Csodaszerek a világhálón: vége a hajhullásnak és az őszülésnek?
Terjed a világhálón, mint a vírus. Akárhová lépek, legyen az a közösségi oldal vagy egy hírportál kezdőlapja, mindenütt jelen van a termék reklámszövege. Azt hirdetik, hogy megtalálták a 100 százalékig természetes gyógymódot, ami véget vet a hajhullásnak és revitalizálja a hajgyökereket. Hihetünk az ilyen reklámszövegeknek? Valóban van mindenkinek ajánlható készítmény?
Az említett, egyébként az interneten megrendelhető szer a korábban még soha nem használt, erőteljes, komplex összetevőinek, egy sor igen ritka gyógynövénynek, illetve vitaminoknak köszönheti csodatévő hatását. Azt ígérik a honlapukon, hogy a szer meggyógyítja a fejbőrt, beindítja a hajnövekedés folyamatát nőknél és férfiaknál egyaránt. Sőt, azt is lehetővé teszi, hogy az újonnan kinövő haj ugyanolyan színű legyen, mint amilyen a haj eredeti színe, még akkor is, ha már elkezdődött az őszülés.
Dr. Gáspár Krisztián bőrgyógyász szakorvos a WEBBeteg.hu portálnak elmondta: általában semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá ezeknek a recept nélkül kapható szereknek a hatékonyságát. Az a probléma ezekkel a készítményekkel, hogy az adott hatóanyagokkal nem történtek a nyugati orvoslás által elfogadott klinikai vizsgálatok kritériumainak megfelelő kipróbálások, tesztelések a konkrét indikációban, így hajhullás esetén.
Vannak olyan termékek, amelyek 5-6 vagy éppen egy tucat összetevőből állnak, ezeket a hatóanyagokat kellene vizsgálni: egyenként, majd együttesen milyen hatást eredményeznek. Megnéztük: az egyik készítmény honlapján ezeket az összetevőket említik: fűrészpálma, a páfrányfenyő néven is ismert Ginkgo Biloba, szőlőmag kivonat, keratin, magnézium, valamint igen ritka gyógynövények.
Mikor okoz gondot? |
Napi 100-150 hajszál kihullása teljesen normálisnak tekinthető, ez a haj természetes cserélődése. Az átlagban napi 150 szál feletti hajveszteség esetén azonban már érdemes gyanakodni és orvoshoz fordulni. |
A WEBBeteg.hu korábbi cikkeit szemlézve kiderül: az erős haj az egészséges hajhagymánál kezdődik. A tápanyagokat a kis véredényeken keresztül a vérünk szállítja, egészen a hajhagymákig. A hajállomány képződése a hajhagymából indul ki, ezért nagyon sok tápanyagra (vitaminra, ásványi anyagra, fehérjére) van szüksége.
Néhány hasznos összetevő
A-vitamin
Az A-vitamin a haj növekedéséhez szükséges. Sem hiánya, sem túlzott bevitele nem tesz jót. Előbbi zavart okoz, utóbbi pedig hajhulláshoz vezethet. A-vitamin hiány esetén a bőr és egyéb hámrétegek megváltoznak, berepedeznek, a bőr megvastagszik a szőrtüszők körül, érdessé, szárazzá, pikkelyesen hámlóvá válik, emiatt a bőrfertőzésekkel szemben is fogékonyabbak lehetünk. Az A-vitamin, valamint elővitaminja a béta-karotin megtalálható a sárgarépában, a céklában, a sütőtökben vagy éppen a káposztában.
B-vitaminok
Ezek a vitaminok a faggyúmirigyek működését szabályozzák, szerepük van a hajhagyma anyagcsere-folyamataiban. Védenek a gyulladásoktól, egészségesen tartják a fejbőrt.
Vas
Ez a nyomelem felelős a vérben az oxigén szállításáért, ezzel együtt a sejtek energiaellátásáért is. Hiányában a hajszálon szerkezeti sérülések alakulnak ki, és hajhullás is bekövetkezhet.
Magnézium
A magnézium az idegrendszer sejtjeinek működésén túl a csontok és fogak felépítésében is részt vesz a kalcium mellett. A sejtek hártyájának áteresztőképességét is szabályozza, hatására az érfalak rugalmassága nő, a szívizom összehúzódó képessége javul, és csökken a ritmuszavarhoz vezető állapot kialakulásának valószínűsége.
Arról, hogy hatásos lenne hajhullás ellen, nem találtunk megfelelő és alapos információt, azt viszont jó, ha megjegyezzük, hogy a hatékonyság érdekében a magnéziummal együtt érdemes szedni a kalciumot, amely bizony erősíti hajunk szerkezetét, körmeinket, ráadásul jótékony hatású napallergia és más allergiás megbetegedések esetében is.
A már említett - egyébként memóriajavító - Ginkgo Biloba, illetve a szőlőmag kivonata (a legfrissebb kutatások a daganatos betegségekre vonatkoznak) hatásos-e a hajszálakra, a hajnövekedésre, nem találtunk megbízható forrást.
Mindenre jó?
Dr. Gáspár Krisztián úgy véli: amiről azt írják, hogy "mindenre jó csodaszer", vagy valami hasonlót, az már önmagában is sántító kijelentés. - Engem, mint szakmabelit csak megnevettet, de mást éppen becsaphat, költséges félrevezetésekről lehet szó.
A hajhullásnak számos oka van, ezért nem is létezik olyan szer, ami annak minden formájában és mindenkinek megfelelő. A szakember azt tanácsolja, mielőtt bárki mindenféle csodaszerrel próbálkozna, keressen fel egy bőrgyógyászt.
Mielőtt a világhálón vásárolunk... |
|
Hajhullás: mi állhat a háttérben?
A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátlók, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak is szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában.
A hajhullás lehet átmeneti vagy hosszan tartó folyamat. Az átmeneti hajhullás könnyen kezelhető, ha felismerjük az okokat.
Milyen vizsgálatokkal deríthető ki a hajhullás oka?
- A hajhullás orvosi vizsgálata során alkalmazható a tichogram: kihúznak 50 szál hajat és a hajvég szerkezetéből következtetnek arra, hogy élő-e a szőrtüszője vagy már elengedte a fejbőrt. De erre a haj egyszerű húzásos tesztjével is lehet következtetni.
- A hajas fejbőrt nagyítóval is vizsgálják, gyulladást, illetve egyéb bőrbetegséget keresnek rajta. Ha gyulladást fedeznek fel, szövettani mintát vesznek a szőrtüszőből és megállapítják a betegség természetét.
- Trichoszkóppal megmérik a hajszálak vastagságát és a szőrtüszők sűrűségét.
- Ezek mellett kikérdezik a bőrgyógyászok a pácienset korábbi betegségeiről, beszedett gyógyszereiről. (Forrás: DE Egészségcentrum)
A hajhullás eredetének megtalálása után igyekeznek az orvosok felszámolni az okot, ezután hajnövekedést serkentő szereket is felírhatnak, de nem minden problémára és nem bárkinek. Gyorsan és látványosan, és ami a legfontosabb, mindenki számára egyformán ható hajnövesztő szerrel nem rendelkeznek a bőrgyógyászok.
- Női típusú hajhullás esetén, ha vitamin, illetve ásványianyag-hiány (például A, B-vitamin hiány, cink- vagy vashiány) okozta a hajvesztést, vitaminpótlásnál látványosan növekedésnek indul a haj.
- Férfias típusú hajhullásnál (ami nőknél is jelentkezhet) általában késleltetni lehet a problémát, de csodát ne várjunk.
Az őszülésről |
Az őszülést nem más okozza, mint a masszív hidrogén-peroxid felhalmozódása, amely a szőrtüszők elkopása következtében lép fel. A peroxid gátolja a melanin normális szintézisét, amely hajunk természetes pigmentációjáért felelős. Még több információ |
(WEBBeteg - Tóth András újságíró)