Pattanások a háton - Mit tehetek ellene?

szerző: Molnár Judit, újságíró-szerkesztő - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A pattanások nem csupán az arcon jelentkezhetnek. Sok esetben a test többi részén, főként a háton, törzsön, vállon, mellkason, nyakon, farpofákon vagy a felkaron is előfordul ez a kellemetlen és esztétikailag is zavaró bőrprobléma. Ugyan a legtöbb esetben a pattanások genetikai vagy hormonális okokra vezethetők vissza, van néhány tényező, melyet érdemes szem előtt tartania, ha ezzel a problémával küzd.

A háton megjelenő pattanások az aknés bőrrel rendelkezők 60%-át érintik, ami egyaránt érinti mindkét nemet, ugyanakkor férfiaknál gyakrabban fordul elő. Tinédzserkorban és felnőtteknél is megfigyelhető.

Ezt olvasta már? Az aknés bőr kezelése

Mi állhat a háton lévő pattanások hátterében?

A kiváltó okok megegyeznek azokkal, amik pattanásos arcbőrt eredményeznek, vagyis az alábbi három fő tényezővel:

  • túlzott faggyútermelés, melynek hátterében legtöbbször az androgén hormon túltermelődése áll

  • a szőrtüsző fokozott hámképződése, amely nem megfelelő hámlással társul, így akadályozza a faggyú kiürülését

  • bizonyos baktériumok elszaporodása.

Emellett jelentős szerepe van a genetikai adottságoknak is, amik meghatározzák a bőr típusát, a pórusok nagyságát és tágasságát, illetve a bőrproblémákra való hajlamot.

A háton megjelenő pattanások típusai

Az arcbőrhöz hasonlóan a test többi részén lévő pattanások esetén is több típust különíthetünk el:

  • Zárt komedó: az elhalt hámsejtek és a faggyú eltömítik a szőrtüsző nyílását, melyben felgyülemlik a váladék, így jellegzetes fehér színű, gyulladt pattanásokat okoz.

  • Mitesszer: szintén a faggyú és az elhalt hámsejtek tömítik el a pórusokat, sötét vagy fekete színű pöttyöket okozva a bőrön, azonban ebben az esetben nem záródnak el a szőrtüszők, így a környezet felé is könnyebben ki tudnak ürülni és gyulladást is ritkábban okoznak.

  • Pattanás: a bőr felszínéből kiemelkedő piros, gyulladt kiemelkedés, melyek hátterében bakteriális felülfertőződés vagy szőrtüszőgyulladás áll.

  • Gennyes pattanás (pusztula): az előzőhöz hasonló jelenségek, melyet sárgás vagy fehéres váladékképződés kísér.

  • A bőr rétegei közötti (intracutan) csomó: amikor a pattanás nem a bőr felszínéhez közel alakul ki, hanem a mélyebb rétegben okoz gyulladást, a bőrön jellemzően egy nagyobb, fájdalmas és piros színű csomó alakul ki.

  • Ciszta: ezek a bőr felszíne alatt található gyulladt csomók, amik jellemzően gennyes folyadékkal telt elváltozások. Megjelenésük fájdalommal és hegesedéssel jár együtt.

Mit tehetek a megelőzés érdekében?

Sajnos sok esetben nem lehet befolyásolni a kiváltó okokat (pl. genetika, hormonális problémák), azonban van néhány lehetőség, amellyel csökkenthető a kialakulás vagy kiújulás kockázata:

  • Bizonyos gyógyszerek androgén hormont (férfi nemi hormon) vagy lítiumot tartalmaznak, melyek hozzájárulhatnak a pattanások megjelenéséhez, ezért ilyen készítmények szedésekor konzultáljon a kezelőorvosával a teendőkről és lehetséges alternatívákról.

  • Korlátozza az olaj alapú szépségápolási termékek, pl. testápolók, naptejek, egyéb kozmetikumok háton történő alkalmazását, mert ezek a pattanásos bőrproblémák fellángolásához vezethetnek. Ha teheti, olyan termékeket vásároljon, melyeken szerepel, hogy nem segítik elő a mitesszerek képződését.

  • A tartós nyomás vagy súrlódás is kiválthatja a pattanások megjelenését, ezért érdemes elkerülni a hosszabb fizikai kontaktust a problémás bőrterülettel. Például rendszeres hátizsákviselés vagy különféle sporteszközök is gyulladást okozhatnak, ezért ezeket cserélje le ezeket a használati tárgyakat. Ha erre nincs lehetősége, akkor jól szellőző, természetes anyagból készült (pl. pamut) pólóval enyhítheti a teste és a nyomást gyakorló eszköz közötti súrlódást.

Mi a megoldás, ha már megjelentek a pattanások a hátamon?

Különféle készítmények és bőrápolási praktikák segíthetnek a tünetek mérséklésében és megszüntetésében. Helyi kezelés esetén jó megoldás a benzoil-peroxidot, szalicilsavat vagy ként tartalmazó krémek, pakolások, bőrradír alkalmazása, melyek antibakteriális, illetve gyulladáscsökkentő hatásuknak köszönhetően jó eredménnyel használhatóak a háton lévő pattanások ellen. Amennyiben a tünetek kiváltó oka bakteriális fertőzés, jó megoldás lehet speciálisan bőrproblémákra való antibakteriális oldat kúraszerű használata is, amely elősegíti az aknék gyógyulását.

Fontos azonban a megfelelő bőrápolási szokások elsajátítása is, melyekkel hosszabb távon elejét lehet venni a kellemetlen panaszok visszatérésének. Ehhez hozzátartozik a rendszeres bőrtisztítás a háton is, az edzéseket követő kötelező zuhanyzás, a túlzásba vitt napozás elkerülése.

A tüneteket tovább ronthatja, illetve könnyen hegesedéshez vezet, ha a háton lévő pattanásokat kinyomkodja vagy elkaparja, ezért próbálja meg megállni, és ne nyúljon a gyulladt vagy sebes bőrfelülethez. Ilyenkor jó megoldás lehet olyan sebkezelő készítményt használni, amely fertőtlenítő hatású, illetve nem zárja le a sebet, hanem engedi szabadon lélegezni a bőrt, így nem hátráltatja a sebgyógyulást.

Amennyiben ezek a praktikák sem segítenek a pattanások megszüntetésében, érdemes bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, aki a kiváltó okoknak megfelelő, célzott kezelést tud ajánlani a problémájára.

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
M. J., fordító;
everydayhealth.com
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Dermatica - Peterman Krisztina, gyógykozmetikus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Dermatica - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus

Segítség