld hályog (glaukóma),
- metabolikus szindróma: elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség.
Ezeken felül a vitiligo jelentette pszichés teher miatt átlag fölötti a vitiligo által érintett betegekben a depresszió, a szorongás és az alvászavar előfordulása.
Nem minden folt vitiligo
A vitiligo kezdeti tünetei nemcsak a bőrön – elsőként rendszerint az arcon és\vagy kézfejeken – jelentkezhetnek. Figyelmeztető jel lehet a haj idő előtti – 35 év alatt történő - őszülése, vagy férfiaknál a bajusz, vagy szakáll területén tapasztalt hasonló jelenség. A bőrön jelentkező fehér foltok eredete sok esetben egészen más okokra vezethető vissza – magyarázza az Immunközpont orvosa.
Panaszok esetén a mielőbbi orvosi vizsgálat azért is indokolt, mert foltokban jelentkező festékhiányt okozhatnak például bizonyos bőrrák típusok is: a pikkelyes sejt karcinóma (SCC), vagy aktinikus keratózis (a hámsejtek reakciója a kóros napfény hatására, daganatmegelőző állapot).
Főként a háton és a mellkason megjelenő fehér foltokat okozhat a napgombának nevezett bőrbetegség is. A gomba által termelt anyag gátolja a melanociták működését, ezért napozást követően a gombától károsított részeken elmarad a barnulás. Egyéb bőrbetegségek, például a már említett pikkelysömör vagy ekcéma is okozhat a vitiligótól függetlenül foltokban jelentkező bőrelváltozásokat.
Tovább Vitiligo - Tünetek, okok, kezelés
WEBBeteg összeállítás
Források: Dr. Kádár János belgyógyász, immunológus - Immunközpont; Vitiligo and associated comorbidities - Frontiers