Tippek a pikkelysömör téli fellángolása ellen

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus frissítve:

A pikkelysömörrel élők jól ismerik a téli időjárás veszélyeit, hiszen ebben az időszakban gyakrabban kiújulnak a kellemetlen bőrpanaszok. Jó hír, hogy a hideg időjárás és fűtött szoba bőrszárító hatásai ellen több módon is lehet védekezni.

Összefoglaltuk azokat a hasznos tanácsokat, amelyekkel elkerülheti, hogy a téli hónapok a pikkelysömörről szóljanak.

A bőr hidratációja elengedhetetlen

A bőr megfelelő hidratálása enyhíti a bőrpírt és a viszketést, valamint elősegíti a pikkelysömörös tünetek gyógyulását. Minél vastagabb rétegben viszi fel a krémet, az annál nagyobb eséllyel tartja a vizet a bőrben. Használjon hidratáló szappant és gazdag testápoló krémet zuhanyzás és kézmosás után! Válasszon illatmentes változatot az allergiás reakciók elkerülése érdekében!

zt olvasta már? A pikkelysömör tünetei

Ne csak a bőrét, a szervezetét is hidratálja!

Ahhoz, hogy bőre kellőképpen hidratált maradhasson, fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszon. Erre nem csupán a nyári időszakban szükséges odafigyelni, hanem télen is, amikor a szervezet folyadékigénye nem csökken, ugyanakkor a szomjúságérzet nem annyira feltűnő, mint a kánikulában. Onnan tudhatja, hogy elegendő mennyiségű folyadékot fogyasztott, hogy a vizelet színe halványsárga. Élénk vagy sötét színű vizelet esetén a szervezet nem elég hidratált!

Nyugtató fürdő és gyors zuhany

A forró vízzel való hosszú zuhanyzás kiszárítja a bőrt, ezért pikkelysömörrel élő betegeknek nem ajánlott a hosszas fürdőzés. Helyette inkább zuhanyozzon kellemesen meleg vízben mindössze annyi ideig, ami elegendő a szappanozáshoz, majd a leöblítéshez.

A kádban történő fürdés is megengedett, ám inkább csak alkalomszerűen. Ha egy kád meleg vízre vágyik, öntsön egy kis olajat, finomra őrölt zabpelyhet és holt-tengeri sót a fürdővízbe! Áztassa magát 15 percig, hogy az elhalt bőr leázzon és csillapítsa a viszketést, majd fürdés után azonnal kenje be magát hidratáló, bőrápoló krémmel, mely segít a bőrbe zárni a nedvességet!

Ezt olvasta már? A pikkelysömör kezelése

Használjon párásítót

Annak érdekében, hogy sima, puha bőrrel ébredjen, használjon beltéri párásító készüléket a levegő nedvesen tartásához. Használja a hálószobában éjszaka, hogy ellensúlyozza a fűtés szárító hatását. Ne feledkezzen meg a párásító használati utasításnak megfelelően történő tisztításáról sem, hogy elkerülje a baktériumok, gombák elszaporodását a készülékben!

Válasszon természetes összetevőjű, puha anyagokat

A hideg időjárás és a szél irritálhatja, kiszáríthatja a bőrt, és előidézheti a pszoriázis fellángolását, különösen az ízületek pikkelysömörét tehetik még fájdalmasabbá, fellobbantva az ízületi gyulladást. Használjon puha sálat, sapkát és kesztyűt, ha kilép a lakásból, hogy csökkentse az időjárásnak kitett bőrfelületet!

Öltözködjön rétegesen, hogy elkerülje a kimelegedést, mert az izzadás rontja a pikkelysömör tüneteit. Válasszon pamutot a gyapjú, farmer vagy egyéb bőrirritáló anyagok helyett!

Csökkentse a stresszt!

A téli és az ünnepi időszak nem csak örömteli, hanem sok stresszel is jár, mely súlyosbíthatja a pikkelysömörös tüneteket. Hagyjon időt magának a pihenésre! Menjen el egy spa kezelésre, mely hidratálja a bőrt és csökkenti a stresszt. A testmozgás szintén oldja a feszültséget, ami által a tünetek fellángolásának mértéke is csökkenhet.

Figyeljen a hangulatára!

A pikkelysömör depresszióssá teheti a betegséggel élőket. Amennyiben szezonális depresszióban szenved – mely jellemzően az őszi-téli hónapokban fordul elő a kevesebb napfénynek köszönhetően –, ezek a hónapok további kihívást jelenthetnek. Ha gyakran érzi magát lehangoltnak, beszéljen orvosával! A fényterápia vagy az antidepresszánsok is segíthetnek a hangulat fokozásában, illetve a fényterápia a tünetek enyhítésében is kiváló.

Ha a pikkelysömör tünetei télen rendszeresen súlyosbodnak, beszéljen orvosával arról, hogyan lehetne azokat enyhíteni, esetleg milyen új gyógyszert vagy egyéb készítményt, terápiát javasol!

Tovább Pikkelysömörben szenvedő betegek étrendje

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász, onkológus

Cikkajánló

A pikkelysömör tünetei

Dr. Kónya Judit, családorvos
Pikkelysömör
A pikkelysömör (psoriasis) a bőr fokozott elszarusodásával járó nem fertőző betegség, amely leggyakrabban 20-30 éves kor körül jelentkezik. A betegségben szenvedők számára sajnos jelenleg nem létezik végleges gyógyulást elérő szer vagy eljárás, ám a rendelkezésre álló terápiás módszerek sokat javítanak a betegek állapotán.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász-kozmetológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Magyar Dermatológiai Társulat

Segítség