Hogyan kezelhetők a szőrtüszőgyulladás utáni foltok?

szerző: Dr. Virágh Zsófia, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A szőrtüszőgyulladás (folliculitis) akkor alakul ki, amikor a gyulladás a szőrszál bőr alatti részeit, illetve a szőrszál közvetlen bőrfelszínét érinti. Minél mélyebbre hatol egy gyulladás, annál nagyobb a valószínűsége, hogy maradandó nyomot hagy a bőrön.

A szőrtüszőgyulladás megelőzése

A folliculitis csak szőrrel borított bőrterületeken fordul elő, így a tenyerek és a talpak megkíméltek. Okai lehetnek egyes fertőzések, gyógyszerek, de a napfény hatása és mechanikus okok is kiválthatják a problémát. Ezeken kívül vannak bizonyos hajlamosító tényezők, melyek szerepet játszhatnak a gyulladás kialakulásában, illetve visszatérő panaszokhoz vezethetnek. Ilyen például a fokozott izzadás, a bőr felázása, bőrt dörzsölő ruhadarabok, a borotválkozás, zsíros kozmetikumok használata, az elhízás és a cukorbetegség, valamint a nem megfelelő higiénia.

A szőrtüszőgyulladás és a következtében gyakran kialakuló, maradandó nyomok elkerülése érdekében lehetőleg próbáljuk meg a fent leírt tényezőket elkerülni.

Fontos, hogy cukorbetegség esetén törekedjünk a közel optimális vércukor értékekre, hiszen az ingadozó vércukorszint számos káros hatást gyakorol a szervezetünkre, melyek között szerepel a bőr regenerálódó képességének csökkenése is (ezért gyógyulnak a kisebb és nagyobb sebek is sokkal lasabban a diabéteszes betegeknél).

Kezelés szőrtüszőgyulladás esetén

A felületes folliculitis gyakran önlimitált folyamat, spontán múlik néhány napon belül. A gyulladás észlelésekor javasolt antiszeptikus oldatok helyi használata. Lehetőleg kerüljük a lokális antibiotikum készítményeket, mivel ezek tovább növelik az antibiotikum rezisztenciát.

A mélyebb gyulladásoknál ajánlott szakorvos felkeresése. Nemcsak azért fontos felkeresni az orvost, mert heget hagy hátra, hanem azért is, mert a mély gyulladásból lehet tályog is. A tályog sebészi feltárást igényel. Ezeket az elváltozásokat sokkal könnyebb megelőzni, mint kezelni, ezért nem érdemes elhanyagolni a problémát.

Furunkulus és karbunkulus
Amennyiben a gyulladás a mélyebb szövetekbe hatol, gennyessé válik, furunkulusnak nevezzük. Időnként több egymás melletti szőrtüszőnél is furunkulus alakul ki, ez az összefüggő gyulladt, gennyes elváltozás a karbunkulus, átmérője 3-5 cm is lehet. Furunkulussal és karbunkulussal mindenképp érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, azonban ezek megfelelő kezeléssel is foltokat hátrahagyva gyógyulnak. A furunkulus és kezelése

A szőrtüszőgyulladás után maradó foltok

Bár a folliculitis egy jóindulatú kórkép, mégis megkeserítheti életünket akkor, ha visszatérően jelentkezik vagy egyre kiterjedtebbé válik.

A gyulladás lezajlása után a bőr sötétebb (hiperpigmentáció) vagy világosabb (depigmentáció) elszíneződéssel gyógyulhat. Az enyhébb szőrtüszőgyulladás esetén ezek a foltok néhány hónap alatt elhalványulhatnak.

A bőr mélyebb rétegeibe hatoló gyulladás rendszerint maradandó heggel, bőrszínváltozással vagy bőr egyenetlenséggel jár. Nagy tömött csomók alakulnak ki, melyek heggel és sötét elszíneződéssel gyógyulnak. Gyakori panasz, hogy tartós szőr- vagy hajvesztés alakul ki az érintett területeken (például a szakáll vagy a hajzat környékén).

A kezelésre több eljárás is rendelkezésre áll, de mélyebb gyulladás esetén ezek csak részleges eredménnyel járnak.

  • A sötétebb elszíneződés mértékét bizonyos receptre kapható akne ellenes készítményekkel (pl. azaleinsav, retinol) lehet csökkenteni.
  • A hegek korrekciójában segítség lehet a kémiai hámlasztás és lézeres beavatkozás, azonban a beavatkozás előtt fontos tudni, hogy igazán jól csak az 1 mm-es vagy ennél kisebb, lapos hegek reagálnak a kezelésre. A mély, molyrágás-szerű heg nehezen kezelhető.

Minél sötétebb a bőrünk alapszíne, annál kevesebb az esély, hogy a számunkra tetsző eredményt kapjunk, mert további hiperpigmentáció és depigmentáció várható.

Dr. Virágh Zsófia - New Beauty Orvosi-Esztétikai KözpontForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Virágh Zsófia, bőrgyógyász
New Beauty Orvosi-Esztétikai Központ

Cikkajánló

Szőrtüszőgyulladás
A szőrtüszőgyulladás a szőrtüszőre lokalizálódó gennyes elváltozás. A kiváltó mikroorganizmus a legtöbb esetben a Staphylococcus aureus baktérium. Hogyan tudjuk megelőzni és orvosolni ezt a gyakori problémát?
Gyermekágyi időszak
Gyermekágyi időszak

Új kozmetikum a kismamák higiéniájához. (x)

Alacsony vasszint
Alacsony vasszint

Így ronthatja az életminőséget. (x)

WEBBeteg - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Dr. Müller Mariann
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Virágh Zsófia, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség