Száraz a bőre? Hogyan ápoljuk télen bőrünket?
Télen a bőrünk ellenálló képessége csökken. A kinti csípős hideg és fagyos szél is megviseli, ugyanakkor az alacsony légnedvesség-tartalom miatt a fűtött helyiségekben is könnyebben kiszárad. Mit tehetünk, hogy megóvjuk a kellemetlen panasztól?
A száraz bőr durva tapintású, enyhén be is repedezhet és érdes. Gyakran társul hozzá feszülő érzés és viszketés, elsősorban fürdés, zuhanyzás vagy kézmosás után.
A száraz bőr különféle betegségek tünete is lehet, cikkünkben ezekre nem térünk ki.
Ha a panaszok mögött nem áll betegség, a száraz bőr akkor sem csupán kozmetikai problémát jelent: Ugyanis ha a bőr túl száraz, akkor már nem tudja megfelelően ellátni élettani funkcióját. A bőrnek mint legnagyobb szervünknek sok feladata van:
- Védelmi szerepe van bizonyos külső – fizikai, kémiai, mechanikai – hatásokkal szemben, beleértve az UV-sugárzást is. Maga a bőrünk viszont védtelen az UV-sugarakkal szemben, ezért ne feledkezzünk meg gondoskodni a megfelelő védelméről!
- Szerepe van a testhőmérséklet szabályozásában a bőr alatt futó aprócska vérerek kitágulása és összeszűkülése által, valamint a verejtékkel történő párologtatás révén.
- Szabályozza a vízháztartást (verejtékezés).
- Bőrünk egyben érzékszerv is, hő-, tapintási és fájdalomingereket érzékel.
- Ráadásul még a nonverbális kommunikációban is szerepe van (pl.: elpirulás, elsápadás).
Fontos, hogy mindenki óvja és ápolja bőrét. Az egyébként is száraz, érzékeny bőr pedig még nagyobb odafigyelést igényel.
Mi az oka annak, hogy télen gyakran kiszárad a bőrünk?
A bőr télen gyorsabban kiszárad, mint nyáron.
A bőrünkben lévő sok-sok faggyúmirigy által termelt lipidek természetes zsíros réteget képeznek bőrünkön, ami védi a kiszáradástól és amitől sima marad. A faggyútermelés mértékétől függ, hogy a bőr zsíros, száraz vagy normál.
Ha a hőmérséklet 8 oC alá süllyed, a faggyútermelés mértéke csökken és a bőr természetes védőrétege vékonyabb lesz. Minél hidegebb van, a faggyúmirigyek annál kevesebb zsírt termelnek, sőt, extrém hidegben teljesen le is állhat a működésük.
Ráadásul a fűtött helyiségek száraz levegője és a csekély páratartalmú hideg levegő gyorsan elvonja a nedvességet a bőrfelszínről. A már eleve száraz és érzékeny bőr emiatt érdessé, repedezetté és a szokottnál halványabbá válik.
Mit tehet télen bőre épségének megőrzéséért?
Télen különösen fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítson bőre védelmére a kiszáradással és a váltakozó hőmérsékleti hatásokkal szemben.
Mindenekelőtt akkor, ha a hőmérséklet 8 oC-ra vagy az alá csökken, tanácsos zsíros krémet használni. Hatékonyak lehetnek
- a víz az olajban bázisú zsíros krémek,
- a kozmetikai olajok
- vagy az olaj a vízben bázisú lipidtartalmú krémek.
Olyan terméket válasszon, ami nem tartalmaz sem alkoholt, sem illatanyagot, sem parabént, mivel ezek az anyagok kiszáríthatják a bőrt, illetve allergiás reakciót válthatnak ki. Ezek helyett válasszon olyan termékeket bőre ápolására, amelyek bizonyos védő összetevőket is tartalmaznak, mint például:
- dexpanthenolt,
- allantoint
- vagy húgysavat (urea).
A különösen érzékeny bőrűek számára javasolt bőrgyógyász tanácsát kérni a megfelelő ápoló termékek kiválasztásához.
Amikor odakint hideg és rossz idő van, sokan szívesen vesznek hosszú, meleg (hab)fürdőket, aminek valóban lazító hatása van, de mivel a forró fürdő nedvességet vonhat el a bőrtől, arra ügyeljen, hogy a fürdővíz ne legyen forró (a vízhőmérséklet ne legyen több 37 oC-nál!), és a fürdőzés ne tartson túl soká!
Fürdés és mosakodás után ne dörzsölje a bőrét, hanem finoman itassa fel róla a vizet a törülközővel!
Fürdés és kézmosás után használjon testápolót, láb-, illetve kézkrémet!
Télen kerülje az arcradírozást és a peelinget!
Védje arcbőrét is a kiszáradástól megfelelő krémek alkalmazásával!
Használjon ajakírt is!
A lakás levegőjének páratartalma felnőttek esetében 40-60% között, gyermekeknek pedig 60-70% körül ideális.
Mindezek mellett fordítson kellő figyelmet az egészséges, vitamindús táplálkozásra, a rendszeres mozgásra és szánjon elegendő időt a pihenésre, alvásra is.
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; onmeda.de
Lektorálta: Dr. Vajda Orsolya, háziorvos