A leégés később bosszulja meg magát

Dr. Gál Mónika
szerző: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A napfény sokszor emlegetett áldásos hatása mellett sajnos igen sok veszély forrása. A legismertebb fényártalom a napégés, amelyért főképp a hosszúhullámú UV-B sugarak tehetőek felelőssé.

A leégés téma cikkei

4/1 A leégés - Később bosszulja meg magát
4/2 A leégés hosszú távú veszélyei
4/3 Bőrtípus, bőrszín és a leégés kockázata
4/4 Hogyan kezelhető a napégés?

A napfény okozta ártalmak a főképp a bőrünket és a szemünket érő láthatatlan UV sugarak és a látható fény hatására alakulnak ki. Az UV sugarak mellett számolni kell a napfény harmadik komponensével, az infravörös sugarakkal is, melyek a nap melegítő hatását adják és felelősek lehetnek különböző hőártalmakért, úgymint a napszúrás és a hőguta.

A napégés során kialakuló bőrgyulladás hirtelen jön létre, általában a napfény hatását követően 3-6 óra múlva. Heveny égő érzés, fájdalom kíséretében élénk bőrpír jelentkezik. Súlyosabb formáiban kisebb-nagyobb hólyagok is képződnek, melyek felszakadva nedvező hámhiányokat hozhatnak létre. A súlyos napégés bőrtüneteihez rossz közérzet, hányinger, hányás társulhat.

Hogyan kezeljük a napégette bőrt?

Nagyon fontos ilyenkor a bőr hűtése, a bő folyadékbevitel. A kisebb bőrfelületen kialakult vagy enyhébb napégésre semleges, hűsítő vizes rázókeverékek, vizes bázisú kortikoszteroid krémek a legjobbak és a többszöri hideg folyóvizes hűtés.

Ne használjunk ilyenkor zsíros, tapadós krémeket, pasztákat, a feláztató borogatások és a házi patikákban előforduló gyógynövény készítmények sem javasoltak. Az I. fokú, csak bőrpírral járó napégés a bőr bebarnulásával, hámlás kíséretében néhány nap alatt gyógyul.

Mi a teendő súlyosabb esetekben?

Ha nagyobb bőrfelületet érint a folyamat vagy hólyagképződéssel jár, továbbá rossz általános közérzet kíséri, mindenképpen kórházi, szakorvosi ellátás szükséges. Ilyenkor a hólyagos és hámhiányos területek befertőződését fertőtlenítő, hámosító kenőcsös, steril kötésekkel akadályozzák meg.

Hol magasabb a napégés veszélye?

A napégés súlyosságát a bőrtípus és a fényhatás erőssége és időtartama mellett egyéb tényezők is befolyásolják. Vízparton a vízfelület tükröző hatása miatt, valamint a magaslati helyeken is az UV index magasabb, így a napégés gyakrabban fordul elő.

Egyes esetekben tetanusz elleni emlékeztető oltás vagy antibiotikus kezelés is szükséges lehet. A kiterjedten megégett bőrön keresztül nagyfokú lehet a folyadékvesztés, melyet infúziókkal pótolnak ilyen esetekben.

Gyermekek esetében még nagyobb óvatosság javasolt, mivel az ő bőrfelületük testtömegükhöz viszonyított aránya jóval nagyobb, mint a felnőtteké, így kisebb területű napégés is kiszáradáshoz vezethet.

Fényérzékenyítő vegyszerek

Egyes kozmetikumok, külsőlegesen alkalmazott kenőcsök oldatok valamint egyes szájon át szedett gyógyszerek is fényérzékenyíthetik a szervezetet. Ha ezen szerek mellett éri a bőrt napfény, akár néhány perc alatt leéghet, felhólyagosodhat. Ilyen esetekben nagyobb a visszamaradó pigmentfoltoknak is az esélye.

Fototoxikus bőrgyulladásról vagy más néven fotokontakt bőrgyulladásról akkor beszélünk, amikor például dekorkozmetikumok, parfümök, gyógyszertartalmú krémek, kenőcsök, egyes növényi nedvek toxikus módon érzékenyítik a bőrt a napfénnyel szemben. A napégés csak ezeken a körülírt területeken alakul ki, ahol az adott szer érte azt. A gyulladás megszűnte után barna folt marad vissza.

Abban az esetben, amikor a fényérzékenyítő, allergiát kiváltó szer szájon át vagy injekció, infúzió formájában bekerülve a szervezetbe az egész bőrfelület fényérzékenységét váltja ki, szisztémás fotoallergiás reakcióról beszélünk. A napégéshez hasonló, gyakran égő, viszkető tünetek viszont csak azokon a helyeken alakulnak ki, ahol nem fedi ruházat, tehát főleg az arcon, a dekoltázs területén, a karokon. A leggyakrabban a különböző vízhajtók, idegrendszerre ható készítmények, egyes gyulladáscsökkentő gyógyszerek, fogamzásgátlók fényérzékenyítenek.

A napégés későbbi, káros hatásairól

A napfény késői káros hatásai általában a fényártalmat követően hónapokkal, évekkel alakulnak ki. A mélyebb, hólyagos napégés után szeplők, apró pigmentfoltok jelennek meg, melyek tartósan megmaradnak. Fototoxikus bőrgyulladás után a szer alkalmazási helyén éles szélű barna folt marad vissza. Jellegzetes pl. a fül előtti területen, parfüm miatt kialakulva.

Tartós fényhatás, gyakori napozás, napon való munkavégzés a bőr idő előtti öregedését (photoaeging) okozza. A hám megvastagszik, szárazzá, durva tapintatúvá, ráncossá válik. Rajta apró világos és barna foltok, valamint értágulatok jelennek meg. Kialakulhatnak ezenkívül különböző "rákelőző" jóindulatú bőrnövedékek.

Jó tudni

Tévhit, hogy csak a szőke, szeplős, fehér bőrűeket veszélyezteti a napsugárzás. Kétségtelen, hogy jobban kell ügyelniük azoknak, akik nem barnulnak, s hajlamosak a leégésre, ám a bőrrákoktól a barnább bőrűek sem védettek.

Mivel az UV sugarak által okozott apró DNS-károsodások nem mindegyikét képes a szervezet kijavítani, emiatt ezek talaján évekkel később rosszindulatú nemmelanoma bőrtumorok (basalioma, spinalioma) képződhetnek.

A melanoma malignum kialakulásában pedig egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a gyerekkori leégéseknek.

A fényártalmak ideális kezelése a megelőzés lenne. A fényvédelemnek összetettnek kell lennie. Lehetőleg ne menjünk napra a magas UV sugárzásos időszakban. Ha ez elkerülhetetlen, védjük a bőrfelület minél nagyobb részét világos, szellős ruhadarabokkal. Viseljünk kalapot, UV-szűrős napszemüveget.

Vízparton, hegyi sportok alkalmával magas fényvédő faktorszámú krémekkel kenjük be a bőrfelületet. Válasszuk az UV-A tartományban is védő készítményeket.

Tovább Bőrvédelem piciknek - Milyen fényvédő készítményt válasszunk csecsemőknek, kisgyerekeknek?

Dr. Gál Mónika, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász szakorvos

Cikkajánló

Segítség