Mi a különbség a körömgomba elleni készítmények között?
A körömgomba egy nagyon makacs fertőzés, mely érintheti a lábujj és a kéz körmeit is. Számos olyan, vény nélkül kapható készítmény reklámjával találkozhatunk, melyek gyors megoldást ígérnek a körömgomba-fertőzés felszámolására. Mit kell tudni ezekről a készítményekről, mi alapján választhatunk?
Körömgomba - A téma cikkei |
1/2 A körömgomba tünetei, okai és kezelése 2/2 A körömgomba elleni készítményekről |
A körömbomba következtében a körömlemez elszíneződik, elveszíti fényét, megvastagszik, morzsalékonnyá lesz, végső soron a köröm deformáltsága is kialakul. A gombásodás azonban nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem egy fertőzési kapu, ami az egész szervezetet veszélyeztetheti, ezért mindenképp kezelést igényel.
Mi a különbség a vény nélkül kapható körömgomba-ellenes készítmények között?
A körömgomba kezelésére számos vény nélkül kapható készítmény van forgalomban. Valamennyi készítmény klinikailag igazolt hatással rendelkezik. A gyógyszeres készítmények között találhatunk eltérő kiszerelésűeket (körömlakk, krém, ecsetelő) és a használat gyakoriságában és módjában is különbségek lehetnek. A legfontosabb azonban, hogy a termékek eltérő gombaellenes hatóanyaggal rendelkeznek.
A körömgomba |
Körömgomba akkor fordul elő, mikor gomba támadja meg a kéz vagy a láb körmeit, vagy a körömágyat, a köröm alatti bőrfelületet. A gombák a körmöt az azt körülvevő bőr sérülésén keresztül, illetve a köröm és körömágy közötti nyíláson át támadják meg. |
Sokan egy-egy reklám megnézésén felbuzdulva azt gondolják, hogy a fertőzés mindössze pár hét alatt megszüntethető. Nyilvánvalóan a sikeres kezelés függ a fertőzés súlyosságától, azonban le kell szögezni, hogy aki szeretné megszüntetni körömgombáját hosszas kezelésre számíthat, függetlenül a választott hatóanyagtól és terméktől. A kezelést egészen addig kell folytatni, míg a tünetek maradéktalanul el nem múlnak, ennek eléréséig pedig hosszas kezelési időtartam szükséges (több hónap, 3-12 hónap is).
Sokan azért csalódnak a megvásárolt termékben, mert nincsenek tisztában a kezelés sikerességét biztosító rendszerességgel és egyéb, életmódot befolyásoló óvintézkedésekkel (lábbelik fertőtlenítése, külön törülköző használata, adott esetben a termékhez mellékelt reszelő személyre szabott használata, közös higiéniás helyiségek használata megfelelő védelemmel).
Bár a készítmények egy része gyorsan elkezdi kifejteni a hatását, ami fontos a mielőbbi gyógyulás érdekében, ez nem jelenti azt, hogy pár napon belül meg is szünteti a gombásodást.
Ciklopirox. A ciklopirox hatóanyag klinikai kutatások szerint hatékony a köröm gombás fertőzését előidéző valamennyi fertőző ágensre. A körömlemezeken áthatolva már az első alkalmazást követő 48 órán belül kifejti gombaölő hatását. A hatásmechanizmus lényege, hogy felhalmozódik a gombasejtekben és megakadályozza azokban a sejtépítő anyagok felvételét, így azok elhalnak. Ciklopirox hatóanyag több vény nélkül kapható termékben is elérhető.
Amorolfine. Az amorolfine hatóanyag helyileg alkalmazható gombaellenes szer. A hatóanyagot több vény nélkül elérhető készítmény is tartalmazza. Hatásmechanizmusának lényege, hogy a gombák sejtmembránját változtatja meg, így fejti gombaölő, illetve szaporodást gátló hatását. A készítmények segítik a hatóanyag körömlemezekbe jutását, további előnyük, hogy a körömágyban nehezen elérhető gombákra is hatnak.
Bifonazole. A bifonazole hatóanyag abban különbözik egyéb gombaellenes szerektől, hogy két, eltérő szinten is gátolja a patogén gombák bioszintézisét. A jelenleg kapható körömgomba-ellenes készítmények közül egy tartalmazza ezt a hatóanyagot. A terápia két fázisból áll, az első fázisban (1-2 hét) egy carbamid tartalmú kenőcs segítségével eltávolítandó a beteg köröm. Ezután következik a bifonazole hatóanyag tartalmú kezelés.
Számos vény nélküli körömgomba-ellenes készítmény közül választhatunk tehát, azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy mennyire vagyunk képesek az adott készítmény igényelte terápiahűséget betartani (napi többször, vagy pusztán csak hetente tudunk időt szakítani a fertőzött terület kezelésére). Amennyiben nem az előírások szerinti rendszerességgel vagy időtartamig használjuk a készítményeket, nem lesznek hosszabb távon hatásosak.
Mindenkinek az tanácsolható – mivel a választék széles –, hogy kérdezze meg gyógyszerészét vagy kezelő orvosát a saját igényei és teherbírásai ismeretében arról, hogy melyik termék lesz számára a leginkább testhezálló.
Mikor forduljon orvoshoz?
A vény nélkül megvásárolható körömgomba-ellenes készítményekben közös, hogy nagyon súlyos körömgomba fertőzést nem tudnak megszüntetni (pl. ha 2 körömnél több érintett a fertőzéssel). Ilyen esetekben szükség lehet szájon át szedendő, azaz belsőleg ható vényköteles gyógyszerek alkalmazására.
Érdemes orvoshoz fordulni akkor is, ha a vény nélkül kapható készítmények helyes és megfelelő ideig tartó alkalmazása ellenére sem tapasztalható javulás, vagy a tünetek súlyosbodnak, illetve újabb köröm lesz fertőzött.
Tovább Elváltozások a körmön - Mire utalnak?
Forrás: WEBBeteg
Szerzők: Dr. Gócs Nelli, gyógyszerész, Magyar Zsuzsa