A bőrgomba tünetei és hajlamosító tényezői
A bőrgombásodás napjainkban gyakori jelenség. Egyes gombafélék környezetünk természetes részei, amelyek csak akkor okoznak betegséget, ha szaporodásukhoz kedvező feltételeket biztosítunk, és legyengült szervezetünk nem képes ellenük védekezni.
Bőrgomba - A téma cikkei |
2/1 A bőrgomba tünetei és hajlamosító tényezői 2/2 A bőrgomba diagnózisa, kezelése és megelőzése |
A betegséget olyan kórokozó, mikroszkopikus méretű gombafajok okozzák, melyek a bőr felszínét, annak életjelenségeket nem mutató részeit – a hám felső szarurétegét, a hajat, a testszőrzetet és a körmöket – támadják meg elsősorban, de előfordulhat (például legyengült szervezet esetén), hogy mélyebbre, a bőr alatti szövetekbe is behatolnak. Testi kontaktus, közvetlen érintkezés útján terjed, tárgyak jellemzően nem közvetítik a gombás fertőzéseket.
A bőrgomba tünetei
A különböző fajok jellemzően más-más testrészeket betegítenek meg. Egyes esetekben kifejezett gyulladásos jelenségeket okoznak, úgymint az érintett bőrterület kipirosodása, fájdalma, duzzanata, melegsége, valamint kialakulhatnak fájdalmas hólyagok vagy nedvező felrakódások. Más esetekben a gombás megbetegedés szinte nem is ismerhető fel, csak kissé kiemelkedő szélű, időnként hámló foltok tapasztalhatók a bőr érintett területein.
Gyulladásos bőrgomba lábujjon
Külön érdemes foglalkozni a Candida (albicans) nevű gombával, mely napjainkban „divatos” betegségnek számít. Ez a gomba mindenütt előfordul (szájüreg, emésztőrendszer), betegséget viszont csak akkor okoz, ha számára kedvező környezetben szaporodásnak indulhat. Leggyakrabban bőrtüneteket vált ki, de legyengült beteg esetén a szervezetbe bekerülve szisztémás betegséget okozhat, melynek kezelése igen nehéz.
A Candida-fertőzések |
A Candida albicans a normál flóra résztvevője. Az egészséges szervezetben igen ritkán fordul elő az enyhe lefolyású betegségekért felelős kórokozó, ám a legyengült immunrendszerű betegeknél súlyos, gyakran végzetes kórfolyamot indíthat el. Igen változatos tüneteket okozhat: a hajlatokban (pl.: hónalj, combhajlat) piros, nedvedző foltokat eredményezhet, a nemi szerveken égő érzés, viszketés jelentkezhet és több-kevesebb váladékozás, nők esetében hüvelyi folyás tapasztalható. A szájpenész kisgyermekek körében gyakori: fehér krémszerű foltos felrakódás a nyelven és a szájnyálkahártyán. A fertőzés megjelenhet láb- és körömgombaformában is. Részletesen A Candida-fertőzések fajtái |
Bőrgomba - Gyakori kérdések |
1. Orvos nélkül kezelhetem? Piros szélű, kissé hámló folt, belseje világosabb. Nem viszket, de zavaró és szeretném megszüntetni. Orvoshoz nem szeretnék elmenni, mivel intim helyen van. Mivel kezelhetném? 2. Miért edzés után jön ki? Ha jobban leizzadok, például edzésen, és nem fürdök le rögtön, akkor újra előjön, ami nagyon kellemetlen, fehér foltokat hagy a napbarnított bőrömön. Mi lehet az oka? 3. Bőrgomba várandósság alatt? Lehetséges, hogy már várandós vagyok, így mielőtt a krémhez nyúltam elolvastam a kezelési útmutatót, amely ilyenkor nem ajánlja az alkalmazását. Mit használhatnék helyette? |
Különböző testrészeken, különböző jellegzetes jegyekkel jelentkezhet a betegség:
-
Arcon - Jellegzetes rózsaszín, kör alakú, hámló elváltozások utalnak, melynek széle kiemelkedő. Gyakran az alakja spirális formát ölt, mivel a jelenség közepe kezd hamarabb gyógyulni, míg a széli részek felé tovább terjed a betegség.
-
Fejbőrön és hajon - Leginkább gyermekeken fordul elő, hazánkban ritka. A fertőzés macskáról terjed az emberre. Megjelenésében lehet apró, hámló, félig megkopaszodott foltok csoportja a hajas fejbőr területén (a hajszálak kettétörnek, így az érintett helyeken rövidebb haj figyelhető meg), érinthet kis területeket, míg ritkán az egész fejbőrön jelen lehet. Máskor nagyobb fokú gyulladás alakul ki, a fertőzött hajszálak tövestől kihullanak, kopasz foltokat hagyva maguk után.
-
Lábon és lábujjakon - Sűrűn előfordul, legtöbb esetben a 3. és 4. lábujjak között kezdődik, majd kezelés hiányában a talp és a körmök felé terjed. Az érintett bőrterület felázott küllemű, lehet hólyagos, gyakran hámlik az elváltozás széle. Típusos esetben kínzó viszketés tapasztalható, a beteg bőrterület fájdalmas is lehet.
Bővebben A lábgomba és tünetei
-
Körmön - Kialakulhat a már említett lábgombásodás talaján, de lehet önálló megbetegedés is, ezáltal a lábujjkörmök érintettsége sokkal gyakoribb, mint a kézujjkörmök megbetegedése. Jellemzően a köröm megvastagszik, fényvesztetté válik, alatta vastag szaruréteg gyűlik fel, mely a körömlemez úgynevezett szabad szélénél jól látható. A körömlemez eltávolodik a körömágytól: súlyos, nem kezelt esetekben a körömágy érintettsége miatt a köröm el is pusztulhat.
Bővebben A körömgomba tünetei és kezelése -
Nyakon, mellkason és hason - Az úgynevezett pityriasis nevű bőrgombásodás elszíneződött, panaszt nem okozó kisebb-nagyobb foltokkal jelentkezik, általában a nyak, mellkas és has bőrén. A foltok színe a fehértől a barnáig bármilyen árnyalatú lehet. Fiatal felnőttkorban gyakori jelenség. Jellemző, hogy napsütés hatására a megbetegedett bőrterületek nem barnulnak le.
Ez is érdekelheti A pityriasis formái
A bőrgomba kialakulására hajlamosító tényezők
Az immunrendszer működésének megváltozása és gyengülése miatt gombás megbetegedésekre általánosságban a következők hajlamosítanak, elsősorban a candidiasis esetében:
- Nedves, nehezen tisztán tartható bőrfelületek.
- Nem megfelelő higiénia, nem kellően higiénikus nyilvános helyek.
- Szájon át szedett antibiotikumok és úgynevezett szteroidkészítmények.
- Leromlott és legyengült állapot.
- Elhízás.
- Cukorbetegség.
- Hormonális betegségek.
- Terhesség.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos
Lektorálta: Dr. Reinhardt István