Narancsbőr elleni orvosi tanácsok

Dr. Lajtos Melinda
szerző: Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A narancsbőr (cellulit) legfőbb oka a vér- és nyirokkeringés funkcionális zavara, a hajszálerek falán keresztül több folyadék jut ki a sejtek közé, lassul a visszaszívódás és elszállítás, ami ödémához vezet. Már egy egész sereg cég próbál segíteni a nők millióit érintő problémán, a narancsbőr eltüntetésére igyekszik megoldást találni.

A nők 95 százalékának van narancsbőre, legyen fiatal vagy idős, sovány vagy telt alkatú. Főleg a strandszezon kezdetén kerül a fókuszpontba a narancsbőr, amikor is sokan kezdik felvenni a harcot ellene és minden csodaszert kipróbálnak, hogy megszabaduljanak tőle. Csökkentésére és megelőzésére már nagyon sokfajta stratégia létezik.

Hogyan és miért alakulhat ki a narancsbőr? Mit lehet ellene tenni?

A szervezetünk által fel nem használt cukor zsír formájában raktározódik el a bőr sejtjeiben, és felhalmozódik a kötőszövetekben. Ezek az energiatároló sejtek megduzzadnak, és a bőr felszíne felé türemkednek. A kötőszövet rugalmassága is csökken, amelynek köszönhetően a bőr egyenetlenné válik.

Mégis a narancsbőr legfőbb oka a vér- és nyirokkeringés funkcionális zavara, amelynek köszönhetően a hajszálerek falán keresztül több folyadék jut ki a sejtek közzé, lassul a visszaszívódás és elszállítás, ami ödémához vezet. A folyamat hátterében a helytelen táplálkozás és mozgáshiány mellett hormonális és genetikai okai is lehetnek. Nem véletlen, hogy elsősorban a comb és csípő területén jelentkezik, hiszen a szervezet zsírtartaléka itt a legnagyobb és ezzel hozzájárul a tipikus nőies alak megformálásához is.

A narancsbőr (cellulit) stádiumai

A cellulit elváltozásnak három stádiuma van.

  • Az első stádiumban a bőrfelszín még teljesen sima mind álló mind fekvő helyzetben, azonban ha közelebbről megvizsgáljuk a bőr széthúzásával az aktuális területet, akkor már láthatóvá válnak a kis gödröcskék.
  • A második stádiumban már álló helyzetben is jelentkezik a bőregyenetlenség, de fekve még simának tűnik.
  • A harmadik stádiumban állandósul a "matracjelenség".

Nagy különbségek lehetnek a nők között, hogy kinek milyen kiterjedésű és fokozatú a narancsbőre, melyben szerepe van az elhízásnak és a felborult férfi nemi hormon-háztartásnak is.

Mi vezet a narancsbőr kialakulásához?

Az első helyen áll a rossz, rendszertelen táplálkozási szokás, a zsírban és kalóriában gazdag tápanyagbevitel, amelynek a legnagyobb részét a vacsoránál sikerül elfogyasztani. A bevitt mennyiség nagy része pedig ránk rakódik, és később már nehezen tudjuk lemozogni, főleg ha ülő munkát végzünk egész nap és estére már nincs erőnk és kedvünk konditeremben izzadni.

Hozzájárul még a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, stressz. Ha az anyagcserénk felborul, az hajlamosít minket a narancsbőr kialakulása mellett a megemelkedett vérzsírszintre, a magas vérnyomásra, a cukorbetegségre és a köszvényre is. Ezek a betegségek pedig még tovább rontják a kis artériás erekben és a nyirokerekben a keringést. Rizikófaktort jelentenek még a különböző gyógyszerek, hormonkészítmények (fogamzásgátlók) és vitaminok.

Hasznos tipp narancsbőr ellen!

Sportolással nagyon sokat lehet javítani a narancsbőrön. A futás jó ötlet, főleg úgy ha vásárol olyan testhez simuló nadrágot, amelyben fokozódik a vérkeringés és így az anyagcsere intenzitása is növekszik. A narancsbőr ellen a folyamatos masszázs, a bő folyadék, a váltott hideg-meleg vizes tusolás is segíthet!

El lehet tüntetni? Tippek narancsbőr ellen

A narancsbőr csökkentésére és megelőzésére már nagyon sokfajta stratégia létezik, mégis óriási erőfeszítések árán sikerül egy-egy centit lefaragni és kisimítani az érintett területeket.

Aki felveszi a harcot ellene, fontos, hogy kitartó és türelmes legyen, és persze nem árt, ha a pénztárcája is jó vastag, mivel anyagilag is elég megterhelő vállalkozás.

Mielőtt megvesszük az első karcsúsító gélt és betérünk valamely masszázs szalonba, érdemesebb előbb az életvitelünkön változtatni, mivel csak így érhetünk el tartós eredményt.

Kezdjük a megfelelő táplálkozással, amely legyen rendszeres, vagyis napi ötszöri étkezés. Korlátozni kell a "látható" cukor fogyasztását, inkább reggelire együnk péksüteményt, kenyeret, amelyet így egész nap éget el a szervezetünk. Minél több zöldséget és gyümölcsöt együnk, főleg csokoládé és chips helyett, emellett fontos a napi 2-3 liter nem cukros folyadék bevitele is.

A rendszeres testmozgás is elengedhetetlen. Az ideális hetente 3-4 órát mozogni, de nem egyszerre, hanem az egész hétre elosztva. Hetente egyszer menjünk el szaunázni. Ezután jöhetnek a különféle krémek, gélek, illóolajok, gyógyteák, tekercselések, gumiharisnyák, masszázs módok, ultrahangos terápiák, fényterápiák és vákuumkezelés, amelyek hatékonyságát mindenki maga tapasztalhatja csak meg. Mindezekről bővebben a média által már másról sem szóló hirdetések adnak felvilágosítást.

Dr. Lajtos MelindaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lajtos Melinda

Cikkajánló

Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
Oxygen Medical - Dr. Boros-Gyevi Márta, bőrgyógyász, kozmetológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség